موضوعات داغ

شاسی پلمپ چیست؟ هر انچه باید در مورد شاسی خودرو بدانید

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

شاسی پلمپ چیست

همه چیز درباره شاسی ماشین

تاکنون اسم شاسی ماشین به گوشتان خورده است؟ شاسی پلمپ ماشین جزو مهم‌ترین آپشن‌هایی خودروهای دست دوم است. اما چطور می‌توان از سلامت و پلمپ بودن شاسی اطلاع پیدا کرد و اصلا شاسی پلمپ به چه معناست؟

در این مقاله ابتدا به معرفی کامل شاسی ماشین و انواع آن می‌پردازیم. در کنار آن به این سوال پاسخ می‌دهیم که شاسی پلمپ چیست؟ همچنین نکات مربوط به سلامت و ایرادات این قطعه را به صورت کامل بررسی می‌کنیم. اگر علاقه‌مند به شناخت بیشتر اجزا مختلف ماشین علی‌الخصوص شاسی هستید، برای چند دقیقه وقت خود را در اختیار ما قرار دهید. ما در این مقاله از ریزترین تا بزرگ‌ترین نکات مربوط به شاسی ماشین را زیر ذره‌بین قرار می‌دهیم. پس در ادامه با خودرو بانک، بهترین سایت برای ثبت نام ایران خودرو و سایپا همراه باشید.

شاسی ماشین چیست و شباهت آن با اسکلت بدن انسان

شاسی اتومبیل شباهت بسیار زیادی به اسکلت بدن انسان دارد. اسکلت نیز همچون شاسی، زیر گوشت‌ها مخفی شده است و قسمت‌های اصلی بدن روی آن قرار می‌گیرد. به این ترتیب کارکرد بدن انسان را می‌گیرد. در واقع شاسی ماشین ، قسمت پنهانی از ماشین است که سیستم ترمز، انتقال قدرت، فرمان و فنربندی روی آن قرار می‌گیرد. این اسکلت فلزی به عنوان بدنه اصلی تشکیل قسمت‌های گوناگون ماشین است. شاسی دارای چند ویژگی مهم است که عبارتند از:

• کم وزن

• کم حجم

• استحکام بالا

• مقاوم

• بی‌صدا

• قدرت تحمل ضربه شدید

ویژگی شاسی ماشین

در واقع نقش اصلی شاسی ماشین، حفاظت از جان سرنشینان آن در تصادف است. کارشناسان توصیه می‌کنند که در صورت خرید ماشین دست دوم، بعد از بررسی مشکلات فنی خودرو، پلمپ شاسی آن را نیز کنترل کنید. سلامت ماشین، مساوی با اهمیت به ایمنی جان سرنشینان آن است.

چند نوع شاسی خودرو وجود دارد؟

خودروها دارای دو نوع شاسی هستند، مستقل و یکپارچه. شاسی مستقل که تقریباَ منسوخ شده، به صورت یک تکه مجزا است. در سرهم بندی این مدل از شاسی، بقیه اجزا اتومبیل در مراحل بعدی اضافه می‌شوند. در شاسی یکپارچه فقط کافی است که سقف، در، کاپوت و بقیه اجزا ماشین اضافه شوند. به این ترتیب فرم کلی بدنه ماشین درست می‌شود.

انواع شاسی

چگونه شاسی پلمپ خودرو را تشخیص دهیم؟

گاهی در آگهی‌های خرید ماشین دست دوم از پلمپ بودن شاسی آن صحبت می‌کنند. شاسی پلمپ یعنی ماشینی که شاسی آن دست نخورده، فاقد ضربه، تصادفی و رنگ است. شاسی پلمپ یعنی سقف، ستون، صندو، کاپوت و بقیه بخش‌های سالمی برخوردارند و تصادفی نداشته است. ممکن است که شاسی یک ماشین به شکل‌های گوناگونی آسیب ببیند. اتفاقاتی مثل تصادف، عبور از سرعت‌گیر با سرعت بالا و افتادن در چاله به شاسی خودرو صدمه وارد می‌کند؛ به همین خاطر لازم است که شاسی ماشین را به صورت منظم کنترل کنید. در این صورت شاسی اتومبیل دیگر پلمپ نیست. در ادامه به بررسی راهکارهای کشف مشکل شاسی اتومبیل می‌پردازیم.

1.

انحراف فرمان در یک جهت به دلیل وجود مشکل در شاسی اتومبیل

در هنگام رانندگی با ماشین ممکن است که اتومبیل به یک جهت کشیده شود. این انحراف خودرو، دلایل مختلفی دارد. یکی از این دلایل انحراف ماشین در سرعت بالا، وجود مشکل در شاسی این وسیله است. در صورت مواجه با این مشکل بهتر است که شاسی خودرو را به یک تعمیرکار ماهر نشان دهید.

2.

صدای شدید جلوبندی ماشین به خاطر شکستگی شاسی

ماشین خراب صداهای مختلفی را تولید می‌کند. شنیدن صدای سایدگی در جلوبندی ماشین، به خاطر مشکل شکستگی شاسی است. این حادثه موضوعی است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت. شکستگی شاسی مشکلی نیست که با کمک چک لیست خودرو قبل از سفر، آن را حل کنید. برای حل این مسئله باید قبل از حرکت، اتومبیل را به یک کارشناس خبره نشان دهید تا شکستگی شاسی ماشین را با جوشکاری برطرف کند.

3.

لرزش جلوبندی به دلیل فرسودگی بیش از حد شاسی

به مرور زمان و در مناطق مرطوب، شاسی ماشین فرسوده می‌شود. وقتی جلوبندی اتومبیل دچار لغزش می‌شود، باید به سراغ شاسی ماشین برویم. پوسیدگی شاسی یکی از دلایل بروز این مسئله است.

4.

انحراف شاسی خودرو بر اثر ورود ضربه‌ای سنگین

شاسی اتومبیل بر اثر اثابت ضربه سنگین منحرف می‌شود. به دنبال این اتفاق، بقیه قسمت‌های خودرو نیز ممکن است با مشکل روبه‌رو شوند. امکان تشخیص و حل این مسئله در اولین فرصت، ممکن است. اما بی‌توجهی به این مسئله، مشکلات زیادی را به بار خواهد آورد. به این ترتیب خودرو ایمنی خود را از دست خواهد داد.

کنترل سلامت شاسی خودرو دست دو

قبل از خرید خودرو دست دوم کنترل قسمت‌های مختلف آن بسیار ضروری است. یکی از مواردی که حتماَ باید توسط یک کارشناس ماهر کنترل شود، شاسی ماشین است. وقتی اتاق ماشین دست نخورده و در حد رنگ، یعنی به اصطلاح اتومبیل دارای شاسی پلمپ است. ایراد شاسی ماشین باعث انحراف از جاده و صدمات جبران‌ناپذیری می‌شود. در صورت وجود ایراد جزئی در شاسی، صدمات بزرگی به سرنشینان خودرو وارد خواهد شد. ایراد در شاسی به راحتی قابل تشخیص نیست و باید توسط یک فرد حرفه‌ای کنترل شود.

کنترل شاسی ماشین توسط فردی ماهر

روش‌های مختلف پنهان کردن ایرادات شاسی اتومبیل

ایراد شاسی ماشین توسط یک کارشناس قابل شناسایی است. برخی افراد زمانی که قصد فروش ماشین خود را دارند، ایرادات آن را پنهان می‌کنند. دو روش برای اصلاح و مخفی کردن مشکل شاسی ماشین وجود دارد. این دو راهکار شاسی ماشین را اصلاح می‌کنند ولی با حالت اولیه آن قابل قیاس نیست.

اولین روش با استفاده از ریختگی رنگ است. شاسی ماشین بعد از یک تصادف سنگین دفورمه می‌شود. در این حالت رانندگان بعد از شاسی‌کشی، نقاط مورد نیاز را رنگ می‌کنند. به این ترتیب ایراد شاسی ماشین به راحتی مشخص نمی‌شود. بهتر است که برای تشخیص خودرو تصادفی و کنترل سلامت ماشین، آن را به کارشناس حرفه‌ای نشان دهید.

تشخیص شاسی خراب

دومین روش برای تعمیر ایراد شاسی اتومبیل، جوش اتاق خودرو است. در این حالت قسمت‌های مختلف اتاق خودرو را جوش می‌دهند. در مرحله بعدی با رنگ‌کاری آن را پنهان می‌کنند. برای شناسایی این روش باید زیر موکت، زیر کف‌پوش و صندوق عقب خودرو را بررسی کرد.

چه میزان توجه به مشکلات شاسی غیر پلمپ خودرو مهم است؟

کارشناسان خبره توصیه می‌کنند که ماشین با شاسی خراب نخرید. این ایراد اتومبیل، خطرات بسیاری به همراه دارد. در صورت بروز مشکل در شاسی، حتی در تصادف سبک نیز ممکن است سرنشینان آن آسیب بسیاری ببیند. همچنین ماشین با شاسی خراب در سرعت بالا با مشکل روبه‌رو خواهد شد. در این مقاله ضمن معرفی شاسی پلمپ و شناسایی آن، مشکلات شاسی ماشین را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دادیم.

به نظر شما مشکلات شاسی ماشین چقدر خطرناک است؟ چقدر مهم است که ماشین یا شاسی پلمپ خریداری کنیم؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد