تعمیر خودرو در دوره گارانتی رایگان است

ایسنا: با توجه به برخی موارد نقض حقوق مصرف‌کنندگان از سوی خودروسازان و واردکنندگان خودرو کارشناسان بر«رایگان بودن خدمات تعویض قطعه و تعمیر خودروها در دوره گارانتی» تاکید دارند.با توجه به آنکه خراب شدن خودروی صفرکیلومتر و نو موضوعی آزار‌دهنده و غیر‌قابل‌قبول برای مصرف‌کنندگان است قانون‌گذار حقوقی را برای مصرف‌کنندگان در این موارد قائل شده که تعویض قطعه، تعمیر و رفع عیب رایگان خودرو در دوره گارانتی (تضمین) از جمله آن است. در این زمینه در اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو آمده است: «خدمات دوره تضمین عبارتند از مجموعه خدمات تعمیرات، تامین و تعویض قطعات یا تعویض خودرو که در یک دوره زمانی یا طی مسافت مشخص مطابق مواد ۱۲ و ۱۳ این‌ آیین‌نامه به‌صورت رایگان بر عهده عرضه‌کننده خودرو است.» در ماده ۱۳ این قانون نیز تاکید شده است: «تمام قطعات و مجموعه‌های خودرو به جز قطعات و مواد مصرفی مشمول خدمات دوره تضمین (تعمیر و رفع عیب رایگان) است.»البته در تبصره ۳ ماده ۱۲ این قانون ذکر شده است: «تعمیر یا تعویض قطعات خودرو ناشی از خسارت حاصل از حادثه یا تصادف که به علت عیب فنی خودرو نباشد، مشمول ضمانت نمی‌شود.»
این به این معنا است که در صورت خرابی خودرو در تصادفات، خدمات تعمیر رایگان در صورتی ارائه خواهد شد که بروز تصادف ناشی از عیوب فنی خودرو (به‌عنوان مثال نقص در سیستم ترمز) باشد در غیر ‌این صورت اگر تصادف ناشی از بی‌احتیاطی راننده باشد رفع عیب و تعمیر قطعات و مجموعه‌های از بین رفته در تصادف مشمول گارانتی و رایگان نخواهد بود. دوره تضمین برای خودروهای سبک شامل سواری، ون و وانت از تاریخ تحویل به مصرف‌کننده حداقل دو سال یا ۴۰ هزار کیلومتر کارکرد (هر کدام که زودتر فرا برسد) است. برای خودروهای سنگین شامل مینی‌بوس، میدل‌باس، اتوبوس، کامیونت، کامیون و کشنده نیز دوره تضمین حداقل دو سال یا ۲۰۰ هزار کیلومتر کارکرد (هر کدام که زودتر فرا برسد) است. همچنین در این قانون لیست قطعات مصرفی خودرو که شامل گارانتی نیست به این شرح تعیین شده است: «قطعات و موادی همچون روغن‌ها (همچون روغن موتور و گیربکس)، مایعات (همچون مایع ضد یخ و شیشه‌شو) و فیلترها (همچون فیلتر بنزین، هوا و روغن).»
مجموع این موارد به این معنا است که شرکت خودروساز یا واردکننده خودرو موظف است در دوره گارانتی در صورت بروز هر گونه عیب و نقص در کارکرد صحیح خودرو (که ناشی از تصادف و سانحه نباشد) نسبت به رفع عیب و تعمیر خودرو به‌صورت کاملا رایگان اقدام کند. بنابراین اگر در چنین مواردی با درخواست شرکت خدمات پس از فروش خودروساز یا واردکننده خودرو برای دریافت هزینه خدمات ارائه شده در دوره گارانتی مواجه شدید به آنها تذکر دهید که طبق قانون موظف به ارائه رایگان این خدمات هستند. اما اگر با پافشاری این شرکت‌ها با تخلف روبه‌رو شدید با اخذ فاکتور ارائه خدمات به وزارت یا سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانی مراجعه و شکایت کنید. طبق قانون وزارت صنعت، معدن و تجارت مسوول نظارت بر حسن اجرای قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو از سوی خودروسازان و واردکنندگان خودرو بوده و این شرکت‌ها را موظف به انجام تعهدات قانونی‌شان خواهد کرد.
نظرات
 
 
 
Hossein 1396/2/4
همون موقعی که از روی ناچاری ماشین رو از ایران خودرو می خریم حق و حقوق پایمال شده ایی در حد 40 میلیون داریم
بهزاد 1396/2/5
دوستان صنعت و معدن( واحد حمايت از حقوق مصرف كنندگان خودروهاي وارداتي) با واردكنندگان عزيزتر از جان دستشون تو يه كاسه ست ، به قول اون دوست خدابيامرزمون "سندش هم موجوده" و تجربه ملموس و شخصي خودم هستش.منظورم خيابون كارگر شمالي،نبش سوم ،طبقه ي اول ..فكر كنم آدرس جامع و كامل رو دادم،حتي رسمن بهم گفتن اگر ادامه بدي داستان رو به جرم تشويش اذهان عمومي تحت پيگرد قرار ميگيري ، باورتون ميشه ....
همش كشكه و دوغ اين قوانين ، شما زياد سخت نگير

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران