موضوعات داغ

تاخیر زیاد در تحویل خودروها در بازار اروپا، بحران ریزتراشه ها و همه گیری کرونا

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

این روزها مدت زمان تحویل خودروهای جدید به یک معضل بزرگ تبدیل شده است که دلایل آن همه‌گیری کرونا، بحران ریزتراشه، افزایش تقاضا، کاهش سفرهای هوایی و ... هستند.

یک سخنگوی مزدا گفته است:

این ماه، ما تولید مدل جدید CX-5 را آغاز کردیم، اما سفارشات فعلی مشتریان برای مدل کنونی را در اولویت قرار می‌دهیم

در میان تولیدکنندگان، ظرفیت تولید جگوار لندروور تمام شده است و امکان ثبت سفارش جدید برای لندروور دیفندر ۲۰۲۲ وجود ندارد. به نظر می‌رسد مرسدس بنز نیز ثبت سفارش برخی از مدل‌ها را به حالت تعلیق درآورده است. آئودی هیچ خودروی جدیدی برای انبار کردن تولید نمی‌کند و زمان تحویل خودروهای جدیدش به طور متوسط ۶ تا ۹ ماه است. فولکس‌واگن زمان تحویل برخی از مدل‌ها را تا اکتبر ۲۰۲۲ به تعویق انداخته است. این مدل‌ها شامل گلف GTI و R، توارگ و ID 4 و گلف‌، تیگوان و توران R-Line هستند.

با این حال به نظر می‌رسد که بی ‌ام ‌و توانایی تحویل سریع‌تری دارد و ولوو می‌تواند در طول سه ماه یک خودرو بسازد و تحویل دهد. احتمال تحویل مدل‌های هیبریدی در این بازه زمانی بیشتر است، چون ولوو قصد دارد خودروهای برقی و هیبریدی بیشتری تحویل دهد تا از جریمه‌های مربوط به آلودگی هوا در امان بماند.

مدت زمان تحویل خودروهای جدید توسط سیتروئن، فیات، نیسان، رنو و واکسهال حدود ۳ تا ۴ ماه است. اوضاع برای هیوندای و کیا بهتر از این است و در عرض چند هفته می‌توانند خودروهای جدید بسازند و تحویل دهند، موضوعی که باعث شده کیا بهترین عملکرد خود در زمینه فروش خودروهای جدید در سپتامبر و یکی از بهترین ماه‌های فروش خود در انگلستان را ثبت کند.

مشتریانی که منتظر خودروهای خود هستند ممکن است تحویل آن با تجهیزات کمتر را قبول کنند. جی نیگلی از شرکت مشاوره خودرویی رداسپای گفته است: "خودروسازان نه تنها تولید را کاهش می‌دهند بلکه سطح تجهیزات را نیز کاهش می‌دهند. حرکت به سمت برقی شدن به این معنی است که به تراشه‌های بیشتری نیاز است. خودروهای برقی ۲.۳ برابر خودروهای بنزینی نیازمند ریزتراشه‌ها هستند."

یک شرکت پژوهشی پیش‌بینی خودش از تولید خودروها در سال ۲۰۲۱ را تا ۶.۲٪ معادل ۵.۰۲ میلیون خودرو و پیکاپ تراک کاهش داد. این شرکت همچنین پیش‌بینی خودش از تولید خودروها در سال آینده را تا ۹.۳٪ معادل ۸.۴۵ میلیون کاهش داد.

بنابراین تاخیر در تحویل خودروها واقعیت دارد و هیچ اغراقی در آن صورت نگرفته است و به نظر نمی‌رسد که این وضعیت به این زودی بهتر شود.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد