موضوعات داغ

پایان دوران دلالی خودرو؛ قیمت های بازار در مسیرکف قیمت های کارخانه

عکس نویسنده
آراد فلاح
نویسنده
عکس مطلب اول

پایان شب سیه سپید است، این جمله معمولا امید بخش در تاریک ترین لحظات به داد ما می رسد تا خود را در برابر انبوه مشکلات به سلاح خوش بینی مجهز کنیم، اما اینبار گویا این امید رنگ واقعیت به خود گرفته است و پس از مدت ها، سرانجام شاهد شرایطی هستیم که واسطه گران را به تکاپو انداخته است، چرا که به نظر می رسد پس از ماه ها تاخت و تاز دلالان در بازار خودرو، حالا نوبت به مشتریان رسیده تا برای سوداگران همیشگی بازار طاقچه بالا بگذارند و در مواردی حتی بتوانند تا خودروهای مورد نظر خود را با قیمتی کمتر از قیمت های رسمی کارخانه خریداری نمایند.

در چنین شرایطی البته واسطه گران و سرمایه گذاران (عنوان محترمانه تری برای دلالان) که طی چند ماه گذشته نسبت به خرید خودرو با قیمت های افزایش یافته اقدام کرده اند، بر این امید هستند که شاید خودروسازان نیز در پی شرایط کاهشی قیمت ارز، تن به کاهش قیمت ها دهند و این افراد بار دیگر بتوانند با حاشیه سود نسبت به فروش خودرو خود اقدام نمایند، اما آنطور که از شواهد امر بر می آید این مساله خیال باطلی بیش نیست و خودروسازان که همچنان خود را زیان ده می دانند، اصرار دارند که حتی قیمت های فعلی نیز مناسب نیست و درخواست افزایش بیشتر قیمت ها را دارند که البته هنوز مورد موافقت شورای رقابت قرار نگرفته است.

پژو پارس

در چنین شرایطی به نظر می رسد که با توجه به روند فعلی اقتصادی و سیاسی کشور، مسیر رکورد و کاهش قیمت ها رد بازار بحران زده خودرو تا شب عید و حتی بعد از عید (قبل از انتخابات ریاست جمهوری) ادامه دار باشد و در این مدت شانس رسیدن قیمت خودروهای پر تیراژ به کمتر از قیمت های کارخانه و تشدید رکود در بازار وجود دارد.

از آنجا که خودروسازان توان مقاومت در برابر کاهش قیمت رادارند، به نظر می رسد که دلالان اینبار چاره ای جز تن دادن به زیان نداشته باشند، البته راهکار دیگر ایشان می تواند تکرار مسیر احتکار و حفظ خودروهای خود به امید بازگشت شرایط تورمی باشد که البته در صورت حصول توافق بین ایران و آمریکا در کوتاه مدت دور از انتظار به نظر می رسد.

البته لازم به تاکید است که متاسفانه آنطور که کارشناسان امر می گویند، مسیر بودجه 1400 در مسیری تورم زا قرار گرفته و در صورت حاصل نشدن توافق سیاسی و رفع نشدن تحریم ها، امکان بازگشت به شرایط تورمی به خصوص در نیمه دوم سال آینده بسیار محتمل خواهد بود. از این رو باید گفت که ممکن است فرصت خرید خودرو با قیمت های زیر قیمت کارخانه، فرصتی کوتاه مدت باشد و مشتریان و مصرف کنندگان نباید خرید خود را بیش از حد به تعویق بیاندازند.

تندر پلاس

البته با توجه به سوابق قبلی که مربوط به دوران مذاکرات برجام است، این امکان نیز وجود دارد که تعمیق رکود بازار به بازگشت شرایط فروش اقساطی با قیمت های رقابتی منجر شود. البته پیش شرط این امر، بازگشت دلارهای نفتی و تسهیل مسیر واردات قطعات منفصله به کشور است که به افزایش قابل توجه تیراژ تولید در بازار کم مشتری منجر خواهد شد.

نظرات کاربران

1 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1399/10/30
کل داستان دلالی خودرو تحریف شده است...این ها همه بازی خودروساز و عوامل حامی اون بود تا قيمت های خودروها به بهانه جلوگیری از دلالی...، در عرض یکی دوسال، چند برابر شود
بدون انداختن تقصیر گرانی خودرو گردن دلال ها، چطور خودروساز ميتوانست چند برابر شدن قيمت هارا چنین منطقی و درست جلوه دهد؟؟!
اگر کارخانه های خودروسازی کشور به زور در دست یک مدیر موفق بود، حتی نميتوانست چنین خودروهای بی کیفیتی را به چنین قيمت های کذایی و انحصاری و داستان دلال بازی، به چنین روندی به فروش رساند
پس به وضوح داستان خودروسازان و بی کفایتی شان مشخص و مبرهن است