موضوعات داغ

روش های از بین بردن صدای لنت ترمز چیست؟

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

آیا تا کنون صدای لنت ترمز ماشین را شنیده‌اید؟ روش‌های از بین بردن صدای لنت ترمز چیست؟ زمانی که لنت ترمز به پایان می‌رسد، صداهای غیرطبیعی از آن به گوش می‌رسد. یکی از دلایل شنیدن صدا از لنت ترمز، ارتعاش قطعات و اتصالات آن است. عدم توجه به صداهای غیرطبیعی از این قطعه، باعث بروز مشکلات جانی و هزینه‌های گزاف برای خودرو شود. موضوعی مهم و غیرقابل چشم‌پوشی که ضامن ایمنی سفر و حرکت با اتومبیل در کوچه‌ها و جاده‌ها است.

چگونه بعد از شنیدن صدای غیرطبیعی از لنت ترمز آن را اصلاح کنیم؟ در این مقاله خودرو بانک 8 روش اساسی از بین‌ بردن صدای لنت ترمز را مورد بررسی قرار داده‌ایم. کنترل قطعات و تعمیر آن‌ها بعد از خرید خودرو و ثبت نام ایران خودرو یا سایپا، یک موضوع حیاتی است. با نوشیدن یک لیوان چایی و مطالعه این محتوا از سلامت ماشین و لنت ترمز آن اطمینان حاصل کنید. پس برای چند دقیقه همراه ما باشید.

1.کنترل جای صحیح لنت ترمز، اولین روش از بین بردن صدای لنت ترمز

ترمز یکی از وسایل ضروری برای عملکرد درست ماشین است. لنت ترمز یکی از لوازم مصرفی مهم است که هرچندوقت یکبار به تعویض و کنترل نیاز دارد. اولین روش حذف صدای لنت ترمز کنترل سفت بودن آن در جای درست است. میزان سفتی این قطعات به شکلی است که امکان باز و بسته‌شدن آن با دست غیرممکن است. شنیدن صدا از لنت ماشین نشانه‌ وجود مشکل در آن است. به توصیه کارشناسان باتوجه‌به علائم خرابی ماشین و اصلاح آن‌ها از سلامت ماشین خود اطمینان حاصل کنید.

کنترل صدای لنت ترمز با جاگذاری صحیح آن

2.دومین روش از بین بردن صدای لنت ترمز، محکم کردن اتصالات و گیره

گیره یکی از قطعات لنت ترمز برای اطمینان از اتصالات آن است. این وسیله وظیفه محکم کردن اتصالات صلیب سیستم ترمز است. در صورت شنیدن صدای غیرطبیعی از لنت ترمز باید اتصالات آن را بررسی کرد. مراجعه به یک شخص متخصص و کنترل استحکام اتصالات سیستم ترمز قبل از سفر یا بعد از شنیدن صدا از آن بسیار مهم است.

کنترل صدای لنت ترمز با محکم کردن اتصالات

3.عایق shim، روشی ارزان برای از بین بردن صدا و ارتعاشات لنت ترمز

اصلی‌ترین دلیل وجود صدا در لنت ترمز، ارتعاشات آن است. یکی از وسایل کاربردی برای کنترل این ارتعاشات و حذف صدای لنت ترمز استفاده از بالشتک‌های shim است. ارتعاشات ترمزهای دیسکی بین قطعات زیر اتفاق می‌افتد:

•لنت و دیسک

•لنت و کلیپر

•کلیپر و اتصالات آن

از بین بردن صدای لنت ترمز با shim

استفاده از عایق shim یک روش مطمئن و درعین‌حال ارزان برای از بین بردن صدای لنت ترمز است. کنترل صدای لنت ترمز در بهترین ماشین بعد از پراید تا بهترین خودروهای شاسی‌بلند ممکن است. بهترین روش برای کنترل صدای لنت ترمز بعد از اطمینان از سفت بودن قطعات، استفاده از بالشتک‌های shim است.

4.دمای بالا و شنیدن صدا غیرطبیعی از لنت ترمز، چهارمین نشانه وجود مشکل در این قطعه

آیا می‌دانستید که فنر در دمای بالا خاصیت خود را از دست می‌دهد؟ سه تا از قطعات فنری لنت ترمز عبارت‌اند از:

• گیره

• پین

• فنرهای بزرگ

افزایش دما در لنت ترمز و شنیدن صدا در آن

ابزارآلات فنری موجود در لنت ترمز در دمای بالا شل می‌شوند. همین مسئله باعث ایجاد صداهای غیرطبیعی از لنت ماشین می‌شود. در صورت مشاهده این مشکل باید قطعات آسیب‌دیده تعویض شوند. با مراجعه به یک کارشناس خبره و تعویض این قطعات صدای لنت ترمز اتومبیل را از بین ببرید.

5.تمیزکاری قطعات برای از بین بردن صدای لنت ترمز را دست‌کم نگیرید!

یکی از روش‌های قابل‌اطمینان برای از بین بردن صدای لنت ترمز، روغن‌کاری و تمیزکاری قطعات مختلف آن است. تمیزکردن کلیپر و اتصالات آن لرزش و ارتعاشات ماشین را کنترل می‌کند. به‌این‌ترتیب صدای لنت ترمز بدون دردسر و به‌صورت کامل از بین می‌رود. بهتر است بعد از تمیزکردن قطعات از سفت بودن قطعات آن نیز اطمینان حاصل کنید. کوچک‌ترین لغزش در بین قطعات باعث افزایش صدای لنت ترمز می‌شود.

کنترل صدای لنت ترمز با روغن‌کاری و تمیزکاری

6.تعویض کلیپر، یک وسیله مصرفی در لنت ترمز

لنت ترمز یکی از لوازم مصرفی ماشین است که باید در هر بازه زمانی مشخص تعویض شود. با گذشت زمان و فرسودگی این قطعه، صداهای غیرطبیعی از آن تولید می‌شود. یکی از روش‌های قابل‌اطمینان برای از بین بردن و حذف صدای لنت ترمز تعویض کلیپر ماشین به‌عنوان یک وسیله مصرفی است. قراردادن کلیه وسایل چک لیست خودرو قبل از سفر در صندوق عقب در کنار تعویض قطعات مصرفی و تعمیر آن‌ها برای هر خودرو ضروری است. با کنترل این موارد با اطمینان کامل راهی سفر شوید.

7.تماس نامناسب کشکک و کاسه چرخ، دلیل ایجاد صدای جیغ در لنت ترمز

صدای جیرجیر لنت ترمز هشداری برای وجود ایراد در این قطعه است. یکی از دلایل بروز این صدای غیرطبیعی، تماس کم کفشک و کاسه چرخ است. برای حل این مشکل دو راه‌حل وجود دارد:

•جایگزینی لنت ترمز عقب

•پرداخت مجدد سطح درونی کاسه چرخ

روشی کاربردی برای کنترل صدای لنت ترمز

این روش برای از بین بردن صدای لنت ترمز بسیار کاربردی است. با حل این مسئله مهم و کنترل آن توسط یک مکانیک ماهر به ‌سلامت خودرو و ایمنی سرنشینان آن اهمیت دهید.

8.جایگزینی پین و بوش، آخرین روش مطمئن برای کنترل صدای لنت ترمز

گاهی اوقات شنیدن صدای عجیب از قسمت لنت ترمز به دلیل وجود مشکل در پین و بوش آن است. یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن صدای لنت ترمز قرارداد یک جایگزین جدید برای پین و بوش آن است. با تعویض این قطعات در تعمیرگاه توسط افراد حرفه‌ای از سلامت لنت ترمز خود اطمینان حاصل کنید.

از بین بردن لنت ترمز با تعویض قطعات

حذف صدای غیرطبیعی لنت ترمز، یک موضوع پراهمیت و ساده

شنیدن صدای سریع جیغ و آرام ناله طور از لنت ترمز، یک زنگ هشدار وجود مشکل در این قطعه است. نوع لنت ترمز و میزان رسیدگی به آن در عمر و دوام بیشتر این قطعه تأثیرگذار است. ما در این مقاله خودرو بانک 8 تا از روش‌های اصلی از بین‌ بردن صدای لنت ترمز را معرفی کردیم. با کنترل این موارد از سلامت لنت ترمز اطمینان پیدا کنید. به نظر شما روش‌های دیگری برای کنترل صدای لنت ترمز وجود دارد؟ آیا تا کنون با این مشکل روبه‌رو شده‌اید؟ با نظرات و پیشنهادهای خود ما را در ارائه مطالب مفید در خودرو بانک همراهی کنید.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد