هیوندای همکاری برای ساخت خودرو برقی اپل را تائید و سپس تکذیب کرد

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

در اقدامی عجیب، شرکت هیوندای مذاکراتش با اپل برای همکاری در زمینه توسعه خودروهای الکتریکی خودران را تأیید کرد و سپس در عرض چند ساعت، اظهارات خودش را تکذیب و هرگونه مذاکره با این غول فناوری را رد کرد.

این خودروساز کره‌ای در ابتدا این خبر را تأیید کرد و گفت:

اپل و هیوندای در حال مذاکره هستند، اما این مذاکرات در مراحل اولیه قرار داد، و هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

گزارش‌ها حاکی از آن بود که شرکت هیوندای مذاکرات داخلی در رابطه با این پروژه را به پایان رسانده ‌است و منتظر تأیید مدیرعامل است. اخبار این مذاکرات باعث افزایش ۲۴ درصدی سهام هیوندای شد، که بیشترین افزایش سهام این شرکت از سال ۱۹۸۸ تاکنون بوده‌ است.

لی هان جون، تحلیلگر سرمایه‌گذاری بورس و اوراق بهادار گفته است:

اپل باید با یک خودروساز شریک شود، چون قابلیت‌های تولید و شبکه‌های فروش مناسبی برای فروش خودروهای خود ندارد. ایجاد این زیرساخت‌ها کار راحتی نیست، پس اپل به یک شریک در این زمینه نیاز دارد.

خبر این مذاکرات بین هیوندای و اپل کمی پس از آن منتشر شد که شنیدیم فقط ۵ تا ۷ سال دیگر شاهد عرضه خودرو اپل خواهیم بود.

پس از گزارش اولیه که در آن به نام اپل اشاره شد، شرکت هیوندای بیانیه‌ جدیدی صادر کرد که هیچ اشاره‌ای به این شرکت فناوری آمریکایی ندارد و اظهار داشت:

ما درخواست‌هایی برای همکاری با شرکت‌های مختلف در رابطه با توسعه خودروهای الکتریکی خودران دریافت کرده‌ایم. چون مذاکرات در مراحل اولیه قرار دارند هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

هیوندای

اپل همیشه مایل است برنامه‌های خود را محرمانه نگه دارد، بنابراین یک دلیل برای بیانیه جدید هیوندای این است که اپل نمی‌خواسته مذاکراتش با این شرکت افشا شوند.

برنامه‌های خودروهای الکتریکی گروه هیوندای

به هر حال، واضح است که شرکت هیوندای در موقعیت مناسبی برای کمک به توسعه خودرو برقی اپل قرار دارد، که دلیل اصلی آن سرمایه‌گذاری‌های مداوم این شرکت در زمینه خودروهای برقی و خودران و حتی خودروهای پرنده است. این شرکت همچنین یک سرمایه‌گذاری مشترک با آپتیو دارد که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۲ یک پلتفرم خودروهای خودران آماده تولید را برای تامین‌کنندگان تاکسی‌های خودران، خودروسازان و اپراتورهای ناوگان ارائه دهد.

این شرکت قرار است در سال ۲۰۲۱ مدل آيونیک ۵ اولین خودروی برقی خود روی یک پلتفرم اختصاصی را معرفی کند و همچنین قصد دارد به همراه کیا، ۲۳ خودرو برقی جدید را تا سال ۲۰۲۵ معرفی کند.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران