شروع تحقیقات فیا در خصوص تصادف گروژان

عکس نویسنده
رضا کروئی
نویسنده

فیا نحوه تحقیق در خصوص تصادف شدید رومن گروژان در گرندپری بحرین مشخص کرده است.

در دور ابتدایی گرندپری بحرین، رومن گروژان با دنیل کویات ار آلفاتائوری برخورد کرد و باعث شد گروژان با سرعت به درون موانع کناره برخورد نماید.

اما در اثر این برخورد، خودروی هاس به دو نیم تبدیل شد و شعله‌های آتش شعله‌ور شد، در حالیکه گروژان هنوز در کابین راننده در میان گاردریل بر اثر شدت برخورد فرو رفته بود.

به لطف توانایی گروژان در آزاد کردن خودش از لاشه کابین راننده، حضور به موقع و شگفت انگیز کادر پزشکی، و نقش محافظتی هیلو از سر او، باعث شد که او قدم زنان و با جراحاتی جزئی از آتش دور شود.

با وجود چندین نکته در این تصادف، باعث شد که در خصوص آن صحبت شود. موانع نباید به آن شکلی که در آنها شکاف ایجاد شد، می‌شکستند و همچنین مدت زیادی هم از آخرین باری که یک خودرو بر اثر برخورد آتش گرفته بود، میگذشت.

به همین دلایل فیا تحقیقات خود را در این خصوص آغاز کرده است و تاکید آنها بر اساس جمع آوری داده‌ها خواهد بود.

نمایی از خودروی حادثه دیده هاس رومن گروژان در گرندپری بحرین 2020
تحقیقات در مورد حادثه گروژان، در تمام سطوح، که شامل تجهیزات ایمنی مسابقه دهنده‌ها، مانند کلاه ایمنی، هنس، مهار ایمنی، لباس محافظ، سلول نجات، پشت گردنی، سیستم اطفای حریق داخل خودرو و هیلوی محافظ کابین راننده در جلو، که توسط نهاد حاکم بر فرمول یک، بررسی خواهد شد در بیانیه‌ای مورد تائید قرار گرفت.

در این بیانیه آمده است:

تجزیه و تحلیل شامل یکپارچگی شاسی و عملکرد موانع ایمنی در برابر یک انرژی ناشی از ضربه و خط سیر آن است. همچنین نقش مارشال‌های پیست و تیم پزشکی مشخض خواهد شد.

فیا با همه طرفهای مربوط به این تصادف، از جمله بخش مجری فرمول یک، تیم فرمول یک هاس، انجمن رانندگان گرندپری که پیش از این با آنها برای دریافت اطلاعات تماس گرفته شده است، همکاری خواهد کرد.

جمع آوری داده‌ها در قلب این تحقیقات خواهد بود و در فرمول یک بیشتر از هر ورزش قهرمانی دیگری، ابزار دقیق جمع آوری اطلاعات وجود دارد. محققان فیا قادر هستند این داده‌ها را از طریق سیستمهای مختلف ویدئویی، از جمله دوربین سرعت بالای که رو به راننده است و با سرعت 400 فریم در ثانیه، فیلمبرداری می‌کند، جمع آوری نمایند تا با حرکت آهسته آنچه را که در حادثه برای او اتفاق افتاد کشف نمایند.

داده‌ها همچنین از سیستمهای ضبط موجود در داخل خودرو، درباره تصادف استخراج خواهد شد، که سرعت و نیروها وارد بر ماشین را نشان می‌دهند. همچنین شتاب سنج‌های داخل گوش که برای اینکه در داخل گوش راننده قرار بگیرند، ساخته شده‌اند تا حرکت سر او را به هنگام تصادف اندازه بگیرند.

پیش بینی شده است که انتظار می‌رود 6 تا 8 هفته زمان لازم است تا این تحقیقات کامل انجام شود و نتایج برای عموم منتشر شود.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران