نتیجه یک تحقیق: رانندگی در حین تشنگی به اندازه رانندگی در حالت مستی خطرناک است

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

به طور کامل مشخص است که کم آبی بدن به طور قطعی می‌تواند در مهارت‌های تفکر انتقادی، خلق و خو و سلامتی افراد تأثیر بگذارد. آیا برقراری ارتباط بین رانندگی با بدن کم آب و رانندگی در حالت مستی منصفانه است؟ پاسخ این سوال در گزارشی از سایت موتور وان داده شده است.

آب دوست شما در سفرهای جاده‌ای به شمار می‌رود.

تاکنون، تأثیرات الکل بر عملکردهای شناختی افراد، کاملاً مشخص شده است. همچنین به طور واضح مشخص است که تلاش برای رانندگی با اتومبیل در حالی که تحت تأثیر الکل قرار گرفته‌اید بسیار خطرناک، احمقانه و تقریباً در هر قسمت از جهان غیرقانونی است. رانندگی در هنگام تشنگی غیرقانونی نیست، اما این مطالعه جالب نشان می‌دهد که می‌تواند این‌گونه باشد.

اگرچه این نتیجه گیری کمی ناملموس به نظر می‌رسد، اما برخی دلایل علمی برای حمایت از آن وجود دارد. شرکت انگلیسی لیزینگ آپشن تمامی اطلاعات مربوط به کم آبی بدن را جمع آوری کرده‌اند که همه مطالب از جمله میزان متوسط آب مصرفی یک فرد و کم شدن آب در بدن را در بر می‌گیرد. به طور خلاصه، در این گزارش آمده است که هر فرد باید روزانه تقریباً نیم گالن آب بنوشد، اما در انگلیس، افراد به طور متوسط تنها حدود یک سوم گالن آب مصرف می‌کنند. این مقدار در ایالات متحده نوسان دارد، اما طبق یک نظر کلی، آمریکایی‌ها برای در امان ماندن از کم آبی بدن به سمت دستیابی به مقداری بیش از نیم گالن معیار، قدم برمی‌دارند.

آب دوست شما در سفرهای جاده‌ای به شمار می‌رود

این امر پسندیده است، زیرا ساینس دایرکت ادعا می‌کند حتی فردی با مشکل کم آبی بدن به صورت جزئی، تمرکز ذهنی کافی برای جلوگیری از ایجاد انواع خطاهای رانندگی پشت فرمان را از دست می‌دهد. برای رسیدن به این نتیجه، مطالعه‌ای بر روی 11 مرد بزرگسال با استفاده از شبیه ساز رانندگی بی حرکت برای تقلید از شرایط دنیای واقعی، انجام شده است. هر شخص در سه جلسه رانندگی شرکت کرد که اولین جلسه با هدف آشنایی انجام شد تا آن فرد به تنظیمات سیستم عادت کند. جلسات باقیمانده رانندگان با سفرهای دو ساعته انجام شد و تحت نظارت قرار گرفت، یکی در حالت هیدراته و دیگری در حالت تشنگی. حسگرها فعالیت مغز را ردیابی می‌کردند و در همین حین دوربین‌ها به کنترل رانندگان می‌پرداختند. حوادثی که مربوط به خستگی است از مطالعه حذف شدند.

نتایج نشان داد که رانندگان تشنه معمولاً مرتکب اشتباهات جزئی‌تری همچون واژگونی در خط یا ترمز دیرهنگام می‌شوندکه این موارد از نظر فراوانی مشابه با موارد ایجاد شده تحت تأثیر الکل هستند. با این حال، شایان ذکر است که حجم کم این مطالعه می‌تواند عاملی محدود کننده در نتیجه گیری باشد. همچنین، این مطالعه نشان داد که اگرچه فرکانس آن در مقایسه با افراد دی‌هیدراته کمتر است اما با پیشرفت شبیه سازی، حتی در رانندگان هیدراته نیز این اشتباهات جزئی افزایش می‌یابد. جالب توجه است که یکی از شرکت کنندگان باید به طور کامل از مطالعه حذف شود زیرا او در حین شبیه سازی به طور مداوم به خواب فرو می‌رفت.

نظرات
 
 
 
مرجانه جمالی 1400/4/12
رانندگی در حالتی که شاش داشته باشی از هر دوش خطرناک تره

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران