موضوعات داغ

آشنایی با مکمل‌های سوخت گت در بازار ایران

عکس مطلب اول

بعید به نظر می‌رسد فردی تا باحال در پمپ‌بنزین‌ها با اصرارهای کارمندان پمپ‌بنزین درباره استفاده مکمل‌های سوخت مواجه نشده باشد، اصرارهایی که در بسیاری از موارد با توجیه‌های غیرمنطقی همراه است.

باید دقت داشت که متأسفانه کیفیت سوخت موجود در داخل کشور معادل استانداردهای سطح بالای روز دنیا نیست و حتی این روزها پیدا کردن بنزین سوپر و با اکتان بالا نیز به‌عنوان یک معضل از سوی دارندگان خودروها مطرح می‌شود.

در چنین شرایطی استفاده از مکمل‌ها و افزودنی‌های مرغوب و اورجینال، درجه کیفی سوخت و همچنین روغن‌موتور یا گیربکس را ارتقا دهند می‌تواند از پیشرانه خودرو در برابر آسیب‌های احتمالی ناشی از بنزین بی‌کیفیت و یا روغن‌موتور غیراستاندارد بکاهند.

مکمل سوخت گت

اما سؤال اصلی اینجا است که بالاخره مکمل برای خودرو مفید است یا خیر و چرا برخی خودروسازان استفاده از مکمل‌های سوخت را در کشورمان توصیه نمی‌کنند؟

اما از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان فروش مکمل‌های قلابی و سازگار نبودن با موتور خودرو را دلیل این عدم توصیه عنوان می‌کنند، به همین دلیل در این مطلب به معرفی یک مکمل سوخت معتبر که به‌تازگی از سوی یکی از واردکنندگان خوش‌نام به بازار واردشده است می‌پردازیم.

شرکت GAT آلمان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید محصولات حرفه‌ای مراقبت نگهداری خودرویی (CARCARE) مانند انواع مکمل سوخت، اکتان و روغن با بالاترین کیفیت و استاندارهای خودروسازان بزرگ جهانی و اتحادیه اروپا است.

این محصول به‌تازگی از سوی شرکت آرین موتور نماینده خودروهای میتسوبیشی و دی اس به بازار عرضه‌شده است و در ادامه به معرفی برخی انواع مکمل‌های این برند می‌پردازیم.

1. اکتان بوستر یا تقویت‌کننده اکتان سوخت GAT

بسیاری از خودروها نیاز به سوخت با درجه اکتان مشخص دارند که متأسفانه گاهی اوقات در کشور ما چنین سوختی پیدا نمی‌شود. به همین منظور دارندگان خودروهایی که نیازمند سوخت با درجه اکتان بالاتر هستند، می‌توانند از مکمل اکتان بوستر GAT به‌منظور ارتقای کیفیت بنزین استفاده کرده و عملکرد موتور را در وضعیت متعادل نگاه‌دارند.

2. تمیزکننده موتور یا engine flush

اتومبیل‌هایی که مدت‌زمان نسبتاً زیادی از عمرشان می‌گذرد و سرویس تعویض روغن آن‌ها طی این مدت سر موقع انجام‌نشده است، با رسوبات مختلفی درون موتور خود دست‌وپنجه نرم می‌کنند و احتمالاً اجزای متحرک آن‌ها به‌اندازه زمانی که پیشرانه تمیز و فاقد رسوبات اضافی است، روان حرکت نمی‌کند. بدین منظور می‌توان از مکمل تمیزکننده موتور GAT که به درون روغن اضافه می‌شود، بهره برد. این مکمل را باید پیش از تعویض روغن به درون مایع روانکار پیشرانه اضافه کرد و اجازه داد تا موتور حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به‌صورت درجا به کار خود ادامه دهد. پس‌ازآن روغن‌موتور کهنه باید به‌طور کامل تعویض شود تا رسوبات حل‌شده در روغن از کارتل خارج شوند.

3. مایع محافظ موتور GAT

با اضافه شدن این نوع مکمل به روغن‌موتور، حرکت روان و نرم‌تر قطعات متحرک پیشرانه همچون میل‌لنگ، میل‌سوپاپ، یاتاقان‌ها و... تضمین می‌شود و بدین ترتیب احتمال خرابی موتور در اثر اصطکاک اضافی بین قطعات و ساییدگی آن‌ها به حداقل خواهد رسید.

4. مکمل پاک‌کننده سیستم سوخت

سیستم سوخت‌رسانی خودرو به‌تدریج و با گذر زمان دچار رسوب گرفتگی و آلودگی‌های مختلف می‌شود که اگر میزان آن‌ها از یک حد استاندارد فراتر برود، آنگاه به‌احتمال‌قوی عملکرد موتور نیز با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

مکمل پاک‌کننده سیستم سوخت GAT می‌تواند کربن اضافه و دیگر مواد زائد رسوب شده در سیستم سوخت‌رسانی، به‌خصوص سر انژکتورها را بشوید و بدین ترتیب منجر به کارکرد صحیح این بخش حساس خودرو شود. به‌ویژه اگر زیاد از اتومبیل خود کار نمی‌کشید، بهتر است که گاهی اوقات از مکمل پاک‌کننده انژکتور جهت رفع تجمع مواد کربنی در سر انژکتورها استفاده کنید تا سیستم پاشش سوخت بتواند با حداکثر کارایی به عملکرد خود در کنار سایر اجزای موتور ادامه دهد و کارکرد بدون ریپ و ناک موتور را تضمین کند.

5. مکمل تمیزکننده شبکه رادیاتور GAT

معمولاً سیستم خنک‌کننده خودرو و به‌ویژه رادیاتور بعد از گذشت زمان نسبتاً طولانی، دچار رسوب گرفتگی می‌شود که این معضل می‌تواند خطراتی بالقوه برای موتور به همراه داشته باشد؛ از سوختن واشر سر سیلندر تا یاتاقان زدن و ... ازجمله خطراتی هستند که ممکن است به‌واسطه خرابی‌ سیستم خنک‌کننده برای پیشرانه به وجود آید.

مکمل سوخت GAT

به جهت جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی می‌توان از مکمل‌های تمیزکننده محفظه رادیاتور GAT استفاده کرد. این نوع از مکمل‌ها پیش از تخلیه کامل مایع سیستم خنک‌کننده به آن اضافه می‌شوند. پس‌ازآنجام این کار، باید خودرو حدود ۳۰ دقیقه به حالت درجا روشن باشد و سپس مایع کهنه همراه با مکمل از سیستم تخلیه‌شده و کلیه مجراهای رادیاتور با آب شستشو داده شود. سپس مایع خنک‌کننده جدید به آن اضافه گردد تا بدین ترتیب رسوبات رادیاتور به‌طور کامل تخلیه شوند و سیستم خنک‌کننده موتور قادر باشد کار خود را مثل همیشه بدون ایراد انجام دهد.

ضمناً علاوه بر موارد یادشده، مکمل‌های دیگری همچون تثبیت‌کننده کیفیت سوخت، پاک‌کننده سیستم ورودی هوا و... هم در لیست محصولات GAT وجود دارد.

نظرات کاربران

1 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1400/6/13
مکمل سوخت چندواحدبه عدداکتان بنزین اضافه میکند؟