موضوعات داغ

مدیرعامل ایران خودرو: کراس اور جدید ایران خودرو به زودی رونمایی می‌شود

عکس نویسنده
فائزه تیموری
نویسنده
عکس مطلب اول

فرشاد مقیمی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو اعلام کرد که سهم تولیدات متعلق به برند ایران خودرو در سال ۱۴۰۰ افزایش خواهد یافت. او در ادامه بیان کرد که این گروه خودروسازی در صدد است تا با تداوم روند طراحی و توسعه محصولات جدید، سهم سایر برندها را در سبد محصولات کاهش داده و سهم برند ایران خودرو را از ۲۷ درصد به ۴۰ درصد افزایش بدهد. این عدد براساس نقشه راه ترسیم شده، در سال‌های آینده به ۸۰ درصد خواهد رسید.

مقیمی در نشست با رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا، ضمن قدردانی از پشتیبانی‌های این نهاد از صنعت خودروی کشور، با بیان این‌که سال ۹۹ را با افزایش ۳۵ درصدی تولیدخودرو سواری و رشد ۶۷ درصدی تولید خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین نسبت به سال ۹۸ در کنار ارتقای پنج محصول فعلی و به تولید رساندن محصول جدید تارا به پایان رسید، گفت که رشد تولید محقق شده با تولید بیش از ۹۹ درصد از محصولات به صورت داخلی و سهم کم‌تر از یک درصدی خودروهای مونتاژی رقم خورده است که حاصل تلاش کارگران و جهادگران تولید در ایران خودرو و شرکت‌های قطعه‌ساز و تامین‌کننده در شرایط تحریم و کرونا بوده است.

وی تصریح کرد که صنعت خودروی کشور ۲۰ درصد رشد را در سال گذشته تجربه کرده که سهم ایران خودرو در این میان ۸۳ درصد بوده است.

مقیمی همچنین ضمن اعلام این که تعداد تولید امسال ۱۳۰ هزار دستگاه خودرو بیشتر از سال گذشته خواهد بود، گفت که نزدیک به ۱۸۰ هزار خودرو از تولیدات امسال، متعلق به محصولات جدید خواهد بود؛ او تاکید کرد که ایران خودرو کیفیت محصولات و خدمات را به سطح انتظار و شایستگی مردم ایران خواهد رساند.

در ادامه مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، از رونمایی کراس‌اوور جدید ایران خودرو در آینده نزدیک خبر داد و تصریح کرد که طبق نقشه راه این مجموعه، ایران خودرو هر سال یک محصول جدید به بازار عرضه خواهد کرد. علاوه‌براین پروژه‌های توسعه موتور و قوای محرکه نیز به موازات توسعه محصول در دستور کار ایران خودرو قرار دارد.

مقیمی ضمن بیان این‌که در حوزه ارتقای کیفیت محصولات، ایران خودرو موفق شده نخستین خودروی پنج ستاره تمام ایرانی را در سبد محصولات خود قرار دهد؛ ابراز کرد که در حال حاضر بخش عمده محصولات ایران خودرو دارای چهار ستاره کیفی هستند. در سال گذشته ایران خودرو توانست با کاهش ۸۰ درصدی، تعداد تعهدات معوق را از ۱۱۱ هزار دستگاه در انتهای سال ۹۸، به ۲۱ هزار دستگاه در پایان سال ۹۹ برساند.

وی تصریح کرد که در حال حاضر این عدد به ۱۵ هزار دستگاه رسیده و تا پایان فروردین ماه نیز به عددی کم‌تر از ۱۰ هزار دستگاه خواهد رسید.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو همچنین از کاهش هزینه حدود ۲۲ هزار میلیارد ریالی ناشی از اجرای پروژه‌های کاهش هزینه در سال گذشته یاد کرده و تاکید کرد که‌ این روند در سال جاری نیز با هدف کاهش بهای تمام‌شده تولید ادامه خواهد داشت.

فرشاد مقیمی رشد ۳۵ درصدی تیراژ تولید و تغییر در ترکیب تولیدات و تعمیق ساخت داخل را عامل اصلی حفظ نیروی کار و اضافه شدن ۱۵۰ هزار نفر نیروی جدید به شبکه تامین و قطعه‌سازان ایران خودرو دانست و اذعان کرد که با کاهش قابل‌توجه سهم خودروهای مونتاژی، این خودروساز بزرگ کشور موف شده ضمن حفظ اشتغال موجود، نیروی کار جدید را نیز به این شبکه اضافه کند. در سال گذشته سهم خودروهای مونتاژی به کم‌تر از یک درصد کاهش یافته است؛ در سال ۹۷بالغ بر، ۱۳ درصد تولید به خودروهای مونتاژی اختصاص داشت.

او با اشاره به فعالیت‌های صورت‌گرفته در تعطیلات نوروز و فعالیت خطوط تولید قطعه‌سازان و تکمیل‌کاری ایران خودرو خاظرنشان کرد که با اقدامات سال گذشته و به ویژه در پایان سال، ۲۳ هزار و ۸۰۰ دستگاه خودرو در تعطیلات نوروزی با همکاری سازندگان و تامین‌کنندگان به مشتریان تحویل شده که تاثیر زیادی در ایجاد آرامش در بازار داشته است.

وی در ادامه به احیای خط تولید اتوبوس اشاره کرد و گفت که ایران خودرو دیزل در سال گذشته سه هزار و ۷۰۰ دستگاه انواع خودروی سنگین و نیمه‌سنگین را به تولید رسانده که به این ترتیب رکورد تولید ده ساله اخیر خود را پشت سر گذاشت و در این میان، ۳۳ درصد از تولیدات به محصولات مونتاژی اختصاص داشته است. در سال ۹۸ خودروهای مونتاژی سهم ۶۷ درصدی در تولیدات ایران‌خودرو دیزل داشته است.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو، طراحی و تولید کامیون ۶ در ۶ دیزلی با کاربری‌های خاص، آتش‌نشانی و امداد و نجات را از دستاوردهای سال گذشته عنوان کرد و افزود که تاکنون این کامیون از منابع خارجی تامین شده است؛ در نیمه اول امسال ظرفیت تولید ۲۰۰ دستگاه از این کامیون وجود دارد که این ظرفیت تا پایان سال به ۶۰۰ دستگاه قابل افزایش است.

وی همچنین آغاز تولید انبوه اتوبوس آمبولانس را یکی از دستاوردهای مهم سال گذشته خواند و یادآور شد که تولید داخلی این محصول، صرفه‌جویی ارزی بالایی را ایجاد کرده است.

مقیمی در پایان ضمن تاکید بر رعایت حقوق شهروندی برای تمامی مشتریان ایران خودرو اعلام کرد برنامه امسال این است که ایران خودرو هیچ‌گونه تعهد معوقی نداشته باشد و برخی خودروها مانند تارا پیش از فرا رسیدن موعد تحویل، به دست مشتریان برسد.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

فیلم بررسی آریزو 6 پرو
فیلم بررسی آریزو 6 پرو
مشخصات فنی خودروهای بازار

مشخصات ماشین مورد نظرتان را جستجو کنید

برند جتور با عرضه فیدلیتی پرستیژ در آمریکای لاتین
برند جتور با عرضه فیدلیتی پرستیژ در آمریکای لاتین
طرح فروش نقدی کراس‌اوور تیارا مکس موتور اعلام شد + جدول قیمت بهمن ماه 1401
طرح فروش نقدی کراس‌اوور تیارا مکس موتور اعلام شد + جدول قیمت بهمن ماه 1401
معاینه فنی خودرو هر چند سال یکبار است؟
معاینه فنی خودرو هر چند سال یکبار است؟
تجربه رانندگی کشنده های امپاور BD500 و FAW460 توسط رانندگان حرفه ای
تجربه رانندگی کشنده های امپاور BD500 و FAW460 توسط رانندگان حرفه ای
آغاز فروش دوچرخه برقی بی ام و به صورت محدود توسط پرشیا خودرو
آغاز فروش دوچرخه برقی بی ام و به صورت محدود توسط پرشیا خودرو