ماجرای عجیب قیمت گذاری خودرو در بورس، آیا سال آینده قیمت تورمی در بازار خودرو خواهیم داشت؟

عکس نویسنده
آراد فلاح
نویسنده

طی ماه های اخیر مساله قیمت گذاری در بازار خودرو کشور به معضلی بسیار عمیق تبدیل شده است و شاهد کشمکش های بسیاری در این زمینه بوده ایم که طیف وسیعی از راه حل های عجیب و غریب از قرعه کشی تا آزاد سازی قیمت در شرایط انحصاری بازار خودرو و حتی عرضه خودرو در بورس را نیز شامل می شده است، اما در همین حین و بین خودروسازان موفق به یافتن راه حلی تازه برای افزایش قیمت فروش محصولات خود شده اند و این راه حل هم چیزی نیست جز عرضه مدل های به ظاهر جدید با همان فناوری های قدیمی.

در واقع فرمول های شورای رقابت به گونه ای تنظیم شده است که ظاهرا دست خودروسازان را در ارزیابی قیمت تمام شده خودروهای جدید باز می گذارد و درست به همین دلیل است که به ناگهان شاهد عرضه انبوهی از خودروهای پلاس، سال و فیس لیفت توسط دو خودروساز بزرگ کشورمان طی یکی دوسال اخیر بوده ایم.

از سوی دیگر ماجرای عرضه خودروهای کاملا تازه ای نظیر شاهین و تارا نیز مطرح شده است که درست به همان دلایل ذکر شده با قیمت هایی فراتر از انتظار اولیه مشتریان قرار است در بازار عرضه شوند. برای مثال در شرایطی که بسیاری از ثبت نام کنندگان در انتظار قیمت گذاری 160 میلیون تومانی برای سایپا شاهین بودند، قیمت گذاری 260 میلیونی مطرح شده توسط شورای رقابت مانند سطلی از آب یخ بر سر مشتریان ریخته شد و حواشی بسیاری را پدید آورد.

پژو 405 اس ال ایکس

در چنین اوضاع و احوالی که نرخ گذاری رسمی کارخانه ها دچار پیچیدگی های اجرایی شده است، اما نرخ گذاری در بازار نیز حکایتی لایتناهی است که طبیعتا به عرضه و تقاضا، شرایط اقتصادی، هجوم نقدینگی سرگردان در بازار خودرو و نبود خودروهای تازه و جذاب ارتباط دارد.

در واقع طبق صحبت های اخیر وزیر صمت، بازار خودرو ایران ظرفیتی 2 میلیون دستگاهی را در مقابل خود می بیند و این درحالیست که تیراژ خودروسازان با توجه به شرایط تحریمی فعلی به سختی به یک میلیون دستگاه می رسد و طبیعتا وجود این فاصله بزرگ باعث شده تا تعادل بین عرضه و تقاضا از دست رفته و شاهد افزایش قیمت ها در بازار آزاد باشیم.

بنابراین بدیهی است که پتانسیل افزایش مجدد قیمت ها چه در صورت فروش آزاد خودرو و چه به صورت فروش از طریق بورس کالا وجود دارد و عرضه در بورس کالا می تواند مشکلات تازه ای را برای مصرف کنندگان نهایی ایجاد کند، با این حال گویا کمسیون صنایع مجلس برخلاف نظیر وزارت صنایع، به این راهکار خوشبین است و در تازه ترین اقدام نیز طرح ساماندهی بازار خودرو را با محوریت عرضه خودرو در بورس تصویب و به صحن علی مجلس فرستاده است.

دنا پلاس

طبیعتا در صورت عرضه خودرو در بوس ممکن است در سال آینده شاهد ایجاد موج تورمی تازه ای در بازار خودرو باشیم با این تفاوت که اینبار احتمالا اختلاف قیمت بین نرخ های بازار و کارخانه می تواند نصیب خودروسازان شود، امری که اتفاقا هدف اصلی طرح عرضه خودرو در بورس مطرح می شود، چرا که بزرگان صنعت خودرو کشور به هیچ عنوان دل خوشی از حضور واسطه گران و دلالان در بازار خودرو ندارند و ترجیح می دهند تا سود عظیم دلالان از آن کارخانجات خودروسازای همیشه زیان ده کشور شود.

نظرات
 
 
 
احمد 1399/11/28
فقط میشه گفت وقتی دوست دشمن است به کی پناه بریم. از این مجلس چه انتظاری داشتیم چی داره می شه!!!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران