حباب قیمت خودروهای وارداتی ترک برداشت

دنیای اقتصاد : در شرایطی که به اواسط اسفند ماه رسیده‌ایم، بازار خودرو کشور چه در بخش داخلی‌ها و چه در حوزه وارداتی‌ها، با رکود دست و پنجه نرم می‌کند و چندان خبری از رونق خرید و فروش و استقبال مشتریان نیست.
در این بین، وضع بازار وارداتی راکدتر از داخلی‌ها است، چه آنکه خرید و فروش در این بازار، بسیار افت کرده و مشتریان سراغی از آن نمی‌گیرند. به گفته فعالان بازار، رکود سنگین بازار خودروهای وارداتی دلایل مختلفی دارد که در بین آنها، رای موقت دیوان عدالت اداری مبنی‌بر ابطال مصوبه دولت مبنی‌بر افزایش تعرفه واردات خودرو، اصلی‌ترین آنها است. طبق اعلام دیوان عدالت اداری، مصوبه مذکور ابطال و بنابراین خودروهای خارجی باید با همان تعرفه‌های قبلی وارد کشور شوند. ازآنجاکه این رای موقتی بوده و حکم نهایی حدود پنج ماه دیگر اعلام خواهد شد، دولت خود را ملزم به اجرای آن ندانسته و بنابر اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت، خودروهای خارجی با تعرفه‌های جدید امکان ثبت‌سفارش و واردات دارند. با این حال اما مشتریان از بیم اجرای حکم دیوان عدالت اداری در آینده، فعلا بازار وارداتی‌ها را تحریم و اقدام به خرید نمی‌کنند. در حال حاضر قیمت خودروهای وارداتی ناشی از بسته شدن سایت ثبت‌سفارش و افزایش قیمت ارز و همچنین بالا رفتن تعرفه، بسیار بالا رفته و بنابراین مشتریان می‌ترسند در آینده و در صورت اجرای حکم دیوان و کاهش تعرفه، قیمت‌ها افت کرده و در نتیجه به شدت متضرر شوند. از همین رو فعلا در بازار وارداتی‌ها، خرید و فروش به حداقل رسیده و البته قیمت‌ها هم کاهش یافته‌اند. با وجود این کاهش اما همچنان بازار با حباب قیمتی دست و پنجه و نرم می‌کند.

به بازار برویم و ببینیم نمودار قیمت‌ها چه تغییراتی را طی هفته‌های گذشته به خود دیده است. ابتدا از بازار وارداتی‌ها شروع کنیم که خبر می‌رسد نه‌تنها روند رو به رشد قیمت‌ها متوقف شده، بلکه در مواردی، قیمت‌ها رو به کاهش نیز رفته‌اند.آن طور که فعالان بازار عنوان می‌کنند، در حال حاضر هیوندایی مدل سوناتا با قیمتی برابر با ۲۵۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در شرایطی است که خودرو موردنظر تا همین چند هفته پیش قیمتی بالاتر داشت و پایانی هم برای توقف روند صعودی آن متصور نبود. دیگر محصول هیوندایی یعنی توسان نیز که افزایش قیمتی شدید را در ماجرای بسته شدن سایت ثبت‌سفارش، تجربه کرده، در حال حاضر روزهای با ثباتی را می‌گذراند و قیمت آن در عدد ۲۶۰ میلیون تومان ثابت مانده است.همچنین النترا نیز با توجه به توقف روند صعودی قیمت، در حال حاضر ۱۸۳ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. این محصول نیز روندی به شدت صعودی را در ۶ ماهی که سایت ثبت‌سفارش بسته شد، تجربه کرد. نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت اما در مورد کیا اپتیما نیز عنوان می‌کنند که در حال حاضر تنها مدل ۲۰۱۶ این محصول در بازار وجود دارد و قیمت آن ۲۳۰ میلیون تومان است. اپتیما هم جزو خودروهایی است که قیمت آن به شدت بالا رفت، اما کم‌کم روندی نزولی به خود گرفت.

در بین دیگر خودروهای وارداتی، تویوتا راو۴ نیز با قیمت ۳۳۵ میلیون تومان به فروش می‌رود و این موضوع نشان می‌دهد خودرو موردنظر با کاهش قیمت طی دو، سه هفته گذشته مواجه شده است. این موضوع در مورد تویوتا کمری هم به نوعی صادق است، چه آنکه خودرو موردنظر با توجه روندی کاهشی‌اش در قیمت، هم‌اکنون ۲۶۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.فعالان بازار همچنین در مورد هیوندایی سانتافه عنوان می‌کنند که این محصول در دو، سه هفته گذشته حدود ۲۰ میلیون تومان کاهش قیمت داشته و در حال حاضر ۳۱۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین از بازار لکسوس هم خبر می‌رسد خودرو موردنظر که تا همین چند وقت پیش ۶۵۰ میلیون تومان قیمت داشت، در حال حاضر با افتی ۷۰ میلیون تومانی مواجه و ۵۸۰ میلیون تومان به فروش می‌رود. در مورد کیا سورنتو نیز گفته می‌شود این محصول با توجه به کاهش قیمت ۱۰ میلیون تومانی‌اش، در حال حاضر ۳۶۰ میلیون تومان قیمت دارد.

افت‌و‌خیز خودروهای داخلی
از وارداتی‌ها عبور کنیم و سری هم به بازار خودروهای داخلی بزنیم. آن طور که فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر در بین محصولات ایران خودرو، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ قیمتی برابر با ۴۱ میلیون تومان دارد که این موضوع از تثبیت قیمت آن حکایت می‌کند. پژو ۲۰۷ اتومات هم که تغییر خاصی در قیمت نداشته، هم اکنون ۵۶ میلیون تومان به فروش می‌رسد. از سوی دیگر، تندر ۹۰ مدل E۲ پارس‌خودرو با قیمتی برابر با ۴۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که نشان از کاهش قیمت خفیف این محصول دارد. این در شرایطی است که پارس‌تندر افزایش قیمتی نیم میلیون تومانی داشته و در حال حاضر ۴۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. با این حال اما تندر اتومات تثبیت قیمت داشته و در حال حاضر ۵۲ میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد.

در بین دیگر خودروهای داخلی، ساندرو استپ وی با کاهش قیمتی نیم میلیون تومانی مواجه و در حال حاضر ۶۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باید برای خرید آن هزینه کرد. از آن سو اما سمند مدل EF۷ نیم میلیون تومان دیگر افزایش قیمت داشته و بنابراین در حال حاضر ۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت اما در مورد تیبا از تثبیت قیمت این محصول می‌گویند. به گفته آنها، این خودرو تغییر قیمت خاصی نداشته و فعلا با همان قیمت ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خود خرید و فروش می‌شود. تیبا ۲ یا همان تیبای هاچ‌بک نیز قیمتی برابر با ۲۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دارد که این موضوع از تثبیت قیمت آن حکایت می‌کند. در خانواده پراید اما مدل ۱۳۱ با افزایش قیمتی ۲۰۰ هزار تومانی مواجه شده و در حال حاضر ۲۲ میلیون تومان به فروش می‌رود.
نظرات
 
 
 

دلال

1396/12/15
ببخشید شما با دلال ها هستید؟ یا بازار گرم کنید؟؟؟!!! ماشینی که تو 1 ماه 80 میلیون گرون شده حالا 20 تومان هم اومده پایین شما میگید که قیمت ها کاهش داشته؟!!! مسخره کردین مردم رو و شعور مردم رو بازی گرفتین؟ فکر کردین مردم گول شما رو می خورند؟ این قیمت ها دزدی سر گردنه هست. اکگه مملکت صاحب داشت و بازرسی بود پوست این دلالی ها و کمپانی ها رو باید می کند. وای به حال این مردم با این گرگ ها

علی

1396/12/15
بالا بردن شدید تعرفه ها توسط دولت برای راکد کردن بازار و کاهش واردات صورت گرفته.بنابراین رکود بازار فعلا خواست دولت است و بعیده به این سادگی رفع بشه.هیچ آدم عاقلی نمیاد سانتافه ۳۴۰ میلیونی سوارشه مگه اینکه پولش از پارو بالا بره ربطی هم به حکم دیوان نداره.درضمن خیلی از دوستان معامله گر در آمد چند سال آینده رو یکجا تو همین مدت درآوردن و بقول معروف بارشون رو بستن و نگران رکود سالهای آینده نیستن.

Babak

1396/12/15
در یک کلام میشه گفت: خیلی بدبختیم

استاد

1396/12/15
لطف کنید تیتر این متن و عوض کنید...
از شما انتظار نمیره به شعور مردم مظلوم ایران توهین کنین

وحید

1396/12/15
واقعا مسخره ست.۷۰تومن رفته بالا حالا یه خورده ثابت شده یا اومده پایین میگن کاهش قیمت ولی حرفی از تورم و دزدی نیست.میگن تو ایران جنسو یهو نبر بالا همه ناراضی میشن اول مثلا ۱۰۰تومن ببر بالا بعد ۵۰تا کم کن همه تشکرم میکنن درحالی ک از قیمت اولیه ۵۰تا بالاست...

حامد

1396/12/16
ما که با هزار تا بدبختی پول جمع کردیم بریم ماشین خوب بخریم یا این وضع باید سوار خر بشیم ،این چه وضعشه خداوکیلی یکی نیست به داد مردم برسه

sasha

1396/12/16
بخدا مردمو مسخره کردن اشغالها الکی قیمتو بردن بالا الان ۱۰ تومن اوردن زیر قیمت

حسن

1396/12/16
حباب ها هرچی بیشتر دارند محکمتر میشن تا ترک اینقدر الکی گرون شده که به این یه ذره میگید کاهش؟ از خودروبانک انتظار نداشتم واقعا که..

ارمان

1396/12/18
وقتی 206 14میلیونی میشه 50 میلیون بایدم انتظار این موضوع بره که پول سی کلاس 2015 رو بدیم ازرا سوار شیم,اونم بعد کلی منت و نوبت دهی بازارگرمکنی این دزدا,حداقل چیزی رو که میارین اینجا مونتاژ میکنین اینجوری تو پاچه ملت نکنین,این متن خودرو بانک راجع به قیمت خجالت اوره,حداقل بازاره دلال هارو با این حرفا گرم نکنین

سعيد

1396/12/20
الان اكر كسي اعلام كنه به مردم فهيم مون كه مردم فعلا ماشين نخريد ----- روز بعد جناب وزير دلسوز مردم اعلام مينمايند كه اين ها كار ضد انقلاب است !!!!! ( خدا به داد مردم برسه با اين همه دزد و دلال توي اين مملكت و دستشون هم با مديران هميشه در صحنه توي يك كاسه ست)