موضوعات داغ

بزودی یواز پاتریوت اتوماتیک عرضه می شود، مصاحبه اختصاصی خودروبانک با سروش دیزل

عکس مطلب اول

به تازگی خودروهای روسی یواز UAZ توسط سروش دیزل به بازار ایران عرضه شده اند. در همین راستا، خودروبانک به سراغ این شرکت رفته تا سوالات متفاوتی را در مورد وضعیت فعالیت این شرکت و همچنین آینده آن بپرسد. در زیر می توانید پرسش و پاسخ خودروبانک با سروش دیزل را مطالعه کنید.

چه محصولاتی از یواز در کشور حضور دارند؟

سروش دیزل به عنوان نماینده و مونتاژکننده محصولات یواز روسیه در ایران، اعلام کرد که در حال حاضر دو محصول از یواز روسیه با نام پاتروت و پیکاپ دوکابین در کشور تولید شده و مراحل شماره‌گذاری آنان برای عرضه به بازار انجام شده است.

دو خودروی یواز پاتریوت و خودروی پیکاپ دوکابین، در حال حاضر با گیربکس دستی تولید و شماره‌گذاری شده‌اند، اما در آینده نزدیک نسخه اتوماتیک خودروهای ذکر شده نیز شماره‌گذاری شده و نهایت ظرف دو ماه آینده، می‌توان شاهد راه‌اندازی نسخه اتوماتیک یواز پاتریوت و پیکاپ دوکابین یواز بود.

پیشرانه نسخه دستی و اتوماتیک یواز با هم متفاوت است؟

سروش دیزل در این خصوص اعلام می‌کند که مشخصات فنی دقیقاً مشترک و تنها تفاوتی که بین آنان وجود دارد، تنها در بخش انتقال قدرت و گیربکس مورد استفاده بر روی آنان خواهد بود که از گیربکس پانچ فرانسه استفاده خواهد شد.

لازم به یادآوری است که محصولات یواز در کشور مجهز به یک پیشرانه 2.7 لیتری چهارسیلندر بوده و با مکش طبیعی هوا به داخل سیلندرهای خود می‌تواند خروجی قدرت 150 اسب بخاری در محدوده 4600 دور بر دقیقه و همچنین خروجی گشتاور 235 نیوتن متری در محدوده 3900 دور بر دقیقه تولید کند.

یوازهای تولید شده در کشور چند درصد داخلی‌سازی شدند؟

سروش دیزل با اشاره به میزان داخلی‌سازی محصولات یواز در کشور، اضافه کرد که روی بحث پاتریوت تقریباً با اعلام وزارت صنایع، حدود 11.5 درصد این خودرو داخلی‌سازی شده است، اما نسخه پیکاپ دوکابین تقریباً 30 درصد تولید داخل بوده و مابقی آن در حال حاضر وارداتی هستند.

البته اینکه برنامه سروش دیزل افزایش داخلی‌سازی خواهد بود و باتوجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته، ظرف یکی دو سال آینده به داخلی‌سازی 50 درصدی محصولات یواز در داخل کشور برسیم.

محصولات یواز با چه تیراژی در بازار عرضه می‌شوند و چند دستگاه قرار است در سال اول وارد بازار شود؟

باتوجه به تحریم‌ها، در فصل‌های سرد سال امکان حمل و نقل ضعیف می‌شود، چون متاسفانه بحث حمل دریایی وجود ندارد و برای حمل قطعات ماشین تنها از راه زمینی قابل اقدام است. متاسفانه تعدادی که ما می‌توانیم قطعات CKD وارد کشور کنیم، به دلیل بحث تحریم و به دلیل بحث سرد بودن مسیرها در فصل زمستان، تعداد محدودی هستند، اما در فصل گرم سال برای حمل و نقل قطعات شرایط بهتر شده و خوشبختانه از ابتدای امسال تا به امروز چیزی حدود 500 دستگاه قطعات CKD از دو خودروی یواز پاتریوت شاسی‌بلند و پیکاپ دوکابین وارد کشور شده است.

از آنجایی که محصولات یواز یک برند جدید هستند، یکسری نگرانی از جانب مشتریان بابت خدمات پس از فروش آنان وجود دارد، در این زمینه چقدر روی این موضوع بویژه در شهرستان‌ها کار شده؟

خدمات پس از فروش در شرکت سروش دیزل بحث تازه و جدیدی نیست و وقتی روی محصولات دیزلی هیوندای کار شد، موفق شدیم طی دو سال و از بین رقبای بزرگ فعال در بازار کشور رتبه نخست خدمات پس از فروش را از شرکت بازرسی دریافت کنیم.

دیدگاه سروش دیزل به خدمات پس از فروش هم یک دیدگاه ویژه است و معتقد هستیم که محصول اول را بخش فروش، اما محصولات بعدی را خدمات پس از فروش خواهد فروخت. به همین دلیل هیچگاه اجازه ندادیم خدمات ما خدماتی باشد که منجر به نارضایتی مشتریان شود.

در حال حاضر تمامی نمایندگی‌های شرکت که نمایندگی دیزل بوده، اما امکان ارائه خدمات پس از فروش محصولات یواز را داشته‌اند که شامل 80 درصد از نمایندگی‌ها می‌شود، برای خدمات‌دهی به محصولات یواز مجهز شده‌اند. نمایندگی‌های دیگری هم که صرفاً بر روی محصولات سواری کار می‌کنند، در استان‌های مختلف نمایندگی جدید اعطا شده و در حال حاضر حدود 35 نماینده فعال در سراسر کشور داریم که تمامی آنان خدمات یواز را ارائه می‌دهند.

علاوه بر این هر پارت قطعات CKD که وارد کشور می‌شود، به میزانی که لازم باشد همزمان قطعات یدکی وارد کشور می‌کنیم و از این بابت مشکلی وجود ندارد.

سال‌ها بوده که روس‌ها قصد ورود به ایران را داشتند و در نهایت محصولات یواز موفق به حضور در بازار شدند. آیا این احتمال وجود دارد که سروش دیزل برندهای دیگر روسی مثل لادا و خودروهای سواری کوچک‌تر با تعداد مخاطب بیشتر را برای عرضه در بازار ایران انتخاب کند؟

ورود برندهای جدید و مختلف روسی به کشور بستگی به شرایط و تقاضای بازار دارد. در حال حاضر قرارداد ما با شرکت یواز شامل کل محصولات این شرکت می‌شود، اما ورود برند جدید و محصولات دیگر بستگی به شرایط و تقاضای موجود در بازار دارد و اگر این نیاز وجود داشته باشد، مشکلی برای انجام آن وجود ندارد.

ما یک تولید کننده محصولات دیزلی بودیم و الان در حال تولید محصولات سواری هستیم و از آنجایی که سروش دیزل یک شرکت خصوصی به شمار می‌رود، حتی امکان همکاری با شرکت‌های خودروساز غیرروسی هم وجود دارد.

در چند سال اخیر خیلی از شرکت‌های خصوصی که ماشین‌های سواری وارد می‌کردند، از استانداردهای 85 گانه خیلی گلایه داشتند که بروکراسی خیلی پیچیده‌ای دارد و مشکلاتی برای خودروسازان بوجود آورده است، نظر شما چیست؟

معتقدیم که دولت جدید دست‌اندازها را برداشته و راه فعالیت را باز می‌کند و انجام کار سهولت بیشتری پیدا کند. نه‌تنها سروش دیزل، بلکه بسیاری از خودروسازان معتقد هستند که در دولت جدید روند کار سرعت بیشتر و بهتری خواهد گرفت.

در حال حاضر خیلی از کشورهای اروپایی استانداردهای 85 گانه ندارند، اما متاسفانه در ایران و موقع تحریم و در شرایط بد اقتصادی، بر روی اجرای استانداردهای 85 گانه پافشاری می‌شود. البته منظور این نیست که خودروی ایمن نداشته باشیم و هیچ شرکتی هم دوست ندارد که خودروی بی‌کیفیت و غیراستاندارد تولید کند، اما آیا در ایران شرایطش وجود دارد؟ اینجاست که ما باید فعلاً از توانی که در داخل داریم استفاده کنیم، کمک کنیم و به آن قدرت بدهیم تا فعالیتش متوقف نشود و برای پیشرفت آن تلاش کنیم.

از سال 97 و تحریم مجدد صنعت خودروسازی، آیا سروش دیزل همچنان ارتباط خود را با هیوندای حفظ کرده است یا خیر؟

سروش دیزل برای فعالیت خود با هیوندای قرارداد دارد، اما بعد از برجام این قرارداد با واسطه انجام شد و ریسک انجام قرارداد با واسطه را پذیرفت تا اکنون نتیجه آن مشخص شود و همچنان امکان فعالیت داشته باشیم. سروش دیزل تنها شرکتی بود که در زمینه همکاری خارجی ریسک کرد و همین دلیل باعث موفقیت سروش دیزل بعد از تحریم صنعت خودروسازی هم شده است.

نظرات کاربران

3 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1400/5/20
مصرف سوخت خودروهای یوآز با گیربکس دستی خیلی بالاست ( 13 الی 14 لیتر ترکیبی ) ، به احتمال زیاد با گیربکس اتومات خیلی بیشتر هم خواهد شد . باید برای اصلاح موتور از نظر سوخت فکری بشود .
1400/9/14
خودرو های اتوماتیک مصرف کمتری از دنده ای دارند
1400/7/5
این دومین باره پیام میزارم ظاهرا سایت خودرو بانک هم به جرگه سایتهایی که به صورت گزینشی پیامها رو انعکاس میدن پیوسته حالا به چه دلیل خدا عالمه اگه اینجا پیامی میزاریم واسه اینه که نظر خودمون و بگیم و با این کار شاید به درد بعضی از کاربرای دیگه هم بخوره لطفا رسالت خودتون و فراموش نکنید خودروبانکیهای عزیز چرا پیام قبلیم و پاک کردید عزیزان ؟