موضوعات داغ

کدام خودروها از معاینه فنی معاف هستند؟

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران عنوان کرد که بر اساس قانون وسایل نقلیه شخصی و دولتی از تولید آنها چهار سال گذشته است معاف از انجام معاینه فنی هستند و باتوجه‌به این موضوع هم اکنون وسایل نقلیه تولید مردادماه ۱۳۹۷ و قبل از آن نیازمند معاینه فنی هستند و باید جهت اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام نمایند. همچنین مطابق قانون مصوب معاینه فنی برای همه وسایل نقلیه الزامی است و موتورسیکلت‌ها از این قانون مستثنی نیستند.

سید رضا مفیدی اظهار نمود مطابق قانون یکی از مدارکی که هر خودرویی باید همراه داشته باشد گواهی معاینه فنی معتبر است، درصورتی‌که راننده فراموش کند که معاینه فنی را تمدید کند با جریمه مواجه خواهد شد.

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران گفت به درخواست مشتریان این نهاد در راستای خدمت‌رسانی شایسته به شهروندان سیستم یادآوری پیامکی را راه‌اندازی نموده است. براین‌اساس ۱۰ روز قبل از انقضای زمان معاینه فنی، پیامک یادآوری زمان اعتبار گواهی معاینه فنی را به مراجعین مراکز معاینه فنی شهر تهران در سال گذشته یادآور می‌شود.

او تأکید نمود که درخواست داریم مراجعان به مراکز معاینه فنی جهت اطلاع‌رسانی بهتر و اطمینان از ارسال صحیح پیامک برای آن‌ها، شماره تماس خود را صحیح به همکاران پذیرش خودرو در مراکز معاینه فنی ارائه کنند.

مفیدی در ادامه افزود علاوه بر ارسال پیامک اطلاع‌رسانی زمان انقضای معاینه فنی، در راستای مدیریت افزایش رضایتمندی مشتریان محترم، ظرفیت پذیرش مراکز معاینه فنی از طریق نوبت‌دهی اینترنتی به میزان صددرصد افزایش‌یافته و در حال حاضر شهروندان متقاضی جهت استفاده از این خدمات به‌سادگی می‌توانند در تمام مراکز اخذ معاینه فنی نسبت به رزرو نوبت و مراجعه با تعیین وقت قبلی اقدام کنند.

نوبت دهی معاینه فنی خودرو از چه طریقی انجام می شود؟

او در خصوص مدیریت زمان گفت در ضمن باتوجه‌به اهمیت مدیریت صفوف و کاهش دادن زمان معطلی مراجعین و همچنین ارتقای سطح کیفی ارائه خدمات به مشتریان به‌صورت آزمایشی، پذیرش در مرکز معاینه فنی دماوند از ساعت ۱۴ تا ۱۵ فقط از طریق نوبت‌دهی به‌صورت اینترنتی انجام می‌پذیرد. این سامانه از طریق وب‌سایت تهران من و همچنین سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران inspection.tehran.ir در دسترس هم‌وطنان عزیز تهرانی قرار دارد.

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران تأکید کرد که علاوه بر الزامات و ضوابط تعیین شده دوره‌های معاینه فنی برای وسایل نقلیه مطابق قانون گواهی معاینه فنی یک خودرو تا زمانی دارای اعتبار است که خودرو دارای نقص فنی که موجب کاهش ایمنی در عبور و مرور و یا انتشار بیش از حد مجاز گازهای آلاینده هوا و یا آلودگی بیش از حد مجاز صدا شود نباشد، خودروی که پس از اخذ معاینه فنی نسبت به تغییر وضعیت ظاهری و نصب تجهیزات غیراستاندارد مانند گارد و یا لامپ‌های زنون و هدلایت اقدام می‌کند این خودرو توسط پلیس متوقف و بلافاصله معاینه فنی آن ابطال می‌شود.

به گزارش ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران، شهر تهران از ظرفیت ۵۴ خط معاینه فنی مختص خودروهای سبک در ۱۶ مرکز معاینه فنی ثابت و هفت واحد سیار تک خطه و همچنین سه مرکز معاینه فنی تک خطه مختص خودروهای سنگین برخوردار است.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد