تفسیر باز شدن واردات خودرو از مناطق آزاد، آیا واقعاً واردات خودرو باز خواهد شد؟

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده

رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 1400 با اشاره به فراهم شدن امکان ورود خودروهای خارجی از مناطق آزاد، اعلام کرد که در این زمینه درآمد 17 هزار میلیارد تومانی برای دولت حاصل خواهد شد و در چند روز اخیر کمیسیون تلفیق به بررسی اصلاحیه بودجه دولت پرداخته و در مجلس تلاش می‌ شود که بودجه 1400 تا پایان سال به دولت ابلاغ شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 1400 در ادامه اضافه کرد که نظر دولت در زمینه اختصاص ارز 4200 تومانی برای کالاهای اساسی، دارو و نهاده‌ های دامی تامین شده است.

البته بر اساس این مصوبه کمیته نظارتی متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی، وزرای اقتصاد و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین کشاورزی، باید بر بروی تخصیص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی و دارو نظارت کافی وجود داشته باشد و گزارش آن به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارائه گردد.

امروز موادی از لایحه از جمله افزایش حقوق دولتی معادن از 8 هزار میلیارد تومان به 10 هزار میلیارد تومان مصوب شد. علاوه بر این امکان ورود خودروهای خارجی از مناطق آزاد فراهم شده است که در این زمینه درآمد 17 هزار میلیارد تومانی برای دولت حاصل خواهد شد. جهت تامین گاز مصرفی صنایع و حمایت از تولید داخل هم میزان 10 هزار میلیارد تومان درآمد دولت تعدیل پیدا کرده است.

رشد درآمد ورودی گمرک و سایر کالاها افزایش حدود 20 هزار میلیارد تومانی تجربه کرده است، هرچند تعرفه ورودی گمرک برای حمایت از تولید از 4 درصد به 2 درصد کاهش پیدا کرده و همچنین 3 هزار میلیارد تومان مالیات اشخاص حقوقی غیردولتی کاهش یافته است.

آیا واردات خودرو در 1400 باز می شود؟

حال سوالی که مطرح است چگونگی این واردات و دستورالعمل آن خواهد بود که هنوز ابلاغ نشده است. این طرح زمانی اعلام شده که واردات خودرو به کشور کاملاً بسته است و تنها بحث واردات خودرو از مناطق آزاد به سرزمین اصلی مطرح است و این بدان معنا است که احتمالاً همین خودروهای موجود در مناطق آزاد بتوانند پلاک ملی دریافت کنند. البته که هنوز در مورد بحث امکان واگذاری این خودروها به افرادی که در سرزمین اصلی ساکن هستند نیز هیچ اظهار نظری نشده است. شاید بهتر بود در مورد چنین موضوع مهمی، کمی بهتر و کامل تر صحبت به میان می آمد تا این همه علامت سوال مطرح نشود!

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران