سودآوری تسلا حاصل از فروش خودروها نیست، بلکه توسط رقبا تأمین می‌شود

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

در حالی که سهام تسلا طی چند سال گذشته مدام در حال افزایش بوده است، نکته جالبی باعث افزایش علاقه به این شرکت شده است. شاید شنیده باشید که در سال ۲۰۲۰ تسلا به سودآوری رسید. اما شاید ندانید که این سود خالص حاصل از فروش خودروهای این شرکت نبوده است.

با افزایش نگرانی در میان مصرف‌کنندگان نسبت به آلوده کردن محیط زیست، شاید باعث تعجب باشد که شرکتی مثل تسلا که فقط خودروهای برقی تولید می‌کند در سال ۲۰۲۰ برای اولین بار به سودآوری سالانه رسیده است. اما جالب اینجاست که این سودآوری به لطف معرفی مدل‌های ارزان‌تر، فروش خودروهای بیشتر، یا کاهش هزینه‌ها صورت نگرفته است. در عوض، دلیل این سودآوری فروش اعتبار گازهای گلخانه‌ای توسط تسلا به شرکت‌های رقیب بوده است.

۱۱ ایالت در آمریکا خودروسازان را ملزم به رعایت استانداردهای سخت‌گیرانه گازهای گلخانه‌ای می‌کنند، که برای تشویق خودروسازان به افزایش فروش خودروهای بدون آلودگی طراحی شده‌اند. اگر آن‌ها نتوانند این کار را انجام دهند، باید اعتبارات تنظیمی را از یک خودروساز دیگر خریداری کنند. با توجه به اینکه تسلا فقط خودروهای برقی می‌فروشد، هر ساله اعتبارات تنظیمی زیادی برایش باقی می‌ماند. سپس این اعتبارات با سود ۱۰۰ درصدی به خودروسازان رقیب فروخته می‌شوند.

تسلا

اگرچه خرید اعتبارات تنظیمی از مدت‌ها پیش مرسوم شده است، اما احتمال پیروزی یکی از اعضای حزب دموکرات در انتخابات سال ۲۰۲۰ آمریکا باعث شد بسیاری از خودروسازان اعتبارات زیادی را خریداری کنند تا بتوانند با قوانین سخت‌گیرانه احتمالی دولت بایدن کنار بیایند.

تسلا در طول سه سال گذشته ۳٫۳ میلیارد دلار از فروش اعتبارات تنظیمی درآمد داشته است، که ۱٫۶ میلیارد دلار آن در سال ۲۰۲۰ کسب شده است. زکری کرک هورن، مدیر ارشد مالی تسلا اذعان می‌کند که چنین فروش‌هایی یک اقدام پایدار نیستند که تسلا بتواند کسب و کار خود را بر اساس آن‌ها پایه‌گذاری کند.

بدون فروش اعتبارات، تسلا برای سال ۲۰۲۰ متحمل زیان خالص می‌شد. از سوی دیگر تسلا ادعا می‌کند که برای سودآور بودن به فروش اعتبارات وابسته نیست، چرا که سود ناخالص آن‌ها از فروش خودروها در سال ۲۰۲۰ حتی بدون در نظر گرفتن درآمد اعتبارات تنظیمی معادل ۵٫۴ میلیارد دلار بوده است. این امر با ادامه رشد فروش خودروهای تسلا در بازارهای کلیدی از جمله چین تقویت شده است.

در حالی که همیشه اختلاف نظر زیادی بین طرفداران تسلا و کسانی که منتظرند سهامش سقوط کند وجود دارد، اما رشد سریع و چشمگیر شرکت ایلان ماسک حتی بدون در نظر گرفتن فروش اعتبارات تنظیمی قابل تحسین است.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران