نگاهی به قیمت خودروهای داخلی در هفته آخر آذرماه 99 + جدول

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

به نظر می‌رسد روزهای متلاطم بازار خودرو ایران پایانی ندارند و تا مدت‌ها شاهد افزایش یا کاهش شدید قیمت خودروهای داخلی خواهیم بود. افزایش قیمت کارخانه‌ای محصولات و کاهش فاصله این قیمت با قیمت بازار گرچه سبب شده تا بخش عمده‌ای از تقاضا سرکوب شود اما همچنان فاصله معنی داری بین عرضه و تقاضا وجود دارد که گواه آن ثبت نام بیش از چهار میلیون نفر در شرایط فروش فوق العاده ایران خودرو است، شرایط فروشی که در بهترین حالت سیزده هزار خودرو را به صورت نود روزه تحویل برندگان می‌دهد.

پس از آن‌که به واسطه اعلام خبر پیروزی جو بایدن در رسانه‌ها و ایجاد جو روانی مثبت قیمت خودرو در بازار اندکی فروکش کرد، نرخ‌ها مجدد به واسطه تصمیمات اخیر مجلس رو به فزونی گذاشتند. از سوی دیگر بسیاری از مصرف‌کنندگان ایرانی اعتقاد داشتند کاهش قیمت خودرو کاملا مقطعی و مصنوعی صورت گرفته و تا زمانی که عرضه و تقاضا در بازار همسان نشوند، خبری از کاهش یا تعدیل قیمت خودرو نخواهد بود. موضوعی که به نظر نمی‌رسد چندان اشتباه باشد.

روزهای گذشته نیز یک موج خبری دیگر بازار خودرو را تحت تاثیر قرار داد و آن خروج خودروهای رقیب و همکلاس از دستورالعمل قیمت گذاری شورای رقابت بود. با توجه به هماهنگی‌هایی که بین دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا وجود دارد، تصویب چنین شرطی عملا به معنای آزاد سازی قیمت خودرو کارخانه است، خواسته ای که خودروسازان سال ها است به دنبال آن هستند. طبیعی است در بازاری که قیمت‌گذاری خودروهای داخلی آزاد شده و واردات خودرو نیز ممنوع است، مصرف کننده نهایی بزرگترین متضرر خواهد بود.

جدول قیمت خودروهای داخلی _ هفته چهارم آذرماه:

مدلسال ساختکارکردقیمت
کوییک1399صفر کیلومتر145
وانت نیسان دیزلی1399صفر کیلومتر263
پارس سال1399صفر کیلومتر213
دنا1399صفر کیلومتر267
پارس TU51399صفر کیلومتر253
تیبا صندوقدار1399صفر کیلومتر117
سراتو سایپا139811 هزار کیلومتر730
سایپا 1311398صفر کیلومتر98
مزدا 3139755 هزار کیلومتر740
آریسان1399صفر کیلومتر144
سمند LX1399صفر کیلومتر188

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران