ورشتپن نسخه فرمول یک ترامپ

عکس نویسنده
رضا کروئی
نویسنده

صحبتهای جنجالی مکس ورشتپن بعد از گرندپری بحرین در آخر هفته گذشته، حساسیت طرفداران فرمول یک را برانگیخت.

نه تنها این راننده هلندی، بوضوح از کسب دومین سکوی هم تیمی‌اش در فرمول یک و قرار گرفتن در سه رده بالایی ناراحت بود، بلکه در اظهار نظری اعلام کرد که اگر او مدیر تیم می‌بود هر راننده‌ای که تحت تاثیر تصادفی نظیر آنچه که رومن گروژان در سخیر داشت، تصمیم به ترک مسابقه بگیرد را اخراج می‌کرد.

بنابراین آیا ورشتپن هدف خاصی دارد یا تتها زمانی که نیاز نیست، حرکتی اینچنین از خود نشان داد؟ طرفداران فرمول یک در همین راستا واکنشهایی داشته‌اند.

فرمول یک عکسی از سکوی این مسابقه را قرار داد و نوشت ورشتپن کارت ترامپ را بازی کردو در بخش نظرات نوشت:

مکس ورشتپن - دارت هلموت
مکس در فرمول یک همان نقشی را دارد که ترامپ در سیاست، با این تفاوت که مکس در فرمول یک، استعداد هم دارد.

یکی از شدیدترین نظرات به او لقب روان پریش داده بود و از اینکه او در فرمول یک هست بسیار ناراحت بود تا جایی که معتقد بود که مهم نیست چقدر استعداد دارد، او باید از موتور اسپرت اخراج شود، او مایه شرمساری برای ردبول است.

شخص دیگری در اظهار نظر خود گفت بود که این نوع صحبت نشان دهنده فرهنگ ردبول است.

شخص دیگری معتقد بود که او راهی برای سرگرمی باید بیابد، شاید لازم است که وقت کمتری با دارت هلموت بگذراند.

یکی از نظرات او را با همیلتون مقایسه کرده بود و اینکه هر دو یک جواب دادند اما نحوه پاسخگویی مکس نشان از کم تجربگی و نیاز به آموزش او در برخورد با رسانه‌ها دارد. لزومی ندارد مثل یک ربات در روابط عمومی عمل کند اما قبل از جواب دادن می‌تواند کمی فکر کند.

این میزان از اعتراض به مکس ورشتپن نشان دهنده این است که طرفداران حال حاضر دنیای موتوراسپرت، فقط به یک راننده در پیست و موفقیت او اهمیت نمی‌دهند. دقیقا همان نکته‌ای که لوئیس همیلتون نیز در صحبتهایش قبل‌تر به آن اشاره کرده است. آن چیزی که یک ورزشکار را محبوب و با ارزش خواهد کرد فقط موفقیت در کارش نیست، او در خارج از پیست یا میدان ورزشی هم باید بتواند جایگاهی در دل مردم و طرفداران داشته باشد.

سکوی گرندپری بحرین 2020
شاید آن چیزی که تفاوت مایکل شوماخر با خیلی از ورزشکاران در دیگر رشته‌های ورزشی رفم می‌زند در همین نکات ظریف باشد.

شاید که مکس بخواهد چالشی برای هم تیمی خودش آلکس آلبون ایجاد کند اما این راه درست است؟ این سبک هجوم در حاشیه پیش‌ترها نیز در میادین مسابقه دیده شده است، نظیر آنچه که بین همیلتون و آلونسو در مک‌لارن اتفاق افتاد یا همیلتون و نیکو روزبرگ در مرسدس، اما نتیجه اینگونه از درگیریها هر چیزی که باشد مطمئنا به خوبی تمام نخواهد شد، تیمها نشان داده‌اند که تصمیات بعضا سختگیرانه‌ای در خصوص حفظ رانندگان دارند. که لزوما نفر برتر در تیم نخواهد ماند.

خودروی ریسینگ پوینت استرول در گرندپری بحرین 2020
اما استرول جوان نیز کم حاشیه نبود. او بازهم در یک اتفاق عجیب از مسابقه خارج شد. نیم فصل دوم 2020 او بسیار عملکرد پر فراز و نشیبی داشته است و البته بیشتر در سرازیری بوده است تا صعود.

پس از کسب اولین پول پوزیشن دوران حرفه‌ای فرمول یک، در گرندپری ترکیه چندی قبل، همه تصور کردند که لنس استرول دوران افول نیم فصل دوم را پشت سر گذاشته است و دوران جدیدی را آغاز کرده است اما مسابقه او در همان گرندپری خلاف این موضوع را به اثبات رساند و این هفته هم که پس از برخورد با دنیل کویات در همان دورهای ابتدایی گرندپری سخیر، واژگون شد و مسابقه را از دست داد.

بعضیها معتقد بودند که او هیچوقت یاد نخواهد گرفت که اینگونه نباید سبقت بگیرد و دنیل کویات ناجوانمردانه جریمه دریافت کرد. عده‌ای معتقدند که او به اندازه کافی برای فرمول یک خوب نیست و علاوه بر این اعتماد به نفسش را نیز از دست داده است. او استاد چرخیدن و پرنس پدر با اعتماد به نفس کم است و در فصل آینده تیم پدر را تبدیل به یک دلقک خواهد کرد.

اینکه او در سبقت با تورپیدو (دنیل کویات) دچار این حادثه شد و این چهارمین مسابقه‌ای است که او دی ان اف شده است، اینکه او به کووید 19 مبتلا شد و مسابقه دیگری را از دست داد آیا از بدشانسی اوست یا کمی اعتماد به نفس، سوال سختی است که برای پاسخ به آن باید اطلاعات بیشتری از درون تیم داشت.

آن چیزی که مشخص است او در سال آینده در کنار یک هم تیمی که 4 دوره قهرمان جهان شده است و وزنه سنگینی در سمت دیگر تیم است رقابت خواهد کرد. او زمان و فرصت این را دارد که تجارب گرانبهای سباستین فتل را بدست بیاورد و البته این نکته رو هم باید در نظر داشت که آیا فتل هم در این تیم به اوج برخواهد گشت؟ باید به نظاره بنشینیم و عملکرد تیم ریسنگ پوینت یا صحیح‌تر بگوییم آستون مارتین را در فصل 2021 ببینیم.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران