موضوعات داغ

داچیا بیگستر ۲۰۲۵: چه انتظاراتی باید از این شاسی بلند پرچمدار اقتصادی داشته باشیم

عکس نویسنده
آراد فلاح
نویسنده
عکس مطلب اول

داستر شاید ستاره درخشان برند داچیا باشد، اما یک شاسی بلند بزرگتر و مشابه آن در دست توسعه قرار دارد که به پرچمدار این برند رومانیایی تبدیل خواهد شد. داچیا بیگستر برای موفقیت در بخش رقابتی کراس‌اوورها مزیت‌های داستر را با کابین جادارتر ترکیب خواهد کرد.

انتظار می‌رود مدل تولیدی تا جای ممکن بازتاب‌دهنده سبک طراحی کانسپت بیگستر ۲۰۲۱ باشد که زبان طراحی تکامل‌یافته، لوگوی داچیا لینک و جلوپنجره جدید این برند را معرفی کرد.

همان‌طور که در رندرهای احتمالی از این مدل منتشر شده است، تغییرات مدل تولیدی به چراغ‌های ال‌ای‌دی معمولی‌تر، چرخ‌های آلیاژی متفاوت و جزئیات کمی در سپرها محدود خواهد شد. از طرفی انتظار می‌رود که این مدل گلگیرهای برجسته، قوس‌ چرخ‌های زاویه‌دار، اسکید پلیت‌های بزرگ و ارتفاع کف زیاد کانسپت را مانند نسل بعدی داستر حفظ کند. این دو شاسی بلند احتمالا از پنل بدنه مشابه و چراغ‌های عقب یکسانی بهره خواهند بود که بیگستر را به یک داستر کشیده‌ شبیه می‌کند.

بیگستر احتمالا در نسخه ۷ نفره سه‌ردیفه و نسخه استاندارد ۵ نفره با فضای بار بیشتر عرضه خواهد شد که آن را به دومین مدل ۷ نفره داچیا در کنار کراس‌اوور جاگر تبدیل خواهد کرد.

داشبورد بیگستر احتمالا به منظور کاهش هزینه‌های تولید با داستر بعدی مشترک باشد. همچنین ممکن است نسخه پایه به منظور کاهش قیمت نهایی به جای نمایشگر لمسی فقط از اتصال گوشی هوشمند پشتیبانی کند و فاقد سیستم‌های کمک‌راننده پیشرفته باشد.

نسخه بالارده اکستریم شامل نمایشگر سرگرمی بزرگ و پنل ابزار دیجیتال خواهد بود. از سایر امکانات می‌توان به تودوزی پارچه‌ای بادوام و مقاوم در برابر آب، تزئینات رنگارنگ در سراسر کابین و سطوح پلاستیکی بافت‌دار اشاره کرد.

داچیا بیگستر

طول کانسپت داچیا بیگستر ۴.۶ متر است که آن را در بخش D-SUV در کنار نیسان ایکس تریل و اشکودا کودیاک قرار می‌دهد. اگر این ابعاد در نسخه تولیدی حفظ شود، بیگستر بالاتر از جاگر با طول ۴.۵۴ متر به کشیده‌ترین مدل داچیا تبدیل خواهد شد.

بیگستر با وجود ابعاد بزرگش همچنان روی پلتفرم CMF-B ساخته می‌شود که معمولا برای خودروهای کوچکتر گروه رنو در نظر گرفته می‌شود. این پلتفرم قرار است به پایه و اساس تمام محصولات داچیا تبدیل شود و در حال حاضر مدل‌های ساندرو، ساندرو استپ‌وی، لوگان، جاگر و داستر روی آن ساخته می‌شوند.

بیگستر احتمالا مانند نسل بعدی داستر از پیشرانه ۱.۲ لیتری سه سیلندر مجهز به سیستم نیمه‌هیبریدی ۴۸ ولتی رنو و سیستم تمام چرخ محرک برقی بهره خواهد بود.

گفته می‌شود که بیگستر با پیشرانه هیبریدی خودشارژ، متمایز از نمونه فعلی در داچیا جاگر هیبریدی، در دسترس خواهد بود و احتمالا از نسل بعدی فناوری E-Tech رنو استفاده خواهد کرد. همچنین گمانه‌زنی‌هایی در مورد احتمال عرضه بیگستر به عنوان اولین مدل پلاگین هیبریدی داچیا وجود دارد.

بیگستر از نظر قیمتی به جای رقابت با محصولات لوکس‌تر مانند پژو ۳۰۰۸/۵۰۰۸، احتمالا مدل پایه خودروهایی مانند اشکودا کاروک/کودیاک و سیتروئن C5 ایرکراس را هدف قرار دهد. بنابراین قیمت اولیه آن از ۲۲ هزار یورو شروع خواهد شد که ۳ هزار یورو بیشتر از نسل بعدی داستر است.

داچیا بیگستر در سال ۲۰۲۵ و یک سال پس از داستر وارد نمایندگی‌های اروپایی خواهد شد.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد