موضوعات داغ

آمریکایی ها: خودروهای داچیا به اندازه دوچرخه در تصادف ها ایمن هستند!

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

برند رومانیایی داچیا که زیرشاخه مقرون به صرفه رنو محسوب می‌شود، در تلاش است تا مجوز ورود به بازار ایالات متحده آمریکا را دریافت کند. حضور خودروهای داچیا در این بازار می‌تواند پرچالش باشد، چرا که محصولات داچیا ترکیبی از مشخصات فنی رضایت‌بخش و قیمت مقرون به صرفه را ارائه می‌دهند و خرید آن‌ها برای جوانان و دانشجویان رضایت‌بخش خواهد بود.

داچیا پیش از آن‌که به یک خودروساز تبدیل شود، در تولید هواپیماهای جنگی فعالیت می‌کرد و مشهورترین ساخته این شرکت در آن دوران IAR-80 نام داشت. این شرکت در سال 1966 به تولید خودرو روی آورد. نیکولای چائوسکو دیکتاتور معروف رومانی نخستین محصول این شرکت به نام داچیا 1100 را در سال 1968 رونمایی کرد.

داچیا در سال‌های ابتدایی فعالیت خود به مونتاژ محصولات قدیمی و ارزان‌قیمت رنو روی آورد. این خودروها علاوه بر رومانی در لهستان و روسیه نیز به فروش می‌رسیدند. در نهایت این شرکت پس از فروپاشی بلوک شرق توسط رنو خریداری شد و اکنون نقش زیرشاخه مقرون به صرفه رنو را ایفا می‌کند. داچیا ساندرو، داچیا لوگان و داچیا داستر برخی از محصولات موفق این شرکت طی سالیان اخیر بوده‌اند.

با وجود موفقیت‌های داچیا طی سالیان اخیر، اتحاد بار رنو-نیسان-میتسوبیشی موجب شده تا این شرکت به حاشیه رانده شود. ممکن است که محصولات داچیا در برخی ایالت‌های آمریکا به فروش موفقی دست پیدا کنند اما بزرگترین عیب آن‌ها برای مشتریان آمریکایی ایمنی اندک خودروهای داچیا است. برخی آمریکایی‌ها به تمسخر می‌گویند که خودروهای داچیا به اندازه یک دوچرخه در تصادفات ایمن هستند.

داچیا داستر

بسیاری عقیده دارند که آشفتگی‌های مدیریتی ناشی از رسوایی کارلوس گوسن موجب برهم خوردن روند خوب داچیا شده است. در این دوره، کارگران رومانیایی فداکار داچیا شجاعانه بهترین کار را با آنچه داشتند انجام دادند اما به نظر می‌رسد کیفیت ساخت خودروهای داچیا به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

نسل جدید داچیا ساندرو و داچیا داستر اخیرا در تست تصادف یورو انکپ شرکت کرده‌اند که حاصل آن کسب 2 ستاره ایمنی برای این خودروها بوده است. با این وجود آزمون‌های موسسه بیمه آمریکا برای ایمنی بزرگراه (IIHS) سختگیرانه‌تر است و نتایج قابل قبول داچیا داستر و داچیا ساندرو در اروپا به نتایج ضعیف در آمریکا تبدیل خواهند شد. موضوعی که بر بازاریابی این محصولات تاثیر منفی خواهد گذاشت. بنابراین به نظر می‌رسد که مشتریان آمریکایی از نعمت داشتن خودروهای مقرون به صرفه محروم خواهند بود و داچیا همچنان به عنوان یک تولیدکننده مطرح خودرو در اروپای شرقی و مرکزی خواهد درخشید.

نظرات کاربران

1 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1400/8/11
اتفاقا خودروهای خوب وایمنی هستن آمریکا می‌دونه داچیا بره اونجا فورد فروشش کم میشه وگرنه داچیا ایمنی قابل قبول وکیفیت بالایی داره آمریکا راست میگه کیفیت تسلا رو درست کنه