تحلیلی بر گرندپری پرتغال 2020

عکس نویسنده
رضا کروئی
نویسنده

لوئیس همیلتون با ثبت رکورد جدید 92 پیروزی در فرمول یک، تاریخ سازی کرد، او پیروز اولین مسابقه در پیست بین المللی آلگریو در نزدیکی پورتیمائو شد

در اینجا تحلیل و نتیجه گیری ما از گرندپری پرتغال را شاهد خواهید بود که می‌تواند در ترکیب سال آینده رانندگان تیمها نیز تاثیر بسزایی داشته باشد.

همیلتون کلاس 92

لوئیس همیلتون بجای طرفداری از منچستر یونایتد، طرفدار آرسنال است، اما برچسب کلاس 92 که به بزرگترین استعداد پرورش بافته شیاطین سرخ نسبت داده می‌شود، در مورد بیشترین پیروزی در فرمول یک نیز صدق می‌کند. البته شاید فقط به مدت یک هفته چنین باشد.

البته کاملا بدیهی بود که او بزودی از رکورد مایکل شوماخر که در نوربرگرینگ با آن مساوی شده بود، پیشی بگیرد. اگرچه با توجه به اینکه مرسدس‌ها برای این مسابقه از لاستیکهای مدیوم استفاده کردند، بعد از خاموشی چراغها و تلاش مرسدس‌ها برای ایجاد چسبندگی، تردیدهایی بوجود آمد.

اما بعد از اینکه کارولس ساینز لحظه‌ای کوتاه افتخار پیشتازی بخاطر داشتن لاستیکهای سافت را پیدا کرد، مجددا همه چیز مانند قبل شد و همیلتون در دور بیستم از 66 دور توانست پس از سبقت از هم تیمی‌اش والتری بوتاس، پیشتاز مسابقه شود. او از این به بعد سرعت بیشتری نسبت به راننده فنلاندی داشت و در نهایت با 25 ثانیه اختلاف کار را تمام کرد.

دو چیز برای همیلتون دراین فصل باقیمانده است، ابتدا کسب هفتمین عنوان قهرمانی جهان و مساوی کردن با رکورد مایکل شوماخر که با توجه به اختلاف 77 امتیازی با بوتاس چندان دور از انتظار نیست و دیگری امضای قرارداد جدید با مرسدس.

کمی عجیب به نظر می‌رسد که این راننده بریتانیایی و تیمش زمانی را نتوانسته‌اند پیدا کنند تا یک قرارداد جدید تنظیم نمایند و آن را نهایی کنند. تمدید قرارداد بوتاس ماه‌ها پیش انجام شد اما ما در هر مرحله مطمئن هستیم که این فقط مسئله قراردادن قطعات اره برقی کنار یکدیگر است.

اتفاقات غیر منتظره در فرمول یک رخ می‌دهند. بازنشسنتگی ناگهانی نیکو روزبرگ یک روز پس از قهرمانی جهان در سال 2016 یک نمونه ازآنهاست. با این حال همیلتون در مصاحبه پیش از مسابقه به اسکای گفت که قصد دارد سال آینده در اینجا باشد.

پیروزی 93 به احتمال زیاد آخر هفته آینده در گرندپری امیلیا رومانا واقع در ایمولا خواهد بود.

هورنر به خروج آلبون اشاره می‌کند

آلکساندر آلبون
این پرونده پورتیمائو مربوط به آلکس آلبون بود، زیرا او یک مسابقه بد دیگر را تجربه کرد و به نظر می‌رسد سرنوشت او در ردبول به عملکردش در دو هفته آینده بستگی دارد.

کریستین هورنر مدیر تیم ردبول که از مدافعین سرسخت راننده تایلندی متولد لندن در تمام فصل بوده است، اعتراف کرد که شنبه آلبون صندلی‌اش را از دست داده است و سفر پرتغال به او کمکی نکرده است.

رانندگی او بادآور آنچه که پیر گسلی در نیمه اول سال 2019 انجام داد، بود که منجر به تنزل مقام وی از ردبول و در نتیجه ارتقاء آلبون شد.

با رده قابل احترام ششم خط استارت، آلبون کار خود را در رده 12 به پایان برد و با اتخاذ یک استراتژی دو توقفه، منتج به آن شد که او پشت سر کیمی رایکونن در آلفارومئو قرار گیرد و همچنین توسط هم تیمی خود مکس ورشتپن لپ شود.

رسیدن به سکو در ایمولا حداقل چیزی است که امکان بقای او را به دنبال خواهد داشت، به نظر می‌رسد که هالووین ممکن است روی ترسناک خود را از نظر اینده شغلی به آلبون نشان دهد.

نتایج اینجا، برای آلبون خوشایند نیست، بخصوص اینکه دو نفر از رقبای اصلی او در کسب صندلی، در رده‌های بالاتر از او مسابقه را به پایان بردند. از جمله گسلی که با کسب رده پنجم، عملکرد عالی دیگری را برای آلفاتائوری رقم زد...

پرز خود را نشان داد

سرجیو پرز
بنابراین اگر آلبون واقعا اخراج شود، آیا ردبول مجددا گسلی را جایگزین او خواهد کرد یا به خارج از سیستم نگاه می‌کند؟ اگر دومی، سرجیو پرز شانسی خواهد داشت؟

این مسابقه می‌توانست خیلی بهتر برای راننده مکزیکی پیش رود اما به دلیل برخورد با مکس ورشتپن، ریسینگ پوینت او چرخید و به رده اخر سقوط کرد. پرز پیش از دست دادن دو رده در انتها به هنگامی که با لاستیکهای تاول زده درحال مبارزه بود بسیار ناراحت بود اما بعد از توقف در پیت و بازگشت توانست مبارزه‌ای عالی داشته باشد و رده پنجم را کسب کند.

این مبارزه یکی دیگر از تبلیغات عالی برای استعدادهای او بود که همچنان نشان دهنده این است که جایگزینی وی با فتل چقدر عجیب و مسخره است.

اگر واقع بینانه نگاه کنیم، شما کدام یک را در ماشین خود می‌خواهید، بدون در نظر داشتن لانس استرول؟

پرز گفته است که بسیار به تائید ماندنش در فرمول یک نزدیک است، اما می‌تواند با ردبول باشد؟

اینطور به گوش می‌رسد که تفاوتی بین جدول زمانی او در گفته‌هایش و تصمیم اتخاذ شده کریستین هورنر برای آلبون وجود دارد، اگرچه ردبول نشان داده است که آنها به پرز و نیکو هالکنبرگ علاقمند هستند و می‌توانند بهترین انتخاب باشند.

اما در ادامه ویلیامز نیز وجود دارد که به دلیل درآمد اسپانسری که به دست آورده است، با پرز به عنوان یک جانشین بالقوه برای جورج راسل بشدت پیوند خورده است و علاقمند به این توانایی مشهود او می‌باشد.

واقعا ناراحت کننده خواهد بود که پرز را در خودرویی ببینیم که نسبت به آن خودرویی که در حال حاضر دارد رقابتی نیست. او در 8 مسابقه از 10 مسابقه این فصل در 7 رده اول کار خود را به پایان رسانده است.

اگر در نهایت پرز به ویلیامز برسد، بدیهی است که از هیچ بهتر خواهد بود. اما او امسال نشان داده است که لیاقت اتوموبیلی را دارد که بتواند در آن به جای عقب در جلو مشغول جنگیدن باشد.

استرول می‌لنگد

لانس استرول
آنچه که باید برای پرز بیش از هر چیزی آزار دهنده باشد، عدم موفقیتهای هم تیمی‌اش لانس استرول است. همه ما می‌دانیم که چرا هیچ خطری صندلی او را تهدید نمی‌کند.

نیم فصل اول امیدوار کننده این کانادایی، که در مونزا با کسب سکو به اوج رسید، رو به وخامت گذاشت. او در سه مسابقه از چهار مسابقه اخیر دی ان اف شده است و مسابقه دیگر را نیز به علت بیماری از دست داده است.

پرتغال برای استرول بسیار بد بود. پس از برخورد در پیچ اول با مکس ورشتپن در تمرین دوم، در همان مکان با لندو نوریس در طول مسابقه برخورد کرد و یک جریمه 5 ثانیه‌ای نیز بخاطر آن گرفت و همچنین جریمه دیگری بدلیل عبور چندین باره از خط محدودیت پیست نیز دریافت کرد.

سرانجام خودروی وی توسط ریسینگ پوینت به پیت فرا خوانده شد و از مسابقه خارج گردید، زیرا او در آخرین رده بود و هیچ امیدی به کسب امتیاز نداشت.

باز هم بر می‌گردیم به تصمیم هم تیمی شدن استرول و فتل برای سال آینده، زمانی که آنها با نام تجاری آستون مارتین به مسابقات خواهند آمد و پرز خواهد رفت.

ریسینگ پوینت مطمئنا به دلایل مختلف برنده نبرد پی آر در این فصل نبوده است و شما می‌ترسید که 2021 راننده‌های جدید عملکردی خوبی نسبت به تیم این فصل نداشته باشند.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران