موج جدید افزایش قیمت ها آغاز شد + قیمت جدید خودروهای داخلی

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده

با موافقت شواری رقابت در خصوص افزایش قیمت خودروها به صورت فصلی، شرکت های خصوصی و همچنین خودروسازان بزرگ کشور، مرحله جدیدی از افزایش قیمت محصولات خود را آغاز کرده اند. با این حال هفته های اخیر با صعودی شدن نرخ ارز، شاهد افزایش قیمت خودرو در بازار بودیم تا تاثیرات ویروس کرونا بر بازار خودرو به حاشیه کشیده شود، هرچند هرساله با شروع فصل تابستان و افزایش مسافرت های بین شهری و نیاز خانواده ها به یک وسیله نقلیه، قیمت خودرو افزایش پیدا می کرد و حال شروع فصل تابستان مصادف شد با جهش ناگهانی قیمت دلار در بازار که با کنار هم قرار دادن این دو عامل، شاهد افزایش قیمت خودرو در بازار نیز بودیم.

حال در کنار افزایش قیمت خودرو در بازار، شورای رقابت نیز با افزایش فصلی قیمت خودرو با توجه به اوضاع تورمی کشور موافقت کرده و گفته است که خودروسازان در صورت تمایل می توانند هر سه ماه یکبار، تورم بخشی را از بانک مرکزی دریافت کرده و سپس با تایید ستاد تنظیم بازار، قیمت محصولات خود را افزایش دهند. همین موضوع باعث شد تا شرکت های خودروساز داخلی هم افزایش قابل توجهی در قیمت محصولات خود لحاظ کنند.

با اعلام رئیس شورای رقابت، اکثر خودروهای پرتیراژ داخلی مشمول این دستورالعمل می شوند، ضمن اینکه برنامه ریزی های صورت گرفته از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت، بایستی در طول سال حدود 1 میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو تولید شود و در میان ماه های سال به مشتریان عرضه شود، به همین ترتیب خودروسازان نمی توانند محصولات خود را عرضه نکرده و برای فصل بعدی که قیمت ها افزایش پیدا می کنند، سپس اقدام به فروش محصولات خود کنند و در این زمینه نظارت های کافی وجود خواهد داشت. لازم به ذکر است که این دستورالعمل تا پایان سال هیچگونه تغییری نخواهد داشت.

حال با اعمال قیمت های جدید توسط دو شرکت خودروساز داخلی و مشخص شدن قیمت های جدید آنان که با تایید ستاد تنظیم بازار صورت گرفته است، وارد فاز جدیدی از قیمت ها خواهیم شد و مشخص است که موج جدید افزایش قیمت ها در بازار خودرو آغاز شده است. در این بین شرکت های خودروساز خصوصی همچون مدیران خودرو نیز با ارائه لیست قیمت محصولات خود، افزایش 20 درصدی را در قیمت محصولات خود لحاظ کرده است.

به گزارش خودروبانک و به نقل از ایسنا، این افزایش قیمت ها درحالی صورت می گیرد که رئیس شورای رقابت اعلام کرده بود که برای آن دسته از خودروهایی که قیمت پایه ندارند و به تازگی وارد مرحله تولید شده اند، به روش کلینیک قیمت گذاری خواهند شد و این یعنی حداکثر 10 متخصص در حوزه درخواست کرده تا با بررسی مستنداتی که در اختیار دارند و همچنین ضمن توجه به هزینه تمام شده خودرو، قیمت پایه محصولات جدید را تعیین کنند. این روش فقط برای خودرویی خواهد بود که قیمت پایه ندارد و تولید جدید هستند، برهمین اساس مابقی خودروها طبق دستورالعمل قیمت گذاری مصوب شورای رقابت قیمت گذاری خواهد شد.

در این چند روز اخیر، گروه خودروسازی سایپا و ایران خودرو قیمت جدید محصولات خود را اعلام کردند که جزییات آن به شرح زیر است:

خودروقیمت (تومان)
پژو 206 تیپ 290/000/000
پژو 405 مدل SLX91/200/000
پژو 206 تیپ 5102/700/000
پژو پارس TU5105/100/000
پژو 207 دنده ای122/500/000
سایپا 151 معمولی65/400/000
سایپا 151 آپشنال81/400/000
کوییک معمولی94/400/000
تیبا 2 رینگ فولادی77/800/000
تیبا 2 پلاس90/800/000
ساینا رینگ فولادی76/200/000
کوییک R101/600/000
 

نظرات
 
 
 
محمد 1399/4/30
واقعا متاسفم برای خودم که به امید اینکه وضع بهتر بشه رفتم رای دادم، غافل از اینکه تفاوتی نداره کی رییس جمهور باشه یا کی بره مجلس یا شورای شهر و ...
من جوان از شدت استرس و مشکلات مالی هم از نظر ظاهری هم از نظر روحی داغون شدم و قطعا خیلی از مردم مثل من هستن
فقط میتونم بگم لعنت به من که اینقدر خوش خیال بودم
دیگه لعن و نفرین هم به مسوولین بی کفایت تاثیری نداره و هر روز دارن فربه تر و پر رو تر و وقیح تر میشن.
  • علی 1399/4/31
    از ماست که بر ماست! تا روزی مردم از خواب بیدار نشن و متحد نشن همین آشه و همین کاسه!
آیدین 1399/4/31
چند دفعه تا حالا این تیتر رو تو این ۲ سال زدید؟ پیشنهاد میکنم کپی کنید تیتر رو هر ماه یه بار پیست کنید!
مجید 1399/4/31
فقط یک راه کارسازه و اونم تحریم خودروسازانه

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران