مرسدس EQS و S کلاس به دلیل نقص فنی خطرناک در سیستم MBUX فراخوانی شدند

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

در عصر فناوری‌های پیشرفته در کابین خودروها و نمایشگر‌های سرگرمی رسانه‌ای بزرگ، حواس‌پرتی راننده همیشه مسئله مهمی است. اپلیکیشن‌ها که به تازگی متداول شده‌اند نیز ممکن است حواس راننده را از جاده پرت کنند. البته یک راه‌حل ساده برای این معما وجود دارد - غیرفعال کردن برنامه‌های غیرضروری در حین حرکت.

با این حال، مرسدس بنز متوجه شده است که ۲۲۷ مرسدس EQS و S کلاس ممکن است اجازه اجرای چندین عملکرد و اپلیکیشن را در حین رانندگی بدهند. البته این کار عمدی نیست، در نتیجه مرسدس بنز این خودروها را فراخوانی کرده است.

براساس اسناد اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه، مرسدس تحقیقات در مورد این موضوع را در نوامبر ۲۰۲۱ آغاز کرده است. بررسی‌ها نشان داده است که یک پیکربندی نادرست در سرور مرسدس بنز موجود است که شاید بر روی خودروهای دارای اکانت مرسدس می کانکت فعال نصب شده‌ باشد.

اگر راننده بخواهد از برنامه‌ها در حین رانندگی استفاده کند جان خودش و سایر رانندگان و عابران را به خطر می‌اندازد. این مشکل در EQS و به دلیل ابرنمایشگر MBUX بزرگش که سراسر داشبورد را فرا می‌گیرد خطرات بیشتری به وجود می‌آورد.

مرسدس EQS

مانند نحوه انتقال این نقص فنی به خودروها، تعمیر آن نیز بدون مراجعه به نمایندگی‌ها و از طریق به‌روزرسانی وایرلس انجام خواهد شد. هنوز زمان تماس مرسدس با مشتریان اعلام نشده است. مرسدس گفته است که تاکنون هیچگونه تصادف و آسیبی به دلیل این مشکل گزارش نشده است.

در همین حال، به تازگی مشکلی مشابه برای خودروهای تسلا گزارش شده است. اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه در مورد آخرین به‌روزرسانی نرم‌افزاری آن‌ها که به مسافران (و احتمالاً رانندگان) اجازه اجرای بازی‌های ویدئویی توسط نمایشگر مرکزی را می‌دهد، با تسلا تماس گرفته‌ است. این مسئله هنوز در دست بررسی قرار دارد.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران