موضوعات داغ

اگر قصد خرید فیدلیتی دارید، این نکته را در مورد گیربکس این خودرو باید بدانید

عکس مطلب اول

در عرصه جهانی بسیاری از رانندگان دیگر مایل به استفاده از گیربکس‌های دستی نیستند و ترجیح می‌دهند که از گیربکس‌های اتوماتیک استفاده کنند. جعبه دنده های اتوماتیک امروزه بسیار پیشرفته شده اند که نمونه ای از آن گیربکس های دوکلاچه یا DCT است.

براساس تحقیقات انجام‌شده از سوی مؤسسه IHS به‌عنوان یکی از معتبرترین مؤسسات تحقیقات فناورانه خودرو، به‌کارگیری گیربکس‌های دوکلاچه (DCT) در خودرو‌های تولید اروپا رو به افزایش بوده و هم اکنون ده خودرو برتر جهان از جمله مرسدس بنز AMG، پورشه 911 Carrera، آئودی S3 و نیسان GT-R مجهز به گیربکس دوکلاچه هستند.

همچنین حضور SUVهای چینی مجهز به گیربکس‌های دوکلاچه DCT موجب شد تا مشتریان بازار خودرو ایران در این سگمنت با قابلیت‌های این نوع از جعبه‌دنده‌های اتوماتیک به‌خوبی آشنا شوند و این انتظار در بازار از خودروسازان داخلی ایجاد شود که به سمت به‌کارگیری این گیربکس‌ها حرکت کنند.

به دنبال مجهز بودن خودرو‌های پیشرفته و روز بازار ایران به گیربکس دوکلاچه و نحوه آشنایی مشتریان و رانندگان با این نوع از گیربکس، پارسا نوری معاون مهندسی بهمن موتور در گفت و گویی به نحوه استفاده از این نوع گیربکس پرداخت.

نوری در توضیح نحوه استفاده از گیربکس دوکلاچه گفت: استفاده از گیربکس دوکلاچه در صنعت خودروی جهان بسیار رایج است برای مثال شرکت خودروسازی فورد در آمریکا، خودروسازان کیا و هیوندا در کره جنوبی و شرکت هاوال از این گیربکس استفاده می‌کنند و در صنعت خودروسازی چین نیز استفاده از این نوع گیربکس بسیار رایج است.

نوری در ادامه به ساختار گیربکس دوکلاچه پرداخت و افزود: استفاده از گیربکس دوکلاچه مزایای بسیاری دارد و یکی از مزایای برجسته آن انجام شیفتینگ میان دنده یک، دو و سه با سرعت بالا، استهلاک کمتر و شتاب بیشتر و مصرف سوخت کمتر خودرو در حین رانندگی است.

نوری همچنین به نکات مهم ساختار گیربکس دوکلاچه اشاره کرد و گفت: در نحوه ساختار، گیربکس‌های دوکلاچه مانند گیربکس‌های دستی عمل می‌کنند بطوری که در توقف‌های نسبتاً طولانی مدت، دنده را برای عملکرد بهتر باید از درگیری با گیربکس ر‌ها کرد و به طور کلی دنده خلاص شود.

نوری ادامه داد: اگر راننده در حین رانندگی با خودروی مجهز به گیربکس دوکلاچه فقط از دنده درایو استفاده کند و در توقفات طولانی مدت خودرو را خلاص نکند، در حقیقت خودرو در حالت نیمه کلاچ قرار می‌گیرد و باعث افت گشتاور شده و فشار زیادی به کلاچ خودرو وارد شده و باعث افزایش دمای کلاچ می‌شود.

نوری تأکید کرد: در صورتی که در رانندگی‌های طولانی مدت در ترافیک و پشت چراغ قرمز در صورت تغییر ندادن دنده درایو به خلاص، گیربکس به اصطلاح داغ می‌شود و در ‌مانیتور به راننده اطلاع داده می‌شود که دمای کلاچ افزایش یافته است و باید از درگیری بیشتر گیربکس اجتناب کرد.

گیربکس دو کلاچه نوعی از جعبه‌دنده است و مانند جعبه‌دنده دستی از مجموعه چند چرخ‌دنده تشکیل شده، با این تفاوت که از دو کلاچ برای قطع و وصل نیرو جهت چرخ دنده‌های زوج یا فرد استفاده می‌کند و چرخ دنده‌های زوج و فرد روی دو میله مستقل از هم قرار می‌گیرند و در حقیقت این سیستم مانند دو جعبه‌دنده دستی و مجزا با کلاچ‌های ترتیبی بوده که در یک محفظه قرار گرفته‌اند و به عنوان یک واحد انجام وظیفه می‌کنند.

عملکرد تعویض دنده‌ها توسط حسگر‌ها و تجهیزات الکترونیکی– هیدرولیکی انجام می‌گردد. در حال حاضر دو نوع ۵ سرعته و ۶ سرعته آن در خودرو‌های پورشه استفاده می‌گردد و کاربرد آن‌ها روند رو به رشدی در صنعت خودروسازی دارد.

نظرات کاربران

5 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1400/8/3
این سیستمی که دنده های زوج و فرد هرکدام روی یک میله جدا قرار دارند باعث میشه که بدون مشکلی با رد کردن بعضی دنده ها دنده عوض کردن این عمل در معکس کشیدن خیلی به ترمز گیری ماشین کمک میکنه
1400/8/3
جهت اطلاع ،قبل از اینکه فیدلیتی موجودیت و طراحی بشه گیربکس دوکلاجه مدرن اتریشی آلمانی روی خودروی نیکو ۷ وx55نصب دوسال استفاده شده،فیدلیتی این وسط چکاره بود چون ربطی داشت.
1400/8/4
خب این همه سخنوری کردی لیلی مرد بود یا زن تواین مقاله عریض و طویل هیچ اشاره ای به دیکنیتی نشد
بالاخره دیگنیتی گیربکسش چیه ؟
1400/8/4
چرا. این گیریباکس با این همه نکات مثبت فقط روی فیدلیتی دچار داغی میشه؟ چرا این ارور روی ماشبنای دیگه مشکلی نداشته ؟
چرا صداش رو این ماشین دراومد ؟
اگه این ک میفرمایید از ویژگی های این ماشینه چرا فقط روی فیدلیتی توجه همه را ب خودش جلب کرده؟
مقداری توجه میطلبه !!!!!!!
1400/12/26
گیربکس این ماشین توتعویض یک و دو صدا میدهد ، وتو دنده عقب صدای اضافه دارد و از همه بدتر نمایندگی پاسخگوی این ضعف نیست . من از خرید این ماشی ن اصلا راضی نیستم .