موضوعات داغ

کدام خودرو طی روزهای گذشته رشد قیمت بیشتری داشته است؟

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
عکس مطلب اول

بعد از طی کردن یک آرامش نسبی در نیمه اول شهریورماه، از ابتدای هفته جاری شاهد شعله ور شدن دوباره قیمت ها در بازار خودرو هستیم، درحالی که انتظار می رفت با پایان سفرهای تابستانی و شروع فصل پاییز و آغاز بکار مدارس، تقاضا برای خودرو کمتر شده و قیمت آن هم کاهش پیدا کند.

با این حال انتظار برای کاهش قیمت خودرو در طول 2 سال اخیر تبدیل به یک آرزو شده و بعید می دانیم که دیگر قیمت خودرو از تخت پادشاهی خود پایین آمده و افت قیمت شدیدی را تجربه کند، آن هم بعد از مصوبه شورای رقابت که دست خودروسازان را برای افزایش 3 ماه یکبار قیمت ها باز گذاشته است، مگر اینکه واردات خودرو بتواند این بازار عجیب و غریب را اندک تکانی داده و قیمت ها را چند میلیون تومانی کاهش دهد.

حال باتوجه به افزایش قیمت روزهای اخیر، این سوال بوجود می آید که کدام خودرو افزایش قیمت بیشتری نسبت به دیگر خودروهای موجود در بازار تجربه کرده است و شاید رسیدن به پاسخ این سوال بسیار ساده باشد.

کدام خودرو طی روزهای گذشته رشد قیمت بیشتری داشته است

در این رابطه سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو روز گذشته با اشاره به آخرین قیمت خودرو در بازار، توضیحاتی در رابطه با شرایط و دلایل افزایش قیمت ها ارائه کرد و سپس به خودروهایی اشاره کرد که طی روزهای اخیر افزایش قیمت بیشتری نسبت به سایر خودروها تجربه کرده اند.

هیچ نشانه‌ای از کاهش قیمت خودرو دیده نمی‌شود!

به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو، این روزها چیزی که در بازار شاهد هستیم تنها افزایش قیمت بوده و هیچ نشانه ای از کاهش قیمت ها در بازار دیده نمی شود. در این بین خودروهایی که بیشترین افزایش قیمت را نسبت به گذشته تجربه کرده اند، شامل خانواده پراید و یا خانواده پژو 206 می شود که جزو خودروهای پرمخاطب بازار بوده و نسبت به روزهای اخیر با رشد قیمت بالاتری همراه بوده اند.

آنطور که رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو می گوید، خودروی سایپا پراید 111 با قیمتی کمتر از 110 میلیون تومان در بازار معامله شده و قیمت خودروهای سواری پراید از جمله 131 و 132 نیز در بازار به مرز 100 میلیون تومان نزدیک شده اند.

کدام خودرو طی روزهای گذشته رشد قیمت بیشتری داشته است

خانواده پژو 206 هم به عنوان یکی از پرفروش ترین و پرمخاطب ترین خودروی بازار، قیمتی کمتر از 190 میلیون تومان برای تیپ 2، قیمت بالاتر از 233 میلیون تومانی برای تیپ 5 و همچنین نسخه صندوقدار پژو 206 قیمتی بیش از 230 میلیون تومانی در بازار دارد.

باتوجه به چنین شرایطی، واضح است که محدودیت ها و برنامه ریزی های انجام شده توسط کمیته خودرو برای ساماندهی بازار خودرو کارساز نبوده و چه بسا در مواردی تصمیمات آنان باعث شده تا بازار خودرو التهاب بیشتری نسبت به گذشته داشته باشد.

نگاهی به محدودیت های ایجاد شده برای قیمت خودرو

در محدودیت های ایجاد شده می توان به ممنوعیت درج قیمت خودرو در سایت های خرید و فروش اینترنتی اشاره کرد که همچنان به قوت خود باقیست و باعث شده تا مصرف کنندگان واقعی برای اطلاع از قیمت خودرو و محدوده ای که می توانند با سرمایه شان یک خودروی کارکرده خریداری کنند، دچار سردرگمی شده و سرنوشت سرمایه ای که با یک عمر زحمت کشیدن بدست آورده اند را به دست دلالان بازار خودرو بسپارد.

تصمیمات کمیته خودرو برای عرضه محصولات گروه خودروسازی سایپا و ایران خودرو به صورت قرعه کشی هم باعث نشده تا قیمت خودرو در بازار کاهش پیدا کند، بلکه صدور مجوز عجیب و مشکوک شورای رقابت برای افزایش فصلی قیمت خودرو در مقابل باعث شده تا دست خودروسازان برای افزایش 3 ماه یکبار قیمت ها باز بوده و در یکسالی که از عمر این دولت باقی مانده است، نهایت استفاده را از تصمیم شورای رقابت دولت دوازدهم ببرند و خود را از حاشیه زیان خارج کنند.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد