زیان 4500 میلیارد تومانی خودروسازان طی شش ماه نخست امسال

سهیل معمارباشی مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت در خصوص بسته پیشنهادی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در حوزه خودرو عنوان داشت که این بسته در 4 سرفصل تولید و ساخت داخل، عرضه محصولات به بازار، منابع مالی شرکت ها و قیمت گذاری تهیه شده، اما هنوز نهایی نشده است.

به گزارش خودروبانک و به نقل از ایلنا، مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت افزود: شرکت های خودروسازی کشور از دو سال پیش زیان ده هستند و هر دوره از افزایش قیمت مواد اولیه عقب می افتند. در حال حاضر مشکلاتی که خودروسازان با آن موجه هستند مواردی همچون تامین نقدینگی، تامین ارز و قیمت خودرو است.

معمارباشی در ادامه بیان داشت: در 6 ماهه ابتدایی سال جاری سایپا حدود 2 هزار میلیارد تومان و ایران خودرو 2500 هزار میلیارد تومان زیان داشته اند. در شرایط موجود یک رانت 100 هزار میلیاردی به واسطه اختلاف قیمت کارخانه و بازار در جیب واسطه ها می رود و درخواست اطلاح این مورد از سوی هر نهادی مطرح شود می تواند مفید واقع شود.

وی در ادامه با بیان اینکه هیچ بنگاه اقتصادی بدون درست بودن اقتصاد کسب و کار امکان فعالیت نخواهد داشت و خودروسازان نیز از این امر مستثنی نیستند، گفت: شاید زیان های خودروسازان در مقایسه با دارایی های این شرکت ها کوچک به نظر برسد، اما با جمع شدن این زیان ها خودروسازان ضربه خواهند خورد.

معمارباشی در پایان تصریح کرد: موضوع زیان خودروسازان مورد توجه نهادهای مختلفی است و در کمیسیون صنایع و معادن و در طرح سازماندهی صنعت و بازار خودرو این کمیسیون مورد توجه قرار گرفته و خودروسازان نیز برای اصلاح قیمت گذاری ها جلسات مختلفی با شورای رقابت برگزار کرده اند.

نظرات
 
 
 
سلطان 1399/10/13
میگه از دو سال پیش زیانده شدن. خب تا قبل از اون که سودده بودن چه پیشرفت خاصی داشتن؟ 😑
بابی 1399/10/13
جمع کنید این خودروسازی فشل رو همه رو راحت کنید..
احمد 1399/10/13
مفت خورهای تن پرور. اقا زیان داری میدی تولید نکن. در اشغال مونتاژ کن هات رو گل بگیر بذار ملت نفس بکشند‌.
چرا تو این مملکت یکی نیست زیان انباشته ملت ناشی از تورم رو محاسبه و اعلام کنه؟!!!!
افشین 1399/10/14
اولا اینجا که گفته "هیچ بنگاه اقتصادی بدون درست بودن اقتصاد کسب و کار امکان فعالیت نخواهد داشت و خودروسازان نیز از این امر مستثنی نیستند" اتفاقا کاملا برعکس، خودروسازان مستثنی هستند چون پشتشون گرمه ! دوما اینجا که گفته "درخواست اطلاح این مورد از سوی هر نهادی مطرح شود می تواند مفید واقع شود." این یعنی هیچ نهادی حاضر نیست وارد این قضیه بشه چون میدونن ممکنه تهدید جانی بشن ! سوماً چطور به قول شما یک بنگاه اقتصادی که هزاران میلیارد تومن بدهی داره، میاد توی بدترین شرایط اقتصادی کشور نه یکی و نه دو تا چند مدل ماشین جدید معرفی می کنه !!!؟؟؟ این چجور زیانیه که منجر به تولید مدل های جدید از خودرو میشه !!!؟؟؟
مخلص کلام اینکه مملکت قانون نداره. خلاص !
رضا 1399/10/14
آیا وقتی اینهمه ضرر میدهند باید تاوانشان مردم بپردازند بهتر نیست درب شرکتها گل بگیرند

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران