تغییر قیمت خودروهای داخلی کاملا متاثر از نرخ ارز نیست

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده

نوسان نرخ ارز و افزایش شدید آن در طول چند هفته اخیر باعث شده تا بهانه افزایش قیمت خودروهای داخلی نیز به آن ربط داده شود و افزایش چشمگیری را تجربه کند. برخی کارشناسان معتقد هستند که درست همانند سایر بازارهای متاثر از نرخ ارز، بازار خودرو هم تحت تاثیر این بازار قرار دارد و کوچک ترین نوسان و افزایش قیمت ها در بازار ارز، تاثیر مستقیم بر روی قیمت خودرو می گذارد، با این حال سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی کشور معتقد است که رشد قیمت خودرو قبل از تغییرات نرخ ارز و افزایش آن اتفاق افتاده است.

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو معتقد است که بازار خودرو همچون سایر کالاهای تاثیر گرفته از نرخ ارز خواهد بود، ولی با بررسی قیمت خودرو در طول ماه های اخیر می توان نتیجه گرفت که افزایش قیمت خودرو در بازار چندان ارتباط مستقیمی با افزایش نرخ ارز ندارد و به رغم افزایش شدید نرخ ارز، تغییرات زیادی را در قیمت خودروهای داخلی شاهد نیستیم و افزایش قیمت خودرو پیش از تغییرات نرخ ارز صورت گرفته است.

با بررسی قیمت خودرو در بازار، می توانیم به قیمت بیشتر از 80 میلیون تومانی پراید در ابتدای سال جاری اشاره کنیم، درحالی که نرخ ارز آن زمان 16 هزار تومان بود و حالا با افزایش نرخ ارز و رسیدن به قیمت 23 هزار تومانی، شاهد ثبت قیمت 87 میلیون تومانی برای خودروی پراید در معاملات هستیم و نشان می دهد که تغییرات نرخ ارز تاثیرات زیادی بر روی قیمت خودرو ندارد. در مقابل، بازار خودروی وارداتی را می توانیم کاملا تاثیر گرفته از تغییرات نرخ ارز بدانیم و به دلیل کمبود خودروهای وارداتی در بازار، شاهد معاملات برخی خودروهای کارکرده در بازار با قیمت های بسیار بالایی هستیم.

نظرات
 
 
 
بابک 1399/4/26
باز این آقای موتمنی آمدند یک حرفی زدند اتفاقا افزایش قیمت ارز به قیمت خودرو تاثیرات زیادی دارد.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران