موضوعات داغ

چگونه خودرو وارداتی بخریم، راهنمای جامع خرید خودروهای خارجی از سامانه تخصیص خودرو

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

بر اساس اعلام وزارت صمت متقاضیان خرید خودرو از امروز شنبه 6 اسفند ماه ساعت 12 می‌توانند با مراجعه به سامانه یکپارچه فروش خودروهای وارداتی به آدرس saleauto.ir اقدام به پیش ثبت‌نام خرید خودروهای وارداتی از طریق قرعه‌کشی نمایند. این طرح پیش فروش تا پایان هفته ادامه خواهد داشت و ظرفیتی برای آن در نظر گرفته نشده است و همچنین اولیت زمان برای ثبت‌نام در سامانه خرید اهمیت ندارد و لزومی برای ثبت‌نام در ساعات اولیه جود ندارد.

مراحل خرید خودروهای وارداتی از از سامانه تخصیص خودرو

در این طرح پیش فروش خودروهای وارداتی، متقاضیان بایستی بر اساس اطلاعیه وزارت صمت مراحل خرید به ترتیب ذیل را طی نمایند:

1- ثبت‌نام متقاضیان و انجام فرآیند نوبت‌دهی

2- انتشار آگهی عرضه خودروهای وارداتی و اقدام به خرید توسط متقاضیان حائز شرایط طبق نوبت

3- تحویل خودروهای وارداتی به خریداران

سامانه خرید خودروهای وارداتی

مرحله اول: ثبت‌نام خرید خودروهای وارداتی و فرآیند نوبت‌دهی

با شروع به کار سامانه یکپارچه فروش خودروهای وارداتی saleauto.ir از ساعت 12 روز شنبه 6 اسفند 1401 متقاضیان تا روز پنج‌شنبه 11 اسفند فرصت خواهند داشت تا در این سامانه ثبت‌نام کنند. بر اساس اعلام وزارت صمت ثبت‌نامِ زودتر به معنای در اولویت قرار گرفتن در لیست تخصیص خودرو نخواهد بود و متقاضیان خرید خودروهای خارجی تا پایان هفته برای ثبت‌نام زمان خواهند داشت و لازم نیست در همان ساعات اولیه آغاز به کار سامانه، به آن مراجعه کنند.

از شروط شرکت در این طرح و ثبت‌نام سامانه مذکور، موجودی حساب بانکی متقاضی خرید خودرو به صورت علی‌الحساب، 500 میلیون تومان تعیین شده است. بر این اساس، متقاضیان خرید خودروهای وارداتی باید قبل از ثبت‌نام در سامانه، با مراجعه به شعب بانک‌های منتخب (تجارت، ملت، صادرات، ملی و قرض‌الحسنه مهر ایران) فرم مسدودی 500 میلیون تومان برای خرید خودروی خارجی را پر کنند. این پول در حساب شخصی متقاضیان،‌ باقی خواهد ماند و صرفاً مسدود می‌شود و امکان برداشت وجود نخواهد داشت. سایر بانک‌های حائز شرایط پس از اتصال به سامانه، معرفی خواهند شد.

از جمله سایر قوانین مهم ثبت‌نام در سامانه فروش خودروهای خارجی که با هدف توزیع عادلانه اتخاذ شده است، همچون سایر شرایط فروش‌های فوری خودروهای داخلی در چند سال اخیر، نداشتن سابقه خرید خودروی صفر از کارخانجات داخلی و یا از طریق بورس کالا طی 48 ماه گذشته است.

همچنین دارا بودن گواهینامه رانندگی برای متقاضیان خرید خودروهای وارداتی الزامی است. ضمن اینکه، متقاضیان دارای پلاک انتظامی فعال، امکان ثبت‌نام و خرید خودروی وارداتی را ندارند. شایان ذکر است تا زمان تحویل خودروهای وارداتی، شرط نداشتن پلاک انتظامی فعال، بررسی می‌شود.

متقاضیان خرید خودروهای وارداتی،‌ در صورت شرکت در برنامه‌های فروش آتی خودروسازان داخلی یا عرضه خودرو در بورس و تحویل خودرو در این برنامه‌ها، فرصت خرید خودروهای وارداتی را از دست خواهند داد.

پس از پایان مهلت ثبت‌نام در سامانه فروش خودروهای وارداتی، متقاضیان حائز شرایط عمومی مندرج در بخشنامه، پالایش شده و طبق قرعه‌کشی، فرآیند نوبت‌دهی آنها انجام می‌شود تا نوبت تخصیص خودرو به متقاضیان حائز شرایط مشخص شود.

خودروهای وارداتی کیا در ایران در سامانه تخصیص خودرو عرضه می‌شود

انتشار آگهی عرضه خودروهای وارداتی و اقدام به خرید توسط متقاضیان حائز شرایط طبق نوبت

با اعلام نوبت متقاضیان برای تخصیص خودرو، بلافاصله عرضه خودروهای وارداتی با ذکر مشخصات کامل خودروها شروع می‌شود و هر کدام از واردکنندگان، تعداد مشخصی از خودروها را با موعد تحویل معین، عرضه می‌کنند.

در هر مرحله از عرضه خودروهای وارداتی، تمام متقاضیان حائز شرایط، طی مدت معینی که اعلام می‌شود می‌توانند در سامانه برای خرید خودروهای عرضه‌شده اقدام به ثبت‌نام کنند اما طبیعتاً افرادی که در نوبت بالاتری دارند شانس بیشتری برای انتخاب این خودروها را خواهند داشت. پس از پایان مهلت مذکور، اسامی خریداران قطعی خودروهای عرضه‌شده (به ترتیب نوبت متقاضیان) اعلام می‌شود.

ضمناً در صورتی که خودروی عرضه‌شده، مورد پسند افراد حائز شرایط و در نوبت‌های بالا نباشد، می‌توانند منتظر بمانند و در عرضه‌های بعدی شرکت کنند و نوبت آنها حفظ می‌شود.

فرآیند تحویل خودرو وارداتی

برخلاف روش‌های گذشته فروش خودروهای وارداتی که متقاضیان، کل پول را در همان زمان ثبت‌نام پرداخت می‌کردند، در سامانه یکپارچه، خریداران قطعی تا زمان تحویل خودرو طی 3 مرحله اقدام به تکمیل وجه می‌کنند که مراحل آن در بخشنامه ذکر شده است.

لازم به ذکر است طبق بخشنامه مذکور، تضامین محکمی از واردکنندگان برای تحویل خودرو در زمان مقرر گرفته شده و در صورت هرگونه تاخیر، جرائم قابل توجهی به طور قطعی به خریداران پرداخت خواهد شد. ضمن اینکه در صورت تاخیر بیش از 3 ماه واردکننده برای تحویل خودرو به مشتری و ابطال قرارداد، واردکننده علاوه بر پرداخت جریمه ماهانه 7.5 درصدی (نسبت به قیمت خودرو)، مکلف به پرداخت 5 درصد جریمه فسخ قرارداد به مشتری است.

برخلاف سال‌های گذشته که واردکنندگان در تعیین قیمت فروش خودروهای وارداتی،‌ خودمختار بودند در شیوه جدید، قیمت نهایی هر مدل خودرو برآورد و تعیین می‌شود و با احتساب سود عادلانه واردکننده، هزینه تمام‌شده از خریدار اخذ می‌شود.

ورود خودروهای وارداتی به ایران

متن کامل اطلاعیه سامانه یکپارچه فروش خودروهای وارداتی

اطلاعیه عرضه خودروهای وارداتی

فرآیند عرضه خودروهای وارداتی شامل 3 مرحله است:

در مرحله اول ثبت‌نام خودرو انجام و پس از آن یک فهرست نوبت‌دهی منتشر می‌شود.

در مرحله دوم واردکننده نسبت به عرضه خودرو اقدام و افراد مطابق با نوبت خود می‌توانند نسبت به خرید اقدام نمایند.

در مرحله سوم با ارسال دعوت‌نامه توسط واردکنندگان، خودرو تحویل خریداران می‌شود.

مرحله اول: نوبت‌دهی

در مرحله ثبت‌نام ابتدا باید یک حساب وکالتی توسط متقاضیان افتتاح و مبلغ 5 میلیارد ریال در حساب بانکی خود نزد یکی از شعب بانک‌های تجارت، ملت، صادرات، ملی و قرض‌الحسنه مهر ایران مسدود نمایند. (سایر بانک‌های حائز شرایط پس از اتصال به سامانه معرفی خواهند شد.)

ثبت‌نام از شنبه مورخ 06/12/1401 آغاز و تا پنج‌شنبه ادامه خواهد داشت.

چانگان CS35 پلاس و چانگان CS55 پلاس خودروهای وارداتی سایپا در سامانه تخصیص خودرو عرضه خواهند شد

شرایط پیش نیاز ثبت‌نام متقاضیان

1- دارا بودن گواهینامه رانندگی برای متقاضیان خرید خودرو الزامی است.

2- متقاضیانی که طی 48 ماه گذشته خرید خودرو از شرکت‌های خودروسازی یا بورس کالا داشته‌اند، امکان ثبت‌نام و خرید خودرو وارداتی ندارند.

3-متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند امکان ثبت‌نام و خرید خودرو ندارند. شایان ذکر است تا زمان تحویل خودروهای وارداتی، شرط نداشتن پلاک انتظامی فعال، بررسی می‌شود. همچنین افرادی که به‌صورت هم‌زمان در بورس کالا یا سامانه‌های خرید شرکت‌های خودروساز ثبت‌نام نموده‌اند در صورت دریافت خودروی تولید داخل یا مونتاژی، تا قبل از عرضه خودروهای وارداتی باید از این طرح انصراف دهند. در صورت عدم انصراف، متقاضی با جریمه مندرج در قرارداد مواجه خواهد شد.

4-انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو، به اشخاص (حتی به صورت وکالتی) ونیز فروش حواله خودرو به صورت وکالتی ممنوع است.

5-امکان صلح خودروهای وارداتی وجود ندارد.

6-امکان انتقال سند خودرو به مدت یک سال از زمان خرید وجود ندارد.

7-امکان ثبت‌نام و خرید برای اشخاص حقوقی وجود ندارد.

8-پس از پایان ثبت‌نام، نوبت تخصیص افراد دارای شرایط مذکور طبق قرعه مشخص می‌شود.

9-با تعیین "نوبت"، متقاضیان می‌توانند در عرضه‌های آتی خودروی وارداتی، نسبت به انتخاب نوع خودرو در سامانه اقدام نمایند.

10-وجه دریافتی که در زمان افتتاح حساب وکالتی جهت ثبت‌نام اولیه واریز می‌گردد تا زمان تحویل خودرو باید در حساب مسدود باشد و در صورت برداشت، ثبت‌نام فرد ابطال می‌گردد.

11-امکان انصراف از معامله تا زمان انعقاد قرارداد نهایی با واردکننده خودرو از سوی خریدار در سامانه، بدون جریمه، وجود دارد. انصراف از معامله در صورت انعقاد قرارداد نهایی، مشمول پرداخت جریمه‌ای معادل 5 درصد قیمت پایه به واردکننده می‌شود.

12-متقاضیان دارای "نوبت خرید خودرو"، امکان ثبت‌نام و خرید خودروهای داخلی را ندارند.

13- با افتتاح حساب وکالتی و ثبت‌نام اولیه در سامانه یکپارچه هیچ تعهدی مبنی بر تخصیص خودرو ایجاد نخواهد شد.

مرحله دوم: تخصیص خودرو

در این مرحله واردکنندگان تعداد مشخصی خودرو را عرضه کرده و کسانی که نوبت بالاتری دارند امکان انتخاب خواهند داشت.

در صورتی که فرد دارای نوبت یکی از خودرو عرضه‌شده را انتخاب نکند نوبت او حفظ شده و در عرضه‌های بعدی می‌تواند از نوبت خود استفاده کند.

پس از انعقاد قرارداد با خریدار، قیمت پایه خودرو هیچ‌گونه تغییری نخواهد کرد و برآوردی از هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل، مالیات، عوارض و حقوق گمرکی، شماره‌گذاری و سایر موارد به خریدار اعلام خواهد شد.

واردکننده خودرو متعهد به تحویل خودروهای فروخته‌شده بوده و در صورت تاخیر در تحویل خودرو بایستی ماهانه 5/7 درصد جریمه عدم تحویل در زمان مقرر را به خریدار پرداخت نماید. در صورت تاخیر بیش از 3 ماه، واردکننده یا خریدار مجاز به ابطال قرارداد خرید خودرو بوده و در این شرایط، واردکننده علاوه بر پرداخت جریمه 5/7 درصد در ماه، مکلف به پرداخت 5 درصد جریمه فسخ قرارداد است.

مرحله سوم: تحویل

پس از ورود خودرو به گمرک، واردکننده نسبت به ارسال دعوت‌نامه اقدام نموده و موظف است در صورت تکمیل وجه خریداران ظرف مدت حداکثر 1 ماه خودرو را تحویل دهد. در این مرحله بخش دوم پرداخت وجه به حساب وکالتی تکمیل و به حساب گمرک یا دستگاه‌های ذی‌نفع واریز می‌شود.

توضیح: وجه خودرو در 3 مرحله پرداخت می‌شود:

مرحله اول: به صورت علی‌الحساب در زمان ثبت‌نام

مرحله دوم: در زمان عقد قرارداد (در مرحله تخصیص خودرو) شامل قیمت خودرو و هزینه‌ها تا ورود خودرو به گمرک

مرحله سوم: در زمان تحویل خودرو شامل هزینه‌های مربوط به مالیات، عوارض و حقوقی گمرکی، شماره‌گذاری و سایر موارد.

نظرات کاربران

2 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1401/12/6
آشغال های ساخت چین را کسی نمیخره ، دارید با این ترفند به مردم غالب میکنید ؟؟؟
1401/12/7
این طرح صرفا برای بلوکه کردن پول مردم جهت کنترل قیمت ارز هست. بند مهم قرارداد به همین نکته اشاره داره: با افتتاح حساب وکالتی و ثبت نام اولیه در سامانه یکپارچه هیچ تعهدی مبنی بر تخصیص خودرو ایجاد نخواهد شد.