موضوعات داغ

آمار جدید واردات خودرو در سال 1403 منتشر شد، ۲۰ هزار خودرو در حال ورود به گمرکات کشور

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

در ادامه روند واردات خودرو در دولت سیزدهم، وزیر امور اقتصادی و دارایی از ورود بیش از 20 هزار دستگاه خودرو به گمرکات کشور در ایام پیش رو خبر داد. سید احسان خاندوزی اعلام کرد که در سال گذشته نیز 17 هزار و 30 خودرو وارد گمرکات شده و 11 هزار و 300 دستگاه از این تعداد ترخیص و نیمی از آنها پلاک گردیده است.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه سخنان خود در خصوص تامین ارز مورد نیاز برای واردات خودرو گفت که لازم است سقف سهمیه ارزی واردات از کل ارز تخصیص یافته طی تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی مشخص گردد و پس از امضای این توافق‌نامه، میزان تامین ارز از سوی وزارت صمت اعلام خواهد شد.

در همین راستا، علیرضا رضوانی‌فر، معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران گزارشی از عملکرد واردکنندگان عمده خودرو سواری در سال 1402 ارائه کرد. بر اساس این گزارش، شرکت‌های سایپا، ماموت خودرو و معین خودرو ایرانیان به ترتیب با واردات 2 هزار و 349 دستگاه به ارزش 28 میلیون و 631 هزار دلار، یک هزار و 144 دستگاه به ارزش 24 میلیون و 473 هزار دلار و 980 دستگاه به ارزش 21 میلیون و 570 هزار دلار، سه واردکننده برتر خودرو سواری از لحاظ ارزشی بوده‌اند.

پس از این سه شرکت، کرمان خودرو، بهمن موتور، صنایع اتومبیل‌سازی فردا، کرمان موتور، شرکت راسا موتور خاورمیانه، ایران خودرو و ایساکو کیش از دیگر واردکنندگان عمده خودرو سواری در سال گذشته بوده‌اند. رضوانی‌فر اظهار داشت که واردات 8 هزار و 712 دستگاه خودرو سواری به ارزش 155 میلیون و 603 هزار دلار توسط این 10 شرکت انجام شده و مابقی واردات توسط سایر واردکنندگان صورت گرفته است. لازم به ذکر است که در سال 1401 نیز 411 دستگاه خودرو سواری به ارزش 13 میلیون و 384 هزار دلار وارد کشور شده بود.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد