این شبکه شناور ۳۰۰ متری می‌تواند برق ۸۰ هزار خانه را تأمین کند

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

این شبکه شناور ۳۰۴ متری که تقریباً هم‌اندازه برج ایفل است، می‌تواند برق موردنیاز ۸۰،۰۰۰ خانه را تأمین کند. یک شرکت نروژی این طرح را به عنوان راه‌حلی برای تولید انرژی پایدار و کارآمد ارائه داده است.

شرکت وایند کچینگ سیستمز (سیستم‌های بادگیر) در سال ۲۰۱۷ تاسیس شد و فناوری‌های بادی دریایی را توسعه می‌دهد. ویندکچر مایه افتخار آن‌هاست، یک شبکه چند-ملخه بزرگ که از ۱۰۰ توربین کوچک تشکیل شده است. این دستگاه از طریق روش‌های مورد استفاده در حفاری نفت و گاز دریایی به کف اقیانوس متصل شده است.

این شرکت ادعا می‌کند که این بادگیرها می‌توانند پنج برابر انرژی سالانه یک توربین سنتی را تولید کنند، یعنی می‌توانند برق ۸۰،۰۰۰ خانه را تأمین کنند. این فناوری می‌تواند تولید انرژی سالانه را ۵۰۰ درصد افزایش دهد. به عبارت دیگر، ۵ تا از این بادگیرهای غول‌پیکر برق معادل ۲۵ توربین سنتی را تولید می‌کنند.

این واحدها از طریق یک ایستگاه فرعی یکپارچه در "کشتی مادر" به هم متصل می‌شوند و به هرگونه جرثقیل یا کشتی خاصی نیاز ندارند.

علاوه بر تولید انرژی قابل‌توجه، ویندکچر همچنین روش پایداری برای بهره‌برداری از انرژی باد، به حداقل رساندن تأثیرات بر زندگی دریایی و مقابله با تغییرات آب و هوایی است.

جنبه قابل‌توجه دیگر این توربین‌ بادی جدید دوام بالای آن است. وایند کچینگ سیستمز ادعا می‌کند که طول عمر ویندکچر ۵۰ سال است، در حالی که توربین‌های بادی معمولی ۳۰ سال عمر می‌کنند. اینکه هر کدام از این واحدها با استفاده از قطعات کوچک به جای یک قطعه بزرگ ساخته می‌شود، کار کردن و نگهداری از آن را آسان‌تر می‌کند.

ایبل تأمین‌کننده مالی اروپایی در زمینه فناوری‌های بادی دریایی و مؤسسه فناوری انرژی در این پروژه از این شرکت نروژی حمایت می‌کنند. شرکت‌های فرد و نورث انرژی که اولین سرمایه‌گذاران خارجی این شرکت هستند نیز آن را پشتیبانی می‌کنند.

شرکت وایند کچینگ سیستمز جزئیاتی درباره برنامه بعدی آن‌ها برای ویندکچر و زمان استفاده از آن در اقیانوس‌ها منتشر نکرده است.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران