درد بازار خودرو با قرعه کشی هم دوا نشد

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده

اختلاف قیمت خودرو در بازار نسبت به کارخانه، باعث هجوم مشتریان به سمت شرکت های خودروسازی و خرید اتومبیل با قیمت های بسیار پایین تر شد، اما در این شرایط نقش دلالان پر رنگ تر از همیشه شده و به حدی کارشان خوب بود که اجازه ثبت نام به مشتریان واقعی را نمی دادند و همین موضوع باعث نارضایتی بسیاری از مشتریان شد تا اینکه بلاخره وزارت صنعت، معدن و تجارت با ایده قرعه کشی خودرو در میان متقاضیان با محدودیت های شدید از راه رسید تا منجی مشتریان در بازار خودرو باشد، اما آیا واقعا فروش خودرو به صورت قرعه کشی توانسته کمکی به کنترل بازار خودرو و کاهش التهاب آن کند؟

قبل از اجرای طرح جدید فروش خودرو و قرعه کشی آن در بین متقاضیان، بسیاری از مشتریان شکایت داشتند که دلالان با واسطه و یا با استفاده از اینترنت پرسرعت اقدام به ثبت نام نه فقط یک خودرو، بلکه تعداد زیادی خودرو کرده و باعث می شوند تا ظرفیت فروش به سرعت تمام شده و دیگر امکان ثبت نام خودرو وجود نداشته باشند. برهمین اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت در کنار نهادها و سازمان های دیگری همچون شورای رقابت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان یک کمیته خودرو تشکیل داد و خروجی آن طرح های فروش فوق العاده، پیش فروش یکساله و همچنین طرح مشارکت در تولید با محدودیت های شدیدی همچون داشتن حداقل 18 سال سن و گواهینامه معتبر در کنار نداشتن پلاک فعال در خانواده و عدم خرید خودرو طی 48 ماه گذشته از سوی خودروسازان بود که خودرو در تمامی شرایط فروش به صورت قرعه کشی در بین متقاضیان توزیع می شود.

درد بازار خودرو با قرعه کسی هم دوا نشد

حال چندماه از اجرای این طرح گذشته و چندین طرح فروش مختلف به همین روش اجرا شده است، ولی با این وجود نه تنها شاهد کاهش هیجان در بازار خودرو و کاهش قیمت ها نیستیم، بلکه نمودار آن روز به روز مرزهای جدیدی را فتح کرده و رفته رفته در حال رسیدن به کف قیمت 100 میلیون تومانی خودرو در بازار هستیم که همین حالا خودروی سایپا 131 با قیمتی نزدیک به 90 میلیون تومان و همچنین نسخه هاچ بک 111 با قیمتی بیش از 90 میلیون تومان در بازار معامله می شود.

البته قرعه کشی خودرو در افزایش قیمت ها مقصر نیست و عرضه خودرو به صورت قرعه کشی و اعمال محدودیت های سنگین برای عرضه خودرو به مصرف کنندگان واقعی تاحدودی امیدوار کننده است، اما موضوعی که باعث شده قیمت خودرو روند صعودی به خود گرفته و همچنان هم باید منتظر قیمت های بالاتری باشیم، مصوبه شورای رقابت برای بازنگری فصلی قیمت خودروها خواهد بود که دست شرکت های خودروساز داخلی را برای افزایش قیمت محصولات خود باز گذاشته است.

آخرین اقدام خودروسازان جهش قابل توجه قیمت ها را به همراه داشت، ولی آنطور که از صحبت های مسئولین و متولیان اصلی صنعت خودروسازی بر می آید، باید منتظر موج جدید افزایش قیمت ها در فصل پاییز باشیم!. در این خصوص رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد که افزایش قیمت اخیر خودروسازان باتوجه به افزایش قیمت مواد اولیه و تورم، حداقلی بوده است. علاوه بر این حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در روزهای گذشته اعلام کرد که خودروسازان قیمت محصولات خود را افزایش داده اند، اما همچنان زیان ده هستند و نعمت زاده دبیر انجمن خودروسازان هم می گوید که افزایش قیمت اخیر خودروسازان حدودا 23 درصد بوده است، درحالی که قیمت موارد اولیه خودرو در طول یکسال اخیر رشد 80 درصدی را تجربه کرده است.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران