موضوعات داغ

چه عواملی باعث سوراخ شدن اگزوز می شوند؟

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

در دنیای امروز، رانندگی با اتومبیل شخصی می‌تواند حسی از آرامش و آسایش را به ارمغان بیاورد. اما گاهی ممکن است سکوت دلنشین کابین با صدایی ناهنجار از هم بپاشد و سواری لذت‌بخش خودرو به هم بریزد. این صدای ناخوشایند می‌تواند ناشی از سوراخ شدن اگزوز خودرو باشد، مشکلی که نه تنها آسایش راننده و سرنشینان را مختل می‌کند، بلکه می‌تواند پیامدهای منفی دیگری مثل افزایش مصرف سوخت و کاهش کارایی موتور را نیز به دنبال داشته باشد.

چرا اگزوز خودرو سوراخ می‌شود؟

سوراخ شدن اگزوز پدیده‌ای رایج است که می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. در ادامه به بررسی برخی از این دلایل سوراخ شدن اگزوز ماشین می‌پردازیم:

زنگ‌زدگی

یکی از شایع‌ترین دلایل سوراخ شدن اگزوز، زنگ‌زدگی است. رطوبت، نمک موجود در جاده‌ها، و مواد شیمیایی که از اگزوز خارج می‌شوند، می‌توانند به مرور زمان باعث خوردگی فلز اگزوز و ایجاد سوراخ در آن شوند. البته معمولا اگزوزها از آلیاژ‌های مقاوم به خوردگی ساخته می‌شوند اما این دلیل نمی‌شود که یک لوله یا منبع اگزوز برای مدت نامحدود در برابر زنگ زدگی و خوردگی ناشی از رطوبت و حرارت و... مصون باقی بماند.

ضربه و تصادف

اگزوز در زیر خودرو و معمولاً بدون محافظ قرار می‌گیرد، در نتیجه احتمال برخورد آن با موانع روی جاده بسیار زیاد است. برخورد اگزوز با موانعی مانند سنگ، دست‌انداز، یا در تصادفات، می‌تواند باعث خم شدن، شکستگی، و سوراخ شدن آن شود.

فرسودگی

فرسودگی

هر وسیله فلزی هر چقدر هم که باکیفیت باشد بالاخره یک عمر مشخص دارد و بعد از آن با مشکلاتی مثل فرسودگی روبرو خواهد شد. با گذشت زمان و طی مسافت‌های طولانی، اگزوز خودرو در اثر تماس با رطوبت و حرارت بالا، به مرور فرسوده می‌شود و ممکن است در نقاط مختلف آن سوراخ‌هایی به وجود آید.

نقص در طراحی یا ساخت

در برخی موارد، ممکن است نقصی در طراحی یا کیفیت ساخت پایین اگزوز وجود داشته باشد که منجر به سوراخ شدن زودهنگام آن شود. به عنوان مثال اگر از آلیاژ با مقاومت خوردگی پایین در ساخت اگزوز استفاده شود، این قطعه خیلی زودتر از حد انتظار سوراخ خواهد شد.

گرمای بیش از حد

در صورت وجود مشکل در سیستم احتراق یا خنک کننده موتور خودرو، دمای گازهای خروجی از اگزوز افزایش می‌یابد. این گرمای بیش از حد می‌تواند به مرور زمان باعث ذوب شدن و سوراخ شدن اگزوز شود. مواردی مثل خرابی فن خنک کننده، سوختن واشر سرسیلندر، کمبود مایع رادیاتور و... باعث داغ شدن موتور و ورود گرمای زیاد به داخل اگزوز می‌شود‌.

علائم سوراخ شدن اگزوز چیست؟

سوراخ شدن اگزوز با یک سری علائم و نشانه‌ها همراه است که می‌توان با توجه به آنها وجود ایراد در اگزوز را تشخیص داد.

صدای بلند و نامتعارف

• صدای بلند و نامتعارف

یکی از بارزترین علائم سوراخ شدن اگزوز، افزایش صدای خروجی از آن است. این صدا می‌تواند به صورت زوزه، غرش، یا تق تق باشد. البته خرابی منبع اگزوز هم می‌تواند دلیل افزایش صدای اگزوز باشد.

• کاهش قدرت و شتاب

سوراخ شدن اگزوز می‌تواند باعث افت راندمان موتور و کاهش قدرت و شتاب خودرو شود؛ چراکه تنفس موتور را با مشکل روبرو کرده و می‌تواند خطاهایی در سیگنال‌های سنسور اکسیژن به وجود آورد.

• بوی نامطبوع

در صورت سوراخ شدن اگزوز، بوی گازهای خروجی تاحدی به داخل کابین خودرو نفوذ می‌کند. این بو می‌تواند آزاردهنده و حتی خطرناک باشد.

• افزایش مصرف سوخت

در صورت نقص در سیستم اگزوز، راندمان موتور کاهش می‌یابد و در نتیجه مصرف سوخت افزایش می‌یابد. ضمناً اگر سوراخ شدن اگزوز باعث بروز خطا در عملکرد سنسور اکسیژن شود ای سی یو یا کامپیوتر خودرو نمی‌تواند نسبت صحیح سوخت و هوا را به داخل موتور تزریق کند. در نتیجه راندمان و عملکرد پیشرانه با مشکل روبرو شده و مصرف سوخت افزایش پیدا می‌کند.

• مشاهده دود و بخار

در صورت وجود سوراخ در اگزوز، ممکن است دود و بخار از زیر خودرو خارج شود. زیرا اگر اگزوز سوراخ باشد عملکرد سنسور اکسیژن و تنظیم نسبت سوخت و هوا در موتور به هم خواهد خورد. در نتیجه احتمال خروج دود و بخار زیاد از اگزوز بالاهاتر خواهد رفت.

راهکارهای پیشگیری از سوراخ شدن اگزوز

برای جلوگیری از سوراخ شدن اگزوز و فرسودگی زودتر از موعد آن بهتر است نکات زیر را رعایت کنید.

• معاینه دوره‌ای

معاینه دوره‌ای اگزوز توسط مکانیک یا اگزوزساز می‌تواند به شناسایی و رفع مشکلات احتمالی آن در مراحل اولیه کمک کند. بدین ترتیب با هزینه کمتر می‌توان مشکل اگزوز را برطرف کرد.

• محافظت از اگزوز

تا حد امکان از رانندگی در مسیرهای ناهموار و پر از دست‌انداز خودداری کنید. همچنین در مناطقی که نمک‌پاشی انجام می‌شود، بهتر است کمتر تردد داشته باشید

• استفاده از مواد ضد زنگ

استفاده از مواد ضد زنگ مخصوص اگزوز می‌تواند به جلوگیری از زنگ زدگی و افزایش طول عمر لوله اگزوز کمک کند.

در صورت سوراخ شدن اگزوز چه باید کرد؟

در صورت مشاهده علائم سوراخ شدن اگزوز، باید در اسرع وقت به یک اگزوزساز مراجعه کنید. تعویض یا تعمیر اگزوز سوراخ شده، راه حل نهایی این مشکل است. در اکثر مواقع اگزوزساز می‌تواند با جوشکاری یا تعویض قسمت سوراخ شده مشکل را برطرف کند. اما اگر این سوراخ شدگی ناشی از فرسودگی بیش از حد کل اگزوز باشد ناچار باید سیستم اگزوز به طور کلی تعویض شود.

عواقب نادیده گرفتن سوراخ شدن اگزوز

نادیده گرفتن مشکل پارگی اگزوز می‌تواند عواقب ناخوشایندی به دنبال داشته باشد. برخی از این عواقب عبارتند از:

• آلودگی هوا

گازهای سمی و خطرناکی که از اگزوز خارج می‌شوند، می‌توانند به محیط زیست و سلامت انسان آسیب برسانند. بخشی از دلیل آلودگی هوا در شهرهای بزرگ کشور ما به آلایندگی بالای برخی خودروها و البته ایراد داشتن سیستم اگزوز آنها برمی‌گردد.

• خطر آتش‌سوزی

در صورت وجود سوراخ در اگزوز، احتمال آتش‌سوزی خودرو افزایش می‌یابد.

• جریمه نقدی

در برخی از کشورها، رانندگی با خودرو اگزوز معیوب جریمه نقدی به دنبال دارد. اگر خودروی شما آلایندگی زیادی داشته باشد، پلیس راهور در کشور ما نیز می‌تواند شما را با جریمه نقدی نسبتا سنگین روبرو کند.

• هزینه تعمیر یا تعویض اگزوز

هزینه تعمیر یا تعویض اگزوز سوراخ شده به عوامل مختلفی مانند نوع و مدل خودرو، جنس اگزوز، و میزان آسیب دیدگی آن بستگی دارد. به طور کلی، تعمیر اگزوز ارزان‌تر از تعویض آن است. برای آگاهی از جزئیات هزینه تعمیر اگزوز باید به یک اگزوزساز منصف و معتمد مراجعه کنید.

نکاتی برای انتخاب اگزوز مناسب

هنگام خرید اگزوز برای ماشینتان بهتر است نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

1. جنس اگزوز

اگزوزها از جنس‌های مختلفی مانند فولاد، آلومینیوم، و استیل ضدزنگ ساخته می‌شوند. جنس اگزوز باید با توجه به شرایط آب و هوایی و نوع رانندگی انتخاب شود.

2. قطر اگزوز

قطر اگزوز باید متناسب با حجم موتور خودرو باشد. در این زمینه می‌توانید از مکانیک یا کارشناس فنی خودرو مشورت بگیرید.

برند سازنده اگزوز

3. برند سازنده اگزوز

برندهای معتبر و شناخته شده اگزوز، معمولاً کیفیت و ضمانت بهتری ارائه می‌دهند. اگر اگزوزساز منصف و معتبر سراغ دارید پیش از خرید اگزوز حتماً با او مشورت کنید تا بدانید چه برند و چه جنسی برای ماشین شما مناسب است.

سخن پایانی

در پایان، به خاطر داشته باشید که سوراخ شدن اگزوز مشکلی رایج است که می‌تواند عواقب ناخوشایندی به دنبال داشته باشد. با معاینه دوره‌ای اگزوز و توجه به علائم هشداردهنده، می‌توان این مشکل را در مراحل اولیه شناسایی و از بروز مشکلات جدی‌تر و هزینه‌های اضافی جلوگیری کرد.

شاید مطالب زیر را هم بپسندید:

مشخصات ماشین تارا

علائم خرابی اگزوز

علائم هوا کشیدن اگزوز

چک لیست خودرو قبل از سفر

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد