مقایسه جک S5 با دیگنیتی - دو کراس اوور جوان پسند در بازار ایران

23 خرداد 1400
آراد فلاح
نویسنده
آریا محسنی
عکاس

جک S5 بی هیچ شک و تردید خودرو شناخته شده‌ای در بازار ایران محسوب می‌شود که بررسی دوباره آن سال‌ها پس از عرضه به بازار محل چندانی از اعراب ندارد اما در خصوص این خودرو باید گفت که S5 را باید در یک زمینه تاریخ‌ساز قلمداد کرد. در واقع تا پیش از ورود این خودرو به بازار، عملاً دیدگاه چندان مثبتی به عملکرد و توانایی‌های فنی خودروهای چینی وجود نداشت اما جک S5 به عنوان اولین کراس‌اوور مجهز به موتور توربو توانست استانداردهای جدیدی را در زمینه عملکرد خودروهای چینی تعریف کند و ذهنیت اغلب مشتریان را نسبت به دست‌یابی مهندسان شرق دور به فناوری‌های روز صنعت خودروسازی تغییر دهد.

حالا به نظر می‌رسد که دیگر قدرت خودروسازان چینی در زمینه بکارگیری فناوری‌های مدرن برای اغلب مشتریان ایرانی آشکار شده و از همین رو عموم خودروهای چینی با اقبال بیشتری نسبت به سابق روبرو می‌شوند. در طی چندماه اخیر نیز بازار کراس‌اوورهای توربو چینی در کشورمان داغ‌تر از همیشه شده و تقریباً تمامی خودروسازان بخش خصوصی بیش از یک مدل از چنین خودروهایی را در سبد محصولات خود دارند. یکی از تازه‌ترین موارد دیگنیتی محصول بهمن موتور است که در ادامه راه جک S5 قصد دارد تا به عنوان یک کراس‌اوور کوپه (سبک ب ام و X4) مشتریان نسبتاً جوان را به سوی خود جذب نماید. از این رو در این مطلب از خودروبانک به بررسی این دو خوردو می‌پردازیم.

طراحی ظاهری، جسارت در مقابل کلاسیک

جک S5 قرار است به زودی در نسخه فیس‌لیفت شده وارد بازار شود اما نمونه مورد بررسی از سری‌های متداول قبل از فیس‌لیفت است که حالا دیگر در بازار خودرویی نسبتاً قدیمی و کاملاً شناخته شده محسوب می‌شود و طراحی نسبتاً قدیمی خود را در کنار طراحی مدرن و متفاوت دیگنیتی فریاد می‌زند.

دیگنیتی یا جک S5

دیگنیتی درست در نقطه متقابل جک S5 با خط و خطوطی بسیار مدرن و کم نقص می‌تواند هر بیننده‌ای را به تعجب مجبور کند. در واقع برای بسیاری از افراد غیر ماشین‌باز شاید تفاوت چندان محسوسی بین نسل جدید خودروهای چینی با خودروهای ساخت سایر کشورهای جهان وجود نداشته باشد، چراکه همگی معمولاً براساس زبان طراحی مد روز شکل می‌گیرند و اتفاقاً چینی‌ها به لطف استفاده از مراکز مشاوره ایتالیایی، هر از چندگاهی محصولاتی جذاب‌تری را نسبت به خودروسازان خوشنام جهان ارائه می‌دهند. بنابراین واضح است که این بخش از مقایسه به نفع دیگنیتی تمام خواهد شد، زیرا خودرویی جدیدتر است و از نظر سال طراحی خودرویی جوان‌تر نسبت به جک S5 است. هر چند که کرمان موتور با عرضه نسخه فیس‌لیفت قصد دارد تا این فاصله را کم کند.

البته که این نکته نیز قابل ذکر است که طراحی دیگنیتی بسیار جسورانه‌تر است و همین موضوع ممکن است بعضی از مشتریان را عاشق و یا نسبت به آن بی‌تفاوت کند. لذا فاکتور سلیقه نیز در این بخش مطرح خواهد شد و شاید کسانی باشند که با وجود جدیدتر بود طراحی دیگنیتی، اما طراحی کلاسیک‌تر جک S5 را بیشتر بپسندند.

طراحی و فضای داخلی، رقابت ناعادلانه

شکی نیست که به دلیل فرم متفاوت سقف دو خودرو، فضای سر سرنشینان عقب و فضای بار در جک S5 بزرگ‌تر است و از این رو جک خودروی مناسب‌تری برای استفاده‌های خانوادگی و مسافرت‌های برون شهری به حساب می‌آید، هرچند در کمال تعجب باید گفت که فاصله محوری (فاصله بین چرخ‌های عقب و جلوی) دیگنیتی به شکل چشمگیری بیشتر از جک S5 است که این نکته خود را در قالب فضای داخلی بزرگ‌تر برای سرنشینان ردیف دوم نشان می‌دهد.

کابین دیگنیتی

اگر قرار باشد تا در مورد طراحی داخلی نظر دهیم، بی‌تردید باید گفت که چشم‌نوازی فرم داشبورد مدرن دیگنیتی می‌تواند دل هر بیننده‌ای را برباید. در مقایسه طراحی داشبورد و به طور کلی تریم داخلی جک S5 کمی کلاسیک به نظر می‌رسد اما دیگنیتی قرابت بسیار بیشتری باخودروهای جدید دارد و ابعاد و اندازه نمایشگر در بخش مرکزی داشبورد نیز گویای همین مساله است.

کابین جک S5

البته که مقایسه دو خودرویی که در دو زمان کاملاً متفاوت عرضه شده اند (جک S5 در سال 2015 طراحی شده اما دیگنیتی در سال 2018 معرفی شد)، اشتباه است اما ناگزیر این دو خودرو از نظر قیمتی بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و جامعه هدف هر دو، جوانان و یا خانواده‌های کم جمعیت هستند لذا محکوم به مقایسه این دو هستیم. از حیث امکانات رفاهی با وجود مواردی نظیر دوربین 360 درجه، سانروف پانوراما، درب صندوق و در باک برقی، تهویه مطبوع اتوماتیک لمسی و مواردی دیگری از این دست برتری از آن دیگنیتی خواهد بود.

مشخصات فنی، وقتی بازی بر می‌گردد

همانطور که احتمالاً می‌دانید، جک S5 در نسخه قبل از فیس‌لیفت به موتوری 2 لیتری به قدرت 174 اسب بخار مجهز است اما در نسخه جدید و فیس‌لیفت شده این پیشرانه با مدلی جدیدتر با حجم 1.5 لیتر و مجهز به سیستم تزریق مستقیم سوخت جایگزین شده که بازهم توان و گشتاوری مشابه را با مصرف سوختی کمتر ارائه می دهد. جالب آنکه هر دو مدل به گیربکس شش سرعته دوبل کلاچ با قابلیت انتقال نیرو به چرخ های جلو مجهزند و تفاوتی از این حیث وجود ندارد، اما دیگنیتی در مقابل علیرغم استفاده از موتور 1.5 لیتری توربو به گیربکس ضریب متغییر پیوسته (CVT) مجهز است و با توان 148 اسب بخار و گشتاور 220 نیوتن متر را در دور موتور 1800 دور بر دقیقه ارائه می‌دهد که مقایسه این ارقام می‌تواند حکایت‌گر برتری جک S5 باشد.

با وجود اینکه موتور جک S5 در حال تغییر است، اما به نظر می‌رسد که از نظر توان کماکان برتری را حفظ کرده و در این بخش، جک S5 برنده قدرتی خواهد بود. اگرچه بهترین تست در این بخش، حضور دو خودرو با شرایط یکسان در پیست مشابهی است و درگ استاندارد یک-چهارم مایل می تواند برنده عملی این بخش را مشخص کند که متاسفانه در روز تست امکان انجام چنین تستی نبود اما امیدواریم بزودی بتوانیم هر دو خودرو را به پیست خودروبانک برده و به صورت عملی یک درگ استاندارد انجام دهیم تا عملکرد موتور و گیربکس این دو خودرو در مقابل یکدیگر مشخص شود.

خودروجک S5دیگنیتی
پیشرانه4 سیلندر خطی4 سیلندر خطی
حجم موتور1997 سی سی1498 سی سی
حداکثر قدرت174 اسب بخار در 5600 دور148 اسب بخار در 5200 دور
حداکثر گشتاور265 نیوتن متر در 2000 دور220نیوتن در 1800 دور
جعبه دنده6 سرعته دوکلاچهCVT
ابعاد4430x1840x1660mm4685x1865x1645mm
فاصله بین دو محور2645mm2790mm

تجربه رانندگی

شباهت فنی دو خودرو باعث می‌شود که تجربه رانندگی نیز تقریباً به یکدیگر نزدیک باشد، البته رفتار خاص گیربکس‌های CVT در مورد دیگنیتی نیز صدق می‌کند و از این حیث شاید برخی رانندگان گیربکس شش سرعته دوبل کلاچ جک S5 را ترجیح دهند اما واقعیت این است که CVT ذاتاً از ساختار مناسب‌تری برای رانندگی شهری برخوردار است و تجربه نشان داده که گیربکس‌های دوبل کلاچ در ترافیک شهری دچار مشکلاتی شده و مالکین را به دردسر می‌اندازند. از این رو فارغ از بحث لذت رانندگی، که قطعاً دوکلاچه عملکردی جذاب‌تر دارد، اما برای استفاده روزمره، گیربکس‌های CVT کم دردسرتر هستند.

مقایسه جک S5 و دیگنیتی

هر دو خودرو از سیستم تعلیق مشابهی برخوردارند که شامل فنربندی مک‌فرسون چرخ‌های جلو و مولتی‌لینک محور عقب می‌شود که البته تجربه چند سال استفاده نشان داده که محور عقب جک S5 در مواجه با پیچ‌های دارای ناهمواری دچار تشویش می‌شود که البته به لطف وجود ESP موضوع خطرناکی نیست. در مقابل دیگنیتی نیز از نظر کیفیت رانندگی تقریباً حس مشابهی دارد و باید گفت که هر دو خودرو، نسبتاً خشک و البته با تجربه‌ای همسان هستند.

دیگنیتی بخریم یا جک S5؟

در زمان نگارش این مقاله، جک S5 صفرکیلومتر مدل 1400 حدود 670 الی 690 میلیون تومان و در مقابل دیگنیتی مدل بین 910 الی 940 میلیون تومان در بازار آزاد قیمت دارند. جایی که باعث می‌شود جک S5 کارت برنده قیمتی خود را رو کند و بسیاری از مشتریان که فاکتور قیمتی برای آنها مهم‌ترین عامل است را به سوی خود بکشاند.

در ذات مقایسه دو خودرو باید بگوییم که جک S5 خودرویی از نظر طراحی کلاسیک‌تر، با تاریخچه‌ای طولانی‌تر در بازار ایران و همچنین موتور پرقدرت‌تر است اما در مقابل دیگنیتی طراحی جسورانه‌تری دارد و از نظر آپشن‌ها و امکانات، خودرویی جدیدتر و مدرن‌تر است. شاید انتخاب نهایی بین این دو کار بسیار دشواری باشد و باید دید که برای هر خریدار کدام فاکتورها از اولویت بالاتری برخوردار هستند. اگر قیمت و یا قدرت موتور در اولویت اول است، جک S5 پیروز بازی و اگر طراحی و امکانات در اولویت بالاتری قرار دارد، دیگنیتی برنده خواهد بود.

در انتها جا دارد از آقایان رضا خضری و همچنین امیرحسین نوید جهت همکاری با خودروبانک برای تهیه این گزارش کمال تشکر را داشته باشیم.

عکس ها:

(برای بزرگنمایی تصاویر زیر ، روی آنها کلیک کنید)

نظرات
 
 
 
Saji 1400/3/23
فضای داخل s5 بزرگتره؟؟ دیگنیتی را از نزدیک ندیدم ولی s5 سوار شدم ینی اگه از s5 کوچیکتر باشه فضاش به درد نوزاد میخوره😂
هرچند تستایی ک از دیگنیتی یا همون دانگ‌فنگ دیدم چه داخلی چه خارجی هیچکدوم نشون نمیداد فضای داخلش کوچیک باشه حتی از قیاس عکسای خودتونم میشه فهمید چی ب چیه.....
عماد 1400/3/23
برند جک یه برند ثابت شده توی بازار ایرانه که ۸ ساله خودشو نشون داده. کیفیت و امنیت در کنار بازار دست دوم و قطعات خوب (البته در تهران)
ابوالفضل 1400/3/23
خسته نباشید ، کارتون عالی بود
نمیدونم چرا هرجور فکر میکنم جک S5 بهتره
arshimet 1400/3/24
دیگنیتی ماشین خوبیه ولی زیادی تو این متن بزرگ شده
جک با این که قدیمیه هنوز هم اپشن های بیشتری داره ولی توی این متن فقط از ضعف های جک گفته شده
مثلا جک پشت سری فعال و گرم کن صندلی و مموری صندلی داره که هیچ اشاره نشده
و در اخر من اصلا ایران ساکن نیستم و طرفدار هیچ برندی نیستم
محمد حسن 1400/3/24
واقعا فاز مشتری های دیگنیتی رو نمی فهمم . خوب با صدو پنجاه تومن بیشتر میشه تالیزمن خرید . بدنامی تالیزمن به خاطر خشکیش بود . خوب دیگنیتی هم خشکه . جک هم خیلی خشکه . پس با این حساب خشک بودن برای تالیزمن آر نیست . مخصوصا وقتی با خودروهای بی کیفیت چینی مقایسش کنیم . یه سر به نمایندگی ها بزنید ببینید چقدر جک اس فابو اونجا خوابیده به دلیل مشکلات گیربکس و جلوبندی . دیگنیتی هم به همون سرنوشت دچار میشه
 • سعید 1400/11/24
  خب بزرگوار خودرو یا برای سرویس دوره ای یا برای تعمیرات می آرن نمایندگی. خب اگر تو نمایندگی خودرو خراب نباشه پس کجا باشه؟! شما مطمئن نباش نمایندگی تویوتا هم بری خودرو خراب اونجا خواهی دید. البته مطمئنا کسی ادعا نمی کنه کیفیت جک به تویوتا حتی نزدیک هم باشه اما در محدوه قیمتی خودش یکی از بهترین گزینه هاست.
شهرام 1400/3/24
اینکه گفتید: به دلیل فرم متفاوت سقف دو خودرو، فضای سر سرنشینان عقب و فضای بار در جک S5 بزرگ‌تر است و از این رو جک خودروی مناسب‌تری برای استفاده‌های خانوادگی و مسافرت‌های برون شهری به حساب می‌آید نکته جالبی بود در حالی که دیگنیتی از جثه بزرگتری برخوردار است !
 • amir 1400/3/29
  چون دیگنیتی فرم بدنش حالت کوپه داره فضای سر و فضای صندوقش کوتاه تره برخلاف جک s5
علیرضا 1400/3/25
۲۵۰ میلیون اختلاف قیمت اصلا ارزش خرید نداره دیگنیتی بخریم با این قیمت بالا
همون جک رو سوار میشیم حالش رو میبریم


Omid 1400/3/25
الان چند درصد مردم میتونن به خرید این دو ماشین ((حتی فکر )) کنند؟؟؟؟؟
صادق 1400/3/28
هر دوشون خوبه ولی من جک اس ۵ رو ترجیح میدم چون تقریبا با همون دیگنتی یکی هست و جک اس ۵ واقعا به پولی که میدید می ارزد
فرهاد 1400/3/30
واقعا باعث تاسف ماشینی که یکم تیرماه ۶۵۰تا ۷۳۰فروش فوری زدن تخویل مرداد از الان ۳۰۰ملیون قیمت تعیین کردید از شما این سوال را دارم چنددرصد قدرت خرید دارن
حکایت بعضی از ما صاحب ماشین شاسی بلند که از قبل این تورم داشتیم بهمون میگن ملیاردرهای گدا دلیلش چیه یکدست لنت باید بخری بالای ملیون برا کاشینی که با ۴۵ نفد ۵۰قسطی خرید کردیم ازنظر من تحریم کنید این اسباب بازی هارو‌
رضائیان 1400/3/30
مقیاس قلی و تقی که هر دو هیچ نیستند ولی تجربه اثبات شده نشون داده جک در واقع جٌکه. خودرو گمنام در دنیا که مردمان ما موش آزمایشگاهیش شدن برای تست. همچین با اب و تاب هم تمجید میکنن از این پلاستیک بازیافتی با گیربکس فاجعه. موتور هم که در اکثر اوقات در تابستان به کولر عادی با 4 سرنشین جواب مثبت نمیده. همیشه برام سواله مردم چجوری این لگن رو میخرن..اگه بحث کمبود موجودیه ترجیح میدم خودرو نداشته باشم ولی چینی به خصوص جٌک سوار نشم.
 • arshimet 1400/4/19
  یه جوری گار میگیری که انگار مجبورت کردن بخری خوب نخر برادر من زور که نیست شما برو خودرو خفن وطنی سوار شو
 • سعید 1400/11/24
  به نظرم شما همین الان هم خودرو نداری و پیاده گز می کنی.
 • زیبا 1401/7/27
  واقعا جک ماشین خوبیه
سیامک 1400/4/8
برتری های جک نیوفیس : موتور با تکنولوژی به روز پاشش مستقیم کم مصرف و پر شتاب ، شتاب جک نیوفیس ۷.۵ ثانیه مقایسه کنید با شتاب ۱۲.۴ ثانیه فیدلتی ! کولر جک اتومات دوگانه مال دیگتینی یگانه، جک صندلی مموری دار گرم کن دار دیگتینی فاقد این آپشن. طراحی داخلی دیگتینی اشکال زیاد داره. مثلا تو دیگتینی پنل کولر صفحه لمسی هستش که به دلیل کیفیت پایین مثل آینه تو روز نور و منعکس میکنه و اصلا دید مناسب نداره. دسته دنده فیدلتی و دیگتینی تراز مناسبی نداره و هر دو خلاصی دارند!حتما تست کنید اینو. عدم تناسب موتور با وزن و رینگ فیدلتی باعث وضعیت اسفبار این خودرو در سربالایی میشه. دوربین ۳۶۰ دیگتینی به شدت بی کیفیت هستش. مقایسه کنید با های کپی های بازار متوجه میشید.دیگتینی hBa نداره.در آخر راجع جک نیوفیس یه نکته بگم و تمام. شتاب جک نیوفیس از ماکسیما هم بهتره و اون به دلیل نوع مکانیزم موتور TGDI هست که گشتاور و تو دور موتور پایین میده. ضمنا جک پنج ستاره CNCAP داره. راجع دیگتینی چیزی پیدا نکردم از تست ایمنی
سیامک 1400/4/8
برتری های جک نیوفیس : موتور با تکنولوژی به روز پاشش مستقیم کم مصرف و پر شتاب ، شتاب جک نیوفیس ۷.۵ ثانیه مقایسه کنید با شتاب ۱۲.۴ ثانیه فیدلتی ! کولر جک اتومات دوگانه مال دیگتینی یگانه، جک صندلی مموری دار گرم کن دار دیگتینی فاقد این آپشن. طراحی داخلی دیگتینی اشکال زیاد داره. مثلا تو دیگتینی پنل کولر صفحه لمسی هستش که به دلیل کیفیت پایین مثل آینه تو روز نور و منعکس میکنه و اصلا دید مناسب نداره. دسته دنده فیدلتی و دیگتینی تراز مناسبی نداره و هر دو خلاصی دارند!حتما تست کنید اینو. عدم تناسب موتور با وزن و رینگ فیدلتی باعث وضعیت اسفبار این خودرو در سربالایی میشه. دوربین ۳۶۰ دیگتینی به شدت بی کیفیت هستش. مقایسه کنید با های کپی های بازار متوجه میشید.دیگتینی hBa نداره.در آخر راجع جک نیوفیس یه نکته بگم و تمام. شتاب جک نیوفیس از ماکسیما هم بهتره و اون به دلیل نوع مکانیزم موتور TGDI هست که گشتاور و تو دور موتور پایین میده. ضمنا جک پنج ستاره CNCAP داره. راجع دیگتینی چیزی پیدا نکردم از تست ایمنی
Taha 1400/4/10
عالی
بردیا 1400/4/21
بررسی بی کیفیتی بود فقط همون مشخصات روی کاغذ رو بیشتر شرح دادین. این چیزا روی کاغذ هم مشخصه وقتی بررسی ا مقایسه هست باید پیچش مو رو ببینین نه مو رو
Ali 1400/5/2
از نظر من جک چون چند سال داره خودشو نشون میده با این که مدر سال ۲۰۱۵ تولید شده ولی بازم هم طراحی کلاسیک خوبی داره شتاب جک هم بالاست نسب به همه چینی های توی بازار و اینکه ماشین واقعا خوبیه
امیررضا 1401/2/16
اول پولشو بدید بعد مقایسه بکنید کدومو بخریم

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران