آشنایی با رنو R5 توربو، یک هاچ بک داغ و جذاب فرانسوی + فیلم

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

خودروهای خاص همیشه جایگاه ویژه‌ای در ذهن طرفداران خودرو دارند چون تقریبا همیشه با بقیه خودروها خیلی متفاوت هستند. رنو R5 توربو هم یکی از خاص‌ترین خودروهای تاریخ به حساب می‌آید.

این مدل بر اساس رنو ۵، که از جنبه‌های مختلفی اولین هاچ‌بک مدرن بود، با قرار دادن یک موتور پشت صندلی‌های جلو، کاربردی بودن آن هاچ‌بک را با قدرتمند بودن عوض کرد. اگرچه این یک موتور کوچک ۱.۴ لیتری چهار سیلندر خطی بود، اما قدرت این مدل را به ۱۶۰ اسب بخار رساند.

این منجر به توربو لگ شدیدی شد، اما طبق گفته جیسون کامیسا، اگر یاد بگیرید چطور قدرت R5 توربو را کنترل کنید، یک مدل متعادل و جذاب است.

طراحان نسخه‌های اولیه فضای داخلی را هم دیوانه‌وار طراحی کرده بودند. این مدل دارای یک فرمان خاص، صندلی های جذاب و سقف و درهای آلومینیومی بود. همه این‌ها باعث شدند این مدل قیمت عجیبی داشته باشد.

رنو ۵ کوچکتر و ارزان‌تر از گلف‌های آن دوران بود. با این حال، قیمت R5 توربو تقریبا نصف یک فراری 308 GTB بود. اگر تورم را در نظر بگیریم، قیمت R5 توربو به پول امروز حدود ۱۴۰ هزار دلار بوده است.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران