فصلی بدون سکو برای سباستین فتل

عکس نویسنده
رضا کروئی
نویسنده

گرندپری ایمیلیا رومانا جایگزین گرندپری مکزیک در تقویم 2020 شد. مسابقه مکزیک دقیقا در همان روز می‌بایست برگزار می‌گردید اما ویروس کرونا تقویم امسال را دچار دگرگونی ساخت. یک سال پیش در چنین روزی سباستین فتل با نارضایتی بر روی سکوی دوم قرار گرفت.

سباستین فتل در صحبتهای خود اظهار داشت:

آنها تلاش زیادی در مسابقه انجام دادند و سپس شما می‌بینید که یک جام بدرد نخور که کسل کننده به نظر می‌رسد به شما اهدا کرده‌اند.

اما از آن زمان سباستین فتل نگرانی در خصوص کیفیت جامهایی که دریافت کرده، نداشته است، چون جامی نگرفته است. فتل بعداز یکصد و بیستمین حضورش که بر روی سکو رفته تا به امروز سکویی کسب نکرده است اما هم تیمی او، چارلز لکلرک، تا اینجا 3 بار بر روی سکو رفته است.

از زمانی که فتل در گرندپری 2007 مجارستان وارد مسابقات شده است، سابقه نداشته است که او سالی را بدون سکو به اتمام برساند. او نه تنها نتوانسته است به سکو برسد بلکه حتی نتوانسته است که حتی تک دوری را در یکی از 3 جایگاه اول طی نماید.

مرسدس به جمع آوری سکوهای پایانی ادامه داد، ایمولا پانصدمین( و پانصد و یکمین) ماشینش بود که از موتورهای خودشان بهره می‌یرد. این تیم همچنین یکصدمین پیروزی دوران موتورهای توربوی هایبرید وی 6 را بدست آورد. از زمان معرفی موتورهای فعلی در سال 2014، مرسدس 74.6 درصد مسابقات را پیروز شده است.

پیشتازی مرسدس
لوئیس همیلتون رکوردشکنی 92 پیروزی خود را با برد 93 ادامه داد. این نهمین پیروزی او در این فصل بود، به این معنی که او هنوز هم می‌تواند رکوردهای شخصی خود را در دوران حضور 11 ساله خود بهبود ببخشد و حتی با رکورد 13 ساله حضور فتل و مایکل شوماخر برابری نماید.

هم تیمی او والتری بوتاس پانزدهمین پول پوزیشن خود را بدست آورد. به این معنی که در حال حاضر فقط 20 راننده در تاریخ این ورزش وجود دارد که پول پوزیشنهای بیشتر از او دارند. تنها غیر قهرمانان دیگر، رنه آرنو با 18 و استرلینگ ماس و فیلیپه ماسا هر دو با 16 بار بالاتر از او هستند.

همانطور که در مسابقه دیده شد، مرسدس برای هفتمین بار پیاپی به مقام قهرمانی سازندگان دست یافت که این خود یک رکورد است. این نشان می‌دهد که اگر جایزه قبل از 1958 اعطا می‌شد، ممکن است که در حال حاضر بیش از 7 عنوان را می‌داشتند زیرا که در سال 1954(بصورت قسمتی) و 1955 (صورت کامل) خوان مانوئل فانجیو آنها را به این عنوان رساند.

دنیل ریکاردو
دومین سکوی قهرمانی دنیل ریکاردو برای رنو در سی و یکمین مسابقه این راننده بدست آمد که او را با موفقترین راننده استرالیایی که سه بار قهرمانی جهان را در کارنامه دارد یعنی سر جک برابهام، از این لحاظ برابر ساخت.

ایمولا پس از 14 سال غیبت به تقویم بازگشت و سومین مسابقه متفاوت خود را برگزار کرد. بیشترین شهرت بدست آمده برای این پیست، گرندپری سن مارینو از 1981 تا 2006 (جمهوری کوچکی که با فاصله اندکی از این پیست واقع شده است) و همچنین گرندپری ایتالیا در سال 1980 است.

گرندپری ایمیلیا رومانا، یکصدمین دوره مسابقات قهرمانی جهان بود که در ایتالیا برگزار می‌شد. مونزا، هفتاد مسابقه از این مسابقات را برگزار کرده است. ایمولا 28 مسابقه و موجللو امسال و پسکارا 1957 سایر مسابقات از این تعداد را برگزار کرده‌اند. هیچ کشور دیگری بیش از این گرندپری برگزار نکرده است.

به دنبال مسابقات در مونزا و موجللو در ماه سپتامبر، این تنها دومین بار در تاریخ مسابقات قهرمانی جهان است که یک کشور در یک سال سه مسابقه برگزار می‌کند. در سال 1982، فرمول یک از دیترویت، لانگ بیچ و لاس‌وگاس در ایالات متحده دیدن کرد. در هر دو مورد یک راننده خاص از مسابقه خانگی سه گانه لذت می‌برد: آنتونیو جیوویناتزی امسال و ادی چیور در آن سال.

مکس ورشتپن، احتمالا خوشحال خواهد شد که در جای دیگری مسابقه دهد، او در هر سه دور ایتالیا دی ان اف شد و مسابقه را به پایان نرساند.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران