موضوعات داغ

عرضه چانگان لومین، یکی از ارزان‌ترین خودروهای چین با زمان شتاب ۶.۱ ثانیه

عکس نویسنده
آراد فلاح
نویسنده
عکس مطلب اول

چانگان لومین یکی از خودروهای میکرو برقی تولیدشده در چین است. این کلاس برای اولین بار توسط وولینگ هونگ گوانگ مینی برقی محبوب شد، اما از آن زمان رقبای زیادی برای آن مدل کوچک ظهور کرده‌اند. برخلاف چری QQ آیس کریم و جیلی پاندا مینی برقی و تعدادی از مدل‌های دیگر، چانگان لومین کاملا با محصول برقی وولینگ تفاوت دارد.

در حال حاضر قیمت لومین از ۳۷۹۰۰ یوان (۵۲۵۰ دلار) آغاز می‌شود. در کمال تعجب، بیش‌ترین تخفیف (۱۲۰۰۰ یوان، ۱۶۵۰ دلار) برای ارزان‌ترین نسخه یعنی سوئیت با برد ۱۵۵ کیلومتر است و نسخه سوئیت با برد ۲۱۰ کیلومتر فقط ۸۰۰۰ یوان (۱۱۰۰ دلار) تخفیف خواهد داشت. این دو خودرو فقط از قابلیت شارژ کند بهره می‌برند. برای دو مدل با قابلیت شارژ سریع تخفیف کمتری اعمال شده است. نسخه فریگرنت با برد ۲۰۵ کیلومتر و هانی با برد ۳۰۱ کیلومتر فقط ۵۰۰۰ یوان (۷۰۰ دلار) تخفیف دارند. همراه با تمامی مدل‌ها به جز سوئیت با برد ۱۵۵ کیلومتر، یک شارژر رایگان به ارزش ۳۲۸۸ یوان (۴۵۰ دلار) نیز به مشتریان تحویل داده می‌شود.

ابعاد چانگان لومین ۱.۵۴/۱.۷/۳.۲۷ متر و فاصله محوری آن ۱.۹۸ متر است. این خودرو روی پلتفرم تمام برقی اختصاصیEPA0 تولید می‌شود. دو مدل گران‌تر از یک موتور ۳۵ کیلوواتی در محور جلو با گشتاور ۸۷ نیوتن متر بهره می‌برند. ظرفیت باتری لیتیم آهن فسفات فریگرنت ۱۷.۶۵ کیلووات ساعت و هانی ۲۸.۰۸ کیلووات ساعت است. تمام مدل‌ها دارای شارژر کند در سمت چپ هستند، در حالی که در سمت راست فریگرنت و هانی یک پورت شارژ سریع اضافی در نظر گرفته شده است. نسخه‌های سوئیت به موتور ضعیف‌تر ۳۰ کیلوواتی مجهز هستند. سوئیت ۱۵۵ کیلومتری دارای باتری ۱۲.۹۲ کیلووات ساعت و سوئیت ۲۱۰ کیلومتری دارای باتری ۱۷.۶۵ کیلووات ساعت است.

چانگان لومین

سریع‌ترین مدل فریگرنت با زمان شتاب ۶.۱ ثانیه است و پس از آن هانی با زمان ۶.۲ ثانیه و نسخه‌های سوئیت با زمان ۶.۵ ثانیه قرار دارند. البته نهایت سرعت تمام مدل‌ها روی ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت محدود شده است، بنابراین این زمان برای شتاب ۰ تا ۵۰ کیلومتر بر ساعت محاسبه شده است.

چانگان لومین در مقایسه با رقبای خود بیشتر شبیه به یک خودروی کی (Kei) ژاپنی با ظاهری به مراتب گردتر از هونگ گوانگ مینی برقی به نظر می‌رسد. این خودرو از چرخ‌های ۱۴ اینچی بهره می‌برد. در کابین نه تنها یک نمایشگر ابزار دیجیتال ۷ اینچی، بلکه یک سیستم چندرسانه‌ای ۱۰.۲۵ اینچی نیز وجود دارد. این مدل میکرو برقی حتی از دستیار صوتی پشتیبانی می‌کند. لومین مدل نسبتا موفقی برای چانگان با فروش ۱۴۰۸۰۰ دستگاه در سال ۲۰۲۳ بوده است، که ۷۷ درصد مشتریان آن را بانوان تشکیل می‌دهند.

نظرات کاربران

1 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1402/12/18
عرضه اینجور خودرو ها در ایران هم می‌تونه بسیار موفق باشه. مخصوصا اگه دارای امکانات ایمنی مناسب (نظیر حداقل ۴ کیسه هوا و ترمز اظطراری) باشن و بتونن حداقل ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرن