موضوعات داغ

آمار 11 ماهه تولید خودرو منتشر شد، 1 میلیون و 230 هزار دستگاه تا بهمن ماه 1402 + جزئیات

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

تولید خودرو در سال جاری روند رو به رشدی داشته است. بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی سرپرست دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تولید خودروسازان داخلی تا پایان بهمن ماه به یک میلیون و دویست و سی هزار دستگاه رسیده است. این رقم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

بر اساس اظهارات مسئولان، روند رو به رشد تولید خودرو حاکی از موفقیت برنامه‌های اجرا شده توسط دولت سیزدهم برای احیای صنعت خودرو و تنظیم بازار است. اجرای طرح واردات خودرو نیز عامل موثر دیگری بوده است که با ایجاد رقابت در بازار، انگیزه تولید بیشتر را برای خودروسازان ایجاد کرده است.

در بخش تفصیلی‌تر، تولید انواع خودروی سواری در سال جاری به یک میلیون و چهل هزار دستگاه رسیده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد 6 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین 152 هزار دستگاه انواع خودروی وانت تولید شده است که 34 درصد افزایش یافته و از رشد چشمگیری برخوردار بوده است. در بخش خودروهای سنگین نیز حدود 34 هزار دستگاه تولید شده که 10 درصد رشد داشته است.

مجموع این آمارها حاکی از آن است که صنعت خودروی کشور طی سال جاری توانسته با تولید بیش از یک میلیون و دویست هزار دستگاه، رکود سنوات گذشته را جبران کند و جهش تولید چشمگیری را تجربه نماید. البته بخش عمده‌ای از این موفقیتها به بخش خصوصی و تلاش خودروسازان بزرگ این بخش مربوط است.

طبق آمارها، در یازده ماهه سال جاری 280 هزار دستگاه خودرو توسط بخش خصوصی تولید شده است. این رقم در مقایسه با تولید 173 هزار دستگاه در مدت مشابه پارسال، رشد چشمگیر 61 درصدی دارد. به عبارت دیگر، در حال حاضر سهم 23 درصدی بخش خصوصی در تولید خودرو کشور قابل توجه است و انتظار می‌رود این روند ادامه داشته باشد.

در ارتباط با دستاوردهای یاد شده، خسروی سرپرست محترم دفتر صنایع خودرو وزارت صمت، بر اهمیت ارائه آمار شفاف از تولیدات صنعت خودرو تأکید ورزیدند. او افزود که انتشار منظم گزارش‌های تحلیلی همراه با نمودارهای آماری، می‌تواند به تصویری روشن از وضعیت این صنعت مهم منجر شود. همچنین زمینه‌ساز مشارکت کارشناسان و نخبگان علاقمند به ایجاد تحول در حوزه خودرو باشد.

لازم به ذکر است، انتشار منظم آمار تولید خودرو به همراه تحلیل‌های کارشناسی، از جمله رویکردهای نوین دولت سیزدهم در وزارت صنعت، معدن و تجارت به شمار می‌آید که مورد استقبال رسانه‌ها قرار گرفته و در جهت شفاف‌سازی فعالیت‌های این حوزه حائز اهمیت فراوان است.

در مجموع، آمار و ارقام منتشر شده حکایت از آن دارد که صنعت خودروی کشور در سال جاری وارد مرحله جدیدی از رشد و توسعه شده است. البته همچنان چالش‌ها و مشکلاتی در این عرصه وجود دارد که نیازمند برنامه‌ریزی‌های بعدی و اجرای سیاست‌های حمایتی هوشمندانه است. اما با تداوم روند فعلی و همت مضاعف مجموعه ذی‌ربط، امید می‌رود در آینده‌ای نزدیک بتوان به ظرفیت اسمی تولید خودرو در کشور دست یافت و دغدغه وابستگی به واردات را از ذهن متولیان امر و مصرف‌کنندگان خودرو بزداییم.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد