تنها یک فروشنده فیات در آمریکا 8.7 میلیون دلار به این شرکت ضرر زد! داستان ساده لوحی یا کلاهبرداری؟

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

بیشتر مشتریان او در نمایندگی حومه دیترویت، ادعا کرده‌اند که برادر یا خواهر همسر کارمندان FCA هستند. فروشنده خودروهای فیات کرایسلر در حومه دیترویت، با دادن تخفیف کارمندی خرید وسایل نقلیه به مشتریانی که واجد شرایط نبودند، متهم به کلاهبرداری 8.7 میلیون دلار از این شرکت خودروسازی شد. بازپرس فدرال در یک اظهارنامه که روز جمعه در دادگاه منطقه ایالات متحده تنظیم شده، نوشته است که آپولون نیمو 34 ساله، فروشنده پارک وی کرایسلر، دوج، جیپ و رام، از سال 2014 تا کنون، هزاران بار به طور غیرقانونی از کدهای تخفیف اعضای خانواده کارمندان FCA برای فروش و اجاره خودرو به خریداران غیرمجاز استفاده کرده است. طبق اظهارنامه، نیمو نسبت به دیگر فروشندگان فیات کرایسلر در میشیگان، معاملات بیشتری را با استفاده از کد تخفیف کارمندان، به امضا رسانده است.

مقامات مربوط به نمایندگی شهر کلینتون، میشیگان، نظری نداده‌اند. نام نیمو در وبسایت فروشگاه از لیست کارمندان حذف شده است.

این شرکت خودروسازی در بیانیه‌ای اظهار داشته است که FCA US متعهد به حفظ یکپارچگی برنامه‌های خرید کارمندان ما است و با دفتر دادستانی ایالات متحده همکاری می‌کند. ما توجه داریم که نمایندگی‌ها، مشاغل مستقلی هستند و به تنهایی مسئولیت رفتار و عملکرد خود را بر عهده دارند. از آن جایی که پرونده این موضوع هنوز در حال بررسی است، در حال حاضر نمی‌توانیم بیشتر از این در این باره بحث کنیم.

در بیشتر معاملات مربوط به کلاهبرداری ارائه شده از سوی دادستان، خریداران با هدف گرفتن پنج درصد تخفیف، ادعا کرده‌اند که برادر یا خواهر همسر یکی از کارمندان FCA هستند. کدهای تخفیف که به شماره‌های کنترل خرید کارمندان معروف هستند، اغلب از طریق گروه‌های خصوصی فیسبوک خریداری و فروخته می‌شدند.

جوزف کانومیالیل، نماینده ویژه تحقیقات ملی، نوشته است که ضررهای FCA از این طرح، با پاداش‌هایی که برای فروش وسایل نقلیه خود ارائه داده، تشدید شده است. نیمو از سال 2010 تا 2019 علاوه بر سود از نمایندگی، 700,000 دلار پاداش مستقیم از FCA دریافت کرده است.

دوج

مقامات پس از شکایت کارمندان فیات کرایسلر مبنی بر این‌که کد تخفیف شخصی آن‌ها بدون رضایت آن‌ها در فروش، استفاده شده شروع به تحقیق درباره نیمو کردند و بسیاری بیان کردند که از این شماره‌ها در پارک وی استفاده شده است. در تابستان سال 2019، FCA لیستی از شماره‌های مربوط به 268 کارمند را برای کانومیالیل ارسال کرد که توسط کارمندان، غیر مجاز گزارش شده بود. همه آن شماره‌ها به فروش‌های انجام شده توسط نیمو از 21 فوریه 2016 تا 18 ژوئن 2018 مرتبط بودند.

نیمو صبح جمعه دستگیر شد. او امروز در مقابل قاضی دادگستری ایالات متحده، آنتونی پی پاتی، اظهار و به قید وثیقه آزاد شد. یک جلسه مقدماتی برای 21 مه تعیین شده است.

این پرونده توسط مأموران ویژه تحقیقات امنیت ملی و اداره پلیس شهرستان کلینتون بررسی شده است. بازرسان شرکت FCA نیز همکاری کرده‌اند.

سایما محسین، سرپرست وکیل دادگستری ایالات متحده، در بیانیه‌ای گفته است که فروش خودرو نقش عمده‌ای در اقتصاد ایالت ما دارد. فسادهایی از قبیل شکایت امروز، هزینه‌هایی را به تولیدکنندگان خودرو تحمیل می‌کند که در نهایت به مصرف کنندگان تحمیل خواهد شد. اتهامات اعلام شده امروز، بسیار جدی است و نشان دهنده تعهد دفتر من برای اطمینان از یکپارچگی این بازار می‌باشد.

مدیر یکی از نمایندگی‌های حوالی FCA به بازرسان گفته است که نیمو فقط در ژانویه 2020 حدود 250 وسیله نقلیه فروخته است که این رقم غیرمعمول است. همچنین افزوده است که نیمو اغلب نسبت به کل بخش‌های فروش در بیشتر نمایندگی‌های FCA، فروش بالاتری داشته است.

محققان دریافته‌اند که در سال 2014، پدر نیمو به نام سلیم، حداقل سه وسیله نقلیه را از طریق پسرش در پارک وی اجاره کرده است. در پرونده مشخص شده که آپولون نیمو، به دروغ نشان داده است که پدرش برادر همسر سه کارمند مختلف در FCA است.

نام نیمو در گروه‌های فیسبوک در مورد خرید و فروش کدهای تخفیف کارمندان مطرح بود. با توجه به تصاویر موجود در پرونده دولت، به عنوان مثال یکی از اعضای گروه درخواست اجاره یک خودرو را داشته که دیگری به این صورت پاسخ داده بود: بیا پیتر، من و دیگر افرادی که از او کمک گرفته‌اند هزاران بار آپولو را به شما معرفی کرده‌ایم.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران