پیشرانه محصولات ایران خودرو با موتور سه سیلندر جایگزین می‌شود

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

مهدی رجبعلی مدیرعامل شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو گفت این شرکت یک موتور سه سیلندر ساخته که در سال‌های آینده جایگزین تمام موتورهای محصولات ایران خودرو خواهد شد. اولین نمونه از این موتورها روی جدیدترین خودرو ساخته این شرکت نصب می‌شود.

مدیرعامل ایپکو در ادامه گفت: در این طرح، کل خانواده موتور ارتقا خواهد یافت؛ موتور تنفس طبیعی بنزینی، موتور تنفس طبیعی دوگانه سوز و موتور پرخوران بنزینی که هدف از ساخت آن‌ها کاهش مصرف سوخت و تولید آلایندگی کمتر است. گشتاور موتور پرخوران تا ۳۰ نیوتن متر و توان آن تا ۱۵ اسب بخار افزایش خواهد یافت.

خانواده موتور EF گسترش می‌یابد

رجبعلی اظهار داشت: پنج نمونه اولیه نسل دوم خانواده موتور EF طی دو هفته آینده تولید می‌شوند و به دلیل تغییرات زیاد در این موتور، تولید انبوه آن کمی طول خواهد کشید.

او در ادامه افزود: این موتور روی خودروهای خانواده دنا، k132 و سایر محصولات در دست توسعه با گیربکس‌های مختلفی مانند گیربکس پنج سرعته دستی، شش سرعته دستی و اتوماتیک نصب خواهد شد.

رجبعلی با اشاره به اینکه توسعه این موتور سه سیلندر پس از تولید موتورهای EF آغاز خواهد شد گفت: این خانواده موتور تنوع خیلی خوبی دارد و تمام خودروهای کوچک تا قدرتمند ایران خودرو را با فناوری، توان و گشتاورهای مختلف پوشش می‌دهد.

او در ادامه گفت: اولین نسخه از این موتور اواخر سال ۱۴۰۱ وارد بازار می‌شود، و موتورهای بعدی این خانواده در سال ۱۴۰۲ رونمایی و تجاری‌سازی خواهند شد. چهار سال طول می‌کشد تا این خانواده موتور جایگزین تمام موتورهای کنونی ایران خودرو شوند. امیدواریم بهمن امسال اولین نسخه از این موتورها را تولید کنیم.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران