آیا استفاده از دستکش حین رانندگی ضروری است؟
موضوعات داغ

آیا استفاده از دستکش حین رانندگی ضروری است؟

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

امروزه دستکش‌ها بیش از هر چیز دیگری، به عنوان یک اکسسوری شناخته می‌شوند اما هنوز هم می‌توانند در برخی شرایط مفید باشند

آیا واقعا دستکش برای رانندگی ضروری است؟

یک خودرونویس اسپانیایی می‌گوید:‌ در تعطیلات آخر هفته، هنگامی که در حال گذراندن وقت خود در شبکه‌های اجتماعی بودم، با پست منتشر شده توسط یکی از کاربران به نام Autodromo، یک شرکت قدیمی که به تولید محصولات روزانه مورد استفاده در خودرو مانند ساعت، عینک و دستکش می‌پردازد روبه رو شدم. در واقع، این دومین باری بود که به دلیل جذابیت مدل و رنگ‌ محصولات نظر من را به خود جلب کرده بود. اما برای اولین بار به این فکر کردم که آیا این وسایل واقعاً ضروری هستند یا تنها کلیشه ای از زیبایی شناسی قدیمی محسوب می‌شوند؟

تاریخچه قدیمی

برای درک اهمیت دستکش درهنگام رانندگی نیازی به رانندگی با آن نیست زیرا حتی "محفظه دستکش" که همه خودروها از آن برخوردار هستند، نام خود را مدیون آن‌ است. از دیدگاه منطقی، در زمان گذشته عوامل زیادی وجود داشت که استفاده از دستکش برای پوشاندن دستان را ضروری می‌کرد.

قبل از این که تمامی خودروها داری سقف و شیشه شوند، برخی اتومبیل‌ها از مانعی برای ورود آب و هوا برخوردار نبوده‌اند. سرمای تولید شده در سرعت (به دلیل باد) یا سرمای فصلی می‌تواند حتی بند انگشتان شما را بشکند. به همین دلیل است که موتورسواران هنگام رانندگی هنوز از دستکش استفاده می‌کنند.

طراحی فرمان

تمامی خودروهای کلاسیک دارای فرمان سخت، صاف و نازک هستند. آن‌ها در ابتدا از فلز و سپس از چوب ساخته می‌شدند. تفاوت جنس و ساخت فرمان های امروزی، کاملاً قابل توجه است.

مکانیک و ارگونومی: فرمان‌های قدیمی بسیار سنگین بودند.به این معنی که علاوه بر عدم راحتی فرمان برای استفاده، به نیروی بیشتری برای کنترل آن نیاز بود. همچنین، امکان آسیب برای افرادی که مجبور به طی مسافت‌های طولانی بودند، وجود داشت.

با وجود این، یک فرمان سخت و نازک که گرفتن و رانندگی با آن دشوار است و همچنین می‌تواند به راحتی با عرق کردن به دستان ما بچسبد، نیاز به یک وسیله کمکی دارد. به همین دلیل، یک دستکش خوب می‌تواند از دستان ما محافظت کند، به ما امکان رانندگی با خیال راحت با یک ماشین کلاسیک را بدهد، سطح بیشتری را برای دست ایجاد کند، از آسیب جلوگیری کند، از سرما محافظت ‌کند و همچنین استایل خاصی به ما بدهد.

اما امروز چطور؟

فناوری و مهندسی در تمام زمینه‌های تولید خودرو پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. این پیشرفت در طراحی فرمان خودرو بسیار قابل توجه بوده است. برای مثال فرمانی که ایلان ماسک برای نسخه های بالاتر تسلا مدل S طراحی کرده است: نوعی فرمان بریده شده که ما را به یاد چرخ KITT (Knight Rider ) می‌اندازد.

امروزه فرمان‌ها در مدل‌های متفاوتی ارائه می‌شوند. آن‌ها ارگونومیک‌تر، کوچک‌تر و دارای ساختار ضخیم‌تر هستند وبا روکش چرم یا آلکانترا ارائه می‌شوند. حتی در بسیاری از خودروهای لوکس، فرمان به سیستم گرمایشی مجهز می‌شود. در بسیاری از موارد نیازی به استفاده از دنده نیز نیست چرا که اتومبیل‌ها در حالت اتوماتیک ارائه می‌شوند.

فرمان مرسدس بنز

بنابراین آیا واقعا پوشیدن دستکش حین رانندگی ضروری است؟ پاسخ این سوال این است که بستگی به خود افراد و موقعیت دارد. خلبانان حرفه ای باید به پوشیدن دستکش ادامه دهند زیرا این یک اقدام ایمنی و حفاظتی است. اما اگر برای طی مسیری به سمت باشگاه خود حرکت می‌کنید، نیازی به آن نخواهید داشت.

شخصاً برای من این اتفاق افتاده است که وقتی سوار خودرویی با فرمان بسیار ضخیم (بی ام و) یا با روکش آلکانترا همچون مرسدس بنز AMG و آئودی می‌شوم پوشیدن دستکش آزاردهنده می‌شود. البته بعضی افراد ترجیح می‌دهند از دستکش استفاده کنند.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

فیلم بررسی تیگارد X35
فیلم بررسی تیگارد X35
مشخصات فنی خودروهای بازار

مشخصات ماشین مورد نظرتان را جستجو کنید

بهترین خودرو برای سفرهای نوروزی
بهترین خودرو برای سفرهای نوروزی
تست رانندگی هنگتیان L4600: کپی چینی لندکروزر
تست رانندگی هنگتیان L4600: کپی چینی لندکروزر
چانگان CS95 پلاس، خودرو جدید بازار روسیه
چانگان CS95 پلاس، خودرو جدید بازار روسیه
ارزان ترین ماشین دنیا به پول ایران چیست؟ + معرفی 4 ماشین جذاب
ارزان ترین ماشین دنیا به پول ایران چیست؟ + معرفی 4 ماشین جذاب
معایب خودرو سواری دیزلی
معایب خودرو سواری دیزلی