آیا خودروهای تولید داخل دوباره گران می‌شوند؟

اسفند سال گذشته و در جریان تصویب بودجه سال 1400، بندی تصویب شد که به موجب آن ترخیص تمامی اقلام وارداتی به جز دارو و کالاهای اساسی براساس نرخ محاسباتی ETC که بانک مرکزی اعلام کرده است انجام می‌شود. با این وجود دولت دوازدهم از اجرای این مصوبه امتناع کرد تا به امروز که به نظر می‌رسد دولت سیزدهم در راستای اجرای این مصوبه قدم بر‌خواهد داشت.

بدیهی است که افزایش قیمت ارز اختصاص یافته برای ترخیص اقلام و کالاهای اساسی، موجب افزایش قطعات و مواد اولیه وارد شده برای ساخت خودرو خواهد شد و خودروسازان نیز به موازات آن، قیمت محصولات داخلی را افزایش خواهند یافت.

نرخ ارز ETC که توسط بانک مرکزی اعلام می‌شود، نزدیک به نرخ ارز در بازار آزاد است و با توجه به اقلام وارداتی به کشور که 80 درصد آن‌ها مواردی غیر از کالاهای دارویی و اساسی هستند، شاهد وارد شدن شوک به بازار در صورت اجرای این مصوبه خواهیم بود. افزایش نرخ ارز در کنار هزینه‌های قانونی گمرک همانند مالیات و ارزش افزوده روند صعودی قیمت‌ها را دوچندان خواهند کرد که تاثیر آن را در ماه‌های آتی می‌توان در افزایش قیمت خودروهای داخلی حس کرد.

نظرات
 
 
 
حسین روانی 1400/6/14
یعنی بعد این همه سال اگه نفهمیده باشیم هر روز همه چی گرون میشه دیگه خیلی باید شتر باشیم
این مسایل اصلا نیاز به تحلیل نداره اقتصاد این مملکت مشکل داره

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران