موضوعات داغ

بوتاس، ورشتپن و ساینز – مرسدس، ردبول و فراری پیشتازان مسابقه سرعتی برزیل 2021

عکس نویسنده
رضا کروئی
نویسنده
عکس مطلب اول

والتری بوتاس برای دومین بار در این فصل فاتح مسابقه سرعتی شد و خط نخست استارت مسابقه روز یکشنبه برزیل را از آن خود کرد. مکس ورشتپن دوم شد و کارلوس ساینز به مقام سوم رسید

مسابقه سرعتی امروز یا همان اسپرینت ریس بنابر رده‌های کسب شده در دور تعیین خطی که روز گذشته در پیست شهر سائوپائولوی برزیل توسط رانندگان بدست آمد، استارت زده شد. اما پیش از توصیف این مسابقه کوتاه 30 دقیقه‌ای کمی به عقبتر و حد فاصل بین این دو رقابت بر می‌گردیم. در گاراژ مرسدس اضطراب و نگرانی وجود داشت. خطر دیسکوالیفای شدن قهرمان 7 دوره فرمول یک جهان. به دلیل میزان بازشدن باله‌های خودروی مرسدس لوئیس همیلتون و بررسی آن توسط ناظرین، در کنار این در گاراژ ردبول هم نگرانی وجود داشت، زیرا دست زدن مکس ورشتپن به خودروی مرسدس 44 که پس از رفتن خودروها به پارک فرمه خلاف قوانین فرمول یک هست دردسر تازه این تیم بود و هر دو تحت بررسی قرار گرفتند، در کنار این در گاراژ مک‌لارن هم به مناسبت زادروز راننده جوان انگلیسی این تیم یعنی لندو نوریس جشن و مراسم کیک برپا بود.

اما جلسه تمرین دوم هم برگزار شد و این بار آلپین و راننده اسپانیایی این تیم فرناندو آلونسو در صدر جدول رده‌بندی تمرین قرار گرفتند. ناندوی دوست داشتنی در برزیل عکس معروفی دارد که مطمئنا همه علاقمندان به فرمول یک آن را به خاطر دارند. این عکس به زمانی بر می‌گردد که او راننده تیم مک‌لارن – هوندا بود که دوران موفقی برای این تیم و این راننده نبود. او بر روی یک صندلی راحتی دور از مراسم اهدای جوائز در آفتاب نشست و اعتراض خود را اینگونه به وضعیت تیم در آن زمان نشان داد. راننده دوم در این تمرین مکس ورشتپن بود و راننده سوم هم والتری بوتاس، پشت او هم تیمی آلونسو یعنی استبان اوکون قرار گرفت و همیلتون که دیروز سریعترین مرد برزیل بود در رده 5 ایستاد. سایر رانندگان مطابق جدول زیر این جلسه تمرینی را به پایان بردند.

جدول رده‌بندی رانندگان پس از تمرین دوم برزیل 2021

اندکی پیش از شروع مسابقه سرعتی اولین رای در خصوص مکس ورشتپن صادر شد. او بخاطر نقض قوانین مستحق دریافت جریمه شناخته شد و بابت لمس خودروی مرسدس همیلتون باید 50هزار دلار پرداخت نماید. اما بلافاصله بعد از اعلام رای راننده هلندی ردبول، رای در خصوص تخلف تیم مرسدس نیز اعلام شد و لوئیس همیلتون از دور تعیین خط خارج شد. اصطلاحا دیسکوالیفاید شد. لذا او مسابقه سرعت را باید از انتها آغاز نماید. بنابراین با توجه به اتفاقات اخیر و جرایم اعلام شده، خط استارت مسابقه سرعتی به صورت زیر تغییر کرد:

قرار گیری رانندگان در خط استارت مسابقه سرعت برزیل 2021

استارت مسابقه سرعتی برزیل 2021

استارت بی نظیر والتری بوتاس او را در همان پیچ اول از مکس ورشتپن پیش انداخت و از مزیت داشتن لاستیک سافت در مقابل لاستیک مدیوم ورشتپن بهره لازم را برد. او تا انتها این برتری را حفظ کرد و 3 امتیاز این مسابقه را برای خود منظور کرد.

بوتاس پیشتاز مسابقه
اما دیگر راننده ردبول، سرجیو پرز هم استارت بدی داشت و هم نتوانست رده خود را از کارلوس ساینز اسپانیایی پس بگیرد. او که بی نظیر استارت زد نه تنها از پرز رد شد، بلکه در ادامه هم توانست از ورشتپن عبور نماید. اگرچه این برتری نسبت به صدر نشین مسابقات تنها 4 دور بیشتر دوام نیافت اما تا انتها توانست پرز را علی‌رغم داشتن دی‌آر‌اس پشت خود نگهدارد.

اما سر لوئیس همیلتون، در همان استارت از رده 20 به 16 رسید، در دور دوم او از فرصتی که با چرخیدن کیمی رایکونن پیش آمد خودش را به رده 14 رساند در دور 4 او از یوکی سونادا عبور کرد و به رده 13 رسید. دور ششم او سریعترین دور پیست را با زمان 1:12.357 به نام خود ثبت کرد و رده دوازدهم را هم تصاحب کرد. در دور هفتم مکس سریعترین زمان را به خود اختصاص داد و همیلتون به آلونسو رسید، در شرایطی که همه انتظار همان دفاع مجارستان را از ناندو داشتند، همیلتون به راننده اسپانیایی امان نداد و در شروع دور هشتم به سادگی از او گذشت و به رده 11 رسید. در ابتدای دور نهم این لندو نوریس بود که از چارلز لکلرک گذشت و به رده 5 رسید.

دور دهم با ثبت سریعترین زمان باز هم به نام مکس آغاز شد و همیلتون به پشت دنیل ریکاردو رسیده بود. ریکاردو از امتیاز داشتن دی‌آر‌اس سباستین فتل برخوردار بود و توانست تا دور 13 همیلتون را پشت خود نگه دارد

سبقت زیبای همیلتون از ریکاردو در دور 13
اما لوئیس به او هم رحم نکرد و بلافاصله به سمت فتل خیز برداشت و در آغاز دور 15 در مستقیمی اصلی از فتل هم عبور کرد و به رده 9 رسید. دور 16 و رده جدید همیلتون، اینبار قربانی او اوکون فرانسوی بود. رده 7 هم در دور 17 با عبور از پیر گسلی هم وطن اوکون بدست آمد.

در دور 19 به پرز در رادیو اطلاع داده شد که تنها 6 دور فرصت دارد تا از ساینز عبور کند و تک امتیاز این مسابقه را از آن خود کند، اما ساینز با هوشیاری دفاع کرد و اجازه عبور در هیچ حالتی را به پرز نداد. اما به جای پرز همیلتون باز هم سبقت گرفت و اینبار از لکلرک جوان رد شد تا به رده 6 برسد.

حمله پرز به ساینز در دورهای پایانی
او برای ماندن در بین 10 خودروی پیشتاز خط استارت بواسطه داشتن 5 رده جریمه تعویض موتور، نیاز داشت تا رده پنجم را هم تصاحب کند و همین کار را هم در دور آخر انجام داد و یک حمله برق آسا به نوریس انجام داد و به زیبایی از او عبور کرد تا به رده پنجم دست یابد. این سبقت بشدت مورد تشویق طرفداران حاضر در پیست اینترلاگوس قرار گرفت. او در مجموع در این رقابت توانست 15 سبقت انجام دهد که با توجه به زمان کم و تعداد دور محدود در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود.

آخرین سبقت همیلتون از نوریس در دور آخر
در انتها این والتری بوتاس بود که 3 امتیاز این مسابقه را از آن خود کرد، مکس ورشتپن 2 امتیاز و کارلوس ساینز نیز تک امتیاز این مسابقه را از آن خود کردند. جدول رده بندی رانندگان در انتهای این مسابقه بصورت زیر است. طبق روال گذشته تصاویری از این رقابت و جلسه تمرین دوم در انتها آورده شده است.

جدول رده‌بندی رانندگان پس از مسابقه سرعت گرندپری 2021 برزیل

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد