موضوعات داغ

استانداردهای جدید خودرو در سال 1402 مشخص شد

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

وزارت صمت، در گزارش سالانه‌ای که منتشر کرده، استانداردهای جدید خودروها را مشخص کرده و زمان اجرای آن‌ها را تعیین کرده است. این گزارش به بررسی وضعیت کلی صنعت خودرو در سال گذشته، از جمله تولید، کیفیت و خدمات، پرداخته و راهبردها و سیاست‌های کلی صنعت برای سال جدید را مشخص می‌کند. در این گزارش، به محصولات ملی جدید و هدف‌های تولید و داخلی‌سازی نیز پرداخته شده است. اما بخش مهمی از گزارش به برنامه زمانی استانداردهای جدید اجباری اختصاص دارد که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.

با توجه به جدولی که در گزارش سالانه وزارت صنعت، معدن و تجارت قابل مشاهده است، استانداردهای جدیدی برای گروه خودرویی M1 شامل خودروهای سواری مطرح شده است. زمان اجباری برای اجرای تمامی آیتم‌های جدید تا پایان ماه تیر به تفکیک موارد مشخص شده است.

طبق جدول ذکر شده، نور روز یا دی‌لایت باید تا انتهای سال ۱۴۰۱ برای تمام خودروها استانداردسازی شود. این بدان معنی است که از ابتدای سال جدید، تمام خودروهای جدید باید این استاندارد را داشته باشند. همچنین، سیستم نور اتوماتیک یا همان سنسور نور برای خودروهای تولیدی جدید باید تا پایان سال گذشته استانداردسازی شده باشد. تمامی خودروهای جدید این آیتم‌ها را دارا می‌باشند، اما برای خودروهایی که طراحی و جای‌گذاری این آیتم‌ها زمان‌بر است، پوزیشن لایت استانداردسازی شده و سپس آپشن سنسور نور اضافه خواهد شد.

همچنین، نشانگر تعویض دنده (GSI)، نشانگر فشار باد تایر (TPMS)، سیستم کنترل پایداری و استاندارد حفاظت عابرین پیاده نیز برای تمامی خودروها باید تا پایان ماه تیر استانداردسازی شوند. به همین دلیل، تمامی خودروهای جدیدی مانند ری را، سایپا آریا، TF ۲۱ و غیره، این استانداردها را خواهند داشت.

در سامانه یکپارچه فروش خودروها، برای برخی خودروها تا پایان تیرماه ۱۴۰۲ زمانی برای فروش تعیین شده بود. دلیل این موضوع، بود که استانداردهای جدید تا آن زمان در دسترس نخواهند بود. خودروهای مورد اشاره باید یا به استانداردهای جدید سازگار شوند و یا از تولید خارج شوند.

امکانات جدید در خودروهای جدید ایران خودرو، بر اثر اجباری شدن استفاده از آیتم‌های استاندارد، به وجود آمده است. برای تطبیق با استانداردهای جدید، ایران خودرو مجبور به افزودن آیتم‌های جدید به محصولات خود شده است.

افزودن سیستم کنترل پایداری به برخی خودروها ممکن است هزینه سنگینی را برای ایران خودرو ایجاد کند و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشد. احتمال خروج خودروهایی مانند پژو پارس از خط تولید ایران خودرو بسیار زیاد است. با این حال، پژو پارس همچنان یکی از خودروهای برتر این شرکت بوده و تولید بالایی را به خود اختصاص داده است. باید دید که ایران خودرو چه تصمیمی در خصوص استانداردسازی پژو پارس خواهد گرفت. لازم به ذکر است که برای خودروهای مونتاژی، همه آیتم‌های مذکور پیش از این استانداردسازی شده بوده‌اند. بنابراین، هیچ چالش یا تغییری برای استاندارد مونتاژی خودروهای بازار ایران پیش نخواهد آمد.

نظرات کاربران

6 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1402/1/21
این قیمت تمام شده هست یا ارزش افزوده عوارض و بیمه هم اضافه میشه
1402/1/23
امروز در لیست خودرو نوشته بود هزینه استاندارهای اجباری به پایه خودرو اضافه میشود مگر این افزایش قیمت ها برای استاندار سازی نبود اخه این چه وضعی که هزینه اون به پایه کارخانه اضافه میشه
1402/1/27
نمیدونم استاندارد را چه اشخاصی تایید میکنندکه استحکام ماشینهای ایرانی اینقدر پایینه ضمن این که اکثرا اجناس بی کیفیت روی ماشین نصب میشند که عمرشون پایینه
1402/1/29
ماشین من قرار بود برج ۱۲ تحویل داده بشه متاسفانه تا به امروز که۱۴۰۲/۱/۲۹ هست ماشینتو تحویل ندادن الان میگن باید۲۰میلیون اضافه تر بدی کسی هم پاسخگو نیست
1402/2/6
من با کلی بدبختی پول جور کردم پول ماشین رو دادم الان میگن باید 20 تومن دیگ بدی.چرا با مردم اینطوری میکنید.ماشینی که قرار بوده پارسال بدن
1402/7/27
سلام. چرا خودرویی که صافی بنزین نداره. استاندارد می گیره.
خودرو کوئیک از سایپا صفر گرفتم. بعداز 6 ماه خواستم صافی بنزین را تعویض کنم. مکانیک رفت زیر خودرو باتعجب گفت این مدل از کوئیک صافی را شرکت حذف کرده. آیا استاندارد ملی که تاییدیه صادر می کند واقعا نظارت داره. یا خیر.