موضوعات داغ

بورگوارد ورشکسته شد، رویای نافرجام احیای برند آلمانی

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

خرید شرکت‌های ورشکسته اروپایی و آمریکایی از سوی شرکت‌های چینی و تجدید حیات آن‌ها، یکی از شگردهای معمول خودروسازان چینی برای ورود به بازار جهانی است. در طی چند سال اخیر شرکت‌های ام جی، لوتوس و SWM از سوی شرکت‌های چینی خریداری شدند و به تولیدکننده خودروهای چینی تبدیل شدند. این اتفاق در مورد بورگوارد نیز رخ داد اما به نظر می‌رسد حاصل آن با نتیجه‌ای که دیگر شرکت‌ها کسب کردند، متفاوت بوده است.

برند آلمانی بورگوارد پس از چند دهه غیبت، در سال 2008 میلادی و با سرمایه‌گذاری فوتون موتورز که از زیرمجموعه‌های شرکت بایک چین محسوب می‌شود، بار دیگر به صحنه خودروسازی بازگشت. هر دو مدل عرضه شده توسط بورگوارد در سگمنت شاسی‌بلند اسپرت ترکیبی یا SUV بودند و این شرکت تصمیم داشت تا محصولات بیشتری را روانه بازار کند. با این وجود بحران همه‌گیری کرونا در سال 2020 اوضاع مالی این شرکت را به هم ریخت.

بحران مالی سال 2020 در نتیجه همه‌گیری کرونا ایجاد شد و بسیاری از شرکت‌های خودروسازی از جمله بورگوارد را درگیر کرد. در آن زمان کارشناسان اقتصادی سناریوهای بدبینانه و خوش‌بینانه را برای ادامه حیات یا پایان زندگی بورگوارد مطرح کردند. متاسفانه سناریوهای بدبینانه در مورد بورگوارد به حقیقت پیوسته است و اکنون این شرکت ورشکسته محسوب می‌شود.

خودروسازی بورگوارد طی سال 2020 بدهی بسیار زیادی را متحمل شد و تلاش اعضای این شرکت برای یافتن یک سرمایه‌گذار دیگر با شکست مواجه شد. این پایان تلخ برای شرکتی بود که توسط نوه بنیان‌گذار اصلی به صحنه تولید بازگشته بود. محصولات بورگوارد از جمله دو شاسی بلند بوگورارد BX7 و بوگوارد BX5 توسط شرکت کیان موتور وارنا به بازار ایران عرضه شدند. این خودروها به صورت وارداتی در ایران حضور یافتند و تنها در یک دوره کوتاه شاهد فروش آن‌ها در قالب مدل 2018 بودیم. همانند بسیاری از برندهای ناکام دیگر، بورگوارد نیز در مجموعه‌ای از مشکلات خواسته و ناخواسته همچون ممنوعیت واردات، افزایش قیمت ارز، خدمات پس از فروش ضعیف و قیمت‌گذاری غیررقابتی درگیر شد تا پیش از ورشکستگی شرکت اصلی، شاهد پایان بورگوارد در ایران باشیم.

بورگوارد BX7

تمرکز اصلی بورگوارد در این سال‌ها بر بازار چین بوده است و هرچند برخی مدل‌های آن در اروپا نیز به فروش رسیدند اما هیچ‌گاه بورگوارد به یک برند اروپایی محبوب تبدیل نشد. در حال حاضر فوتون موتورز تصمیم دارد تا برای زنده نگه داشتن این شرکت به آن پول تزریق کند و همزمان از کنترل خود بر بورگوارد بکاهد. با این حال یافتن گروهی از سرمایه‌گذاران که به تجدید حیات بورگوارد امیدوار باشند، چندان ساده نیست. با وجود آن‌که بورگوارد هنوز اعلام ورشکستگی نکرده است، باید همه چیز را تمام شده بدانیم.

در حال حاضر علاوه بر دو مدل بورگوارد BX7 و بورگوارد BX5، مدل کوچکتر بورگوارد BX3 نیز توسط این شرکت به تولید می‌رسد. با این حال حجم انبوه مدل‌های مفهومی و نسخه‌های پیش ساخته شده از دیگر محصولات، حجم بدهی مالی بورگوارد را به شدت افزایش داده‌اند. آخرین آمار فروش بورگوارد در چین سال گذشته منتشر شده‌اند که نشان دهنده کاهش شدید فروش این برند در مبدا جدید خود یعنی چین هستند.

آمار فروش بورگوارد در چین، طی سالیان 2016 تا 2021:

سالمیزان فروش (دستگاه)
20213,530
20208,703
201945,321
201832,942
201744,380
201630,015

نظرات کاربران

2 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1401/1/25
واقعا حیف شد ماشین باکیفیت و جذابی بود. تازه خوش قیمت شده بود ولی دیگه با این وضع اصلا ارزش خرید نداره.
1401/1/26
الهی به حق این ماه مبارک ایران خودرو هم به سرنوشت لیفان و بورگوارد دچار بشه.آمین.