موضوعات داغ

لوئیس همیلتون رکورد پیست استانبول پارک را شکست و در صدر ایستاد

عکس نویسنده
رضا کروئی
نویسنده
عکس مطلب اول

سر لوئیس همیلتون باز هم قدرت و توانایی خود را به رخ رقبا کشید و سریعتر از همه راند او توانست علی رغم اینکه گرندپری ترکیه را با 10 رده حریمه آغاز می‌کند عنوان پول پوریشن را به نام خود ثبت نماید. والتری بوتاس دوم و مکس ورشتپن سوم شدند.

استانبول پارک ترکیه امروز برگزار کننده دور تعیین خط این مرحله از مسابقات فرمول یک بود. در شرایطی که تا پیش از این گرندپری، لوئیس همیلتون با اختلاف تنها 2.5 امتیاز با مکس ورشتپن ،یعنی: 246.5 امتیاز صدر نشین جدول رانندگان است او که به دلیل تعویض قطعات موتور در خط استارت فردا 10 رده جریمه خواهد داشت با توجه به هوای بارانی استانبول، باید در دور تعیین خط بسیار هوشمندانه و با استراتژی مناسب عمل می‌کرد تا رده بیشتری نسبت به رانندگان دیگر از دست ندهد.

طی روز گذشته در دو جلسه تمرینی که در صبح و بعد از ظهر در استانبول پارک برگزار شد، قهرمان هفت دوره مسابقات فرمول یک جهان که اتفاقا این رکورد را نیز سال گذشته در همین پیست کسب کرد، بسیار بهتر از سایر رقبا بود و نشان داد برای این مسابقه مرسدس بر روی او و هم تیمی فنلاندی‌اش، والتری بوتاس حساب ویژه‌ای باز کرده است.

از طرف دیگر تیم ردبول که با کمک سازنده موتورش یعنی هوندا تا اینجای فصل را عالی کار کرده است و با اختلاف 33 امتیاز نسبت به مرسدس در رده دوم جدول قرار دارند، به منظور قدردانی از هوندا با رنگ آمیزی خاص و جدیدی در این مسابقه حضور خواهند داشت. روز گذشته هوندا و ردبول اعلام کردند که برای فصل 2022 نیز در کنار هم باقی خواهند ماند.

تمرین سوم آنچنان که باید و شاید مطابق میل مرسدس پیش نرفت و این بار پیر گسلی فرانسوی راننده جوان تیم آلفاتائوری گوی سبقت را از همه ربود و در جایگاه نخست ایستاد. بارش باران وضعیت بسیار لغزنده‌ای بر پیست حاکم کرده بود و رانندگان با تجربه و کم تجربه همگی اسیر آب موجود بر روی سطح پیست بودند.

رده‌بندی تمرین سوم گرندپری ترکیه 2021

دور اول تعیین خط

بر اساس گزارش هواشناسی وقوع بارندگی حتمی بود اما در لحظه شروع این جلسه بارندگی هنوز آغاز نشده بود و همه رانندگان با لاستیک سافت به پیست وارد شدند. رقابت نزدیک و نفس‌گیر بین رانندگان بسیار دیدنی بود. بارها رده صدر نشین تغییر کرد. همیلتون زمان یک را داشت اما گسلی و بوتاس و ورشتپن او را پایین کشیدند و تا رده 10 سقوط کرد اما همیلتون تسلیم نشد و در نهایت او بود که با ثبت زمان 1:24.585 در صدر ایستاد. مکس دوم شد و گسلی سوم.

پدیده این دور کسی نبود جز میک شوماخر راننده جوان آلمانی تیم هاس و پسر قهرمان 7 دوره فرمول یک جهان یعنی مایکل شوماخر افسانه‌ای. او برای اولین بار توانست به مرحله دوم تعیین خط راه یابد. رانندگانی که از این مرحله نتوانستند صعود نمایند عبارت بودند از:

دنیل ریکاردو از تیم مک‌لارن رده 16، نیکلاس لطیفی از ویلیامز رده 17، آنتونیو جیوویناتزی از تیم آلفارومئو رده 18، هم تیمی او یعنی کیمی رایکونن رده 19 و در نهایت نیکیتا مازپین دیگر راننده تیم هاس در رده 20.

نتیجه دور اول تعیین خط گرندپری ترکیه 2021

دور دوم تعیین خط

باز هم باران شروع نشد و اینبار پیشتازان با لاستیک مدیوم وارد پیست شدند. مرسدس‌ها مطابق انتظار طوفانی بودند و در همان ابتدا در صدر ایستادند. چارلز لکلرک به هنگام ثبت زمان پس از گذشتن از پیج آخر دچار چرخش شد و زمانش از دست رفت. هم تیمی او، کارلوس ساینز هم به دلیل لغزشی که در دور اول داشت و وارد گراولها شده بود در دور دوم زمانی ثبت نکرد در دور اول این مرحله لوئیس همیلتون با ثبت زمان 1:23.595 یک زمان عالی کسب کرده بود. ورشتپن، بوتاس و فرناندو آلونسو در سکتور اول عالی بودند و هر سه تمام تلاش خود را برای نزدیک شدن به همیلتون کردند اما او بار دیگر زمان 1:23.082 را به ثبت رساند تا به همه ثابت کند او حاکم مطلق دور تعیین خط خواهد بود. بوتاس دوم ایستاد و ورشتپن سوم شد. جورج راسل در آخرین پیچ از مسیر خارج شد و زمان را از دست داد و در نهایت رانندگانی که از راه یابی به دور سوم باز ماندند عبارت بودند از:

سباستین فتل از آستون مارتین رده 11، استبان اوکون از آلپین رده 12، جورج راسل از ویلیامز رده 13، میک شوماخر از هاس رده 14 و کارلوس ساینز از فراری در رده 15.

جدول دور دوم تعیین خط گرندپری ترکیه 2021

مرحله سوم تعیین خط

همیلتون باز هم سریع بود اما بوتاس سریعتر بود و در تلاش اول تنها با 0.022 ثانیه قهرمان 7 دوره فرمول یک جهان مغلوب راننده فنلاندی فصل آینده آلفارومئو و هم تیمی این فصل خودش در مرسدس شد. اما همیلتون تسلیم نشد و خیلی سریع به پیست برگشت. با توجه به اینکه هر لحظه امکان شروع بارندگی وجود داشت، او نمی‌خواست رده‌ای پایین‌تر از دهمی را در خط استارت مسابقه یکشنبه تجربه کند. او زمانی استثنایی ثبت کرد و توانست رکورد پیست را نیز به نام خود ثبت نماید. 1:22.868 زمان همیلتون بود. بوتاس از او 0.130 ثانیه کندتر بود و دوم شد و مکس ورشتپن سوم شد. بوتاس گرندپری استانبول را از خط یک شروع خواهد کرد البته به لطف جریمه 10 رده‌ای تعویض موتور برای همیلتون. اما بدون شک هر 9 نفر فردا روز سختی را در جلوی همیلتون تجریه خواهند کرد و او با تمام قوا به میدان خواهد آمد. جدول رده بندی تعیین خط به شرح زیر است. در ادامه تصاویری از این رقابت آمده است.

جدول نهایی دور تعیین خط گرندپری ترکیه 2021

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد