کامیون جدید مرسدس بنز با پیشرانه هیدروژنی-الکتریکی و گشتاور 2070 نیوتن متر

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

شرکت دایملر تراک، زیرشاخه تولیدکننده وسایل نقلیه سنگین مرسدس بنز، آزمایش کامیون هیدروژنی – الکتریکی را آغاز کرده است. نمونه اولیه این کامیون هیدروژنی براساس مرسدس بنز اکتروس ساخته شده است اما پس از انجام تست‌های نهایی، می‌توان پیشرانه قوای فنی این کامیون را در زیرشاخه‌های دایملر تراک نظیر فرایت لاینر، فوسو و وسترن استار به کار گرفت.

از سوی دیگر ولوو نیز با دایملر تراک شریک است و احتمال دارد شرکت سوئدی نیز به استفاده از این موتور هیدروژنی – الکتریکی در محصولات خود علاقمند باشد. سال گذشته برای نخستین بار مدل مفهومی مرسدس بنز GenH2 Truck رونمایی شد و اکنون این مدل مفهومی به مرحله اجرا درآمده است.

پیشرانه ترکیبی هیدروژنی – الکتریکی با دو آرایش مختلف در دسترس است. آرایش اول 308 اسب‌بخار قدرت و 1513 نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. آرایش دوم قوی‌تر است و 442 اسب‌بخار به همراه 2070 نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. انرژی موتور در حالت عادی از پیل سلول سوختی هیدروژن تامین می‌شود اما هنگامی که پیشرانه زیر فشار قرار گیرد، باتری شارژ دهنده به کمک پیل سلول سوختی می‌آید تا کمبود انرژی را جبران کند. سوخت مورد استفاده در مرسدس بنز GenH2 Truck هیدروژن مایع است چرا که استفاده از آن نسبت به هیدروژن گازی موجب کاهش وزن قابل توجه کامیون می‌شود.

GenH2 Truck

کامیون هیدروژنی مرسدس بنز برای گذر از این آزمون، بایستی مسافتی معادل 750،000 مایل یا 25 هزار ساعت کار را بگذارند. کامیون‌ها باید حداقل برای 10 سال فعالیت داشته باشند، از این رو در شرایط سخت‌گیرانه‌ای مورد آزمایش قرار می‌گیرند. پیش‌بینی می‌شود نخستین نمونه‌های اکتروس هیدروژنی – الکتریکی در سال 2027 وارد بازار شوند.

برچسب ها:
نظرات
 
 
 
امین 1400/3/4
ما یه volvo fh داشیم ۴ سال پیش دادیم ۲۵۰ میلیون ، الان یه کامیون چینی شده بیشتر از ۳ میلیارد
لعنت...

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران