پای خودروسازان چینی دوباره به ایران باز می‌شود؟

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده

با توجه به گفتار یکی از کارشناسان حوزه خودرو صنعت خودروسازی چین قدم به قدم با بزرگان صنعت خودروسازی جهان گام برداشته و اگر چینی ها در قالب خودروسازی در کشورمان سرمایه گذاری کرده و زنجیره تامین را نیز خود تامین کنند اتفاق مثبتی رخ خواهد داد.

به نقل از گسترش نیوز؛ فربد زاوه در این خصوص توضیح داد: «هرچند هنوز نمی توان در خصوص قرارداد میان ایران و چین به صورت قطعی نظر داد که چقدر امکان اجرایی شدن دارد اما اگر چینی ها در قالب خودروسازی سرمایه‌گذاری کرده و زنجیره را نیز خود تامین کنند می توان انتظار داشت که اتفاقات مثبتی رخ دهد. در غیر این صورت و در حالتی که انتقال تکنولوژی با شیوه های قبلی مانند پژو و رنو رخ دهد احتمالا شاهد جهش مثبتی نخواهیم بود.»

وی ادامه داد: «فعالان صنعت خودروسازی کشور ما چندان تمایلی به دریافت و انتقال دانش فنی ندارند چرا که این دانش پیوسته در حال تغییر و به روز رسانی است و همین موضوع است که سبب ایجاد رقابت در دنیای خودرو می شود. افرادی که به دنبال تولید خودرو صد در صد ایرانی هستند درک درستی از فرآیند تولید ندارند چرا که از بعد اقتصادی باید بررسی کرد که ارزش افزوده تولید در چه مواردی وجود دارد.»

این نکته را نیز نباید فراموش کرد که با اعمال تحریم‌های آمریکا بسیاری از خودروسازان چینی که مدت‌ها در کشورمان فعالیت داشتند صنعت خودروسازی ما را ترک کرده و تعداد اندکی از این شرکت‌ها در حال حاضر در کشورمان فعالیت می‌کنند. شرکت چری و جک از معدود خودروسازان چینی باقی مانده در ایران اند.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران