خداحافظی تویوتا لندکروزر با بازار آمریکا

خداحافظی تویوتا لندکروزر با بازار آمریکا

مرتضی قانع
نویسنده
خودرو دوستان آمریکایی‌ها این هفته را با خبری غم انگیز آغاز کردند. جونی لیبرمن، خبرنگار مجله خودرویی موتور ترند، اعلام کرد تویوتا قصد دارد پس از سال 2022، عرضه تویوتا لندکروزر را در بازار ایالات متحده متوقف کند. در پاسخ به این ادعا، تویوتا این خبر را نه تایید و نه تکذیب کرد. البته شنیدن این خبر برای بسیاری از افراد شوکه کننده نبود، چرا که تویوتا لندکروزر در حال حاضر، خودرویی قدیمی و از مدافتاده با حداقل بروزرسانی‌ها محسوب می‌شود و خروج آن از خط تولید، برای تویوتا مقرون به صرفه خواهد بود. نسل فعلی این خودرو، معروف به تویوتا لندکروزر J200 ، از سال 2007 بر روی خط تولید قرار دارد و در حال حاضر، علاوه بر قدیمی بودن طراحی خارجی و داخلی، از مشکل میزان انتشار بالای آلاینده‌ها و مضر بودن برای محیط زیست نیز رنج می‌برد. هیچ خودرویی در سال 2020 مصرف سوخت 18 لیتر در هر صد کیلومتر را ندارد، مگر آنکه تویوتا لندکروزر باشد.
تویوتا لندکروزر سری 200

تویوتا لندکروزر سری 200

تویوتا لندکروزر سری 200 علاوه بر آنکه بسیار ساده و قدیمی است، قیمت بالایی نیز برای مصرف کننده دارد. این خودرو در تریم لاکچری، با قیمت 85165 دلار به فروش می‌رسد، حتی اگر این قیمت بالا را با کیفیت و توانایی‌های فنی بالای آن توجیه کنید، بازهم پرداخت چنین مبلغی برای مشتریان آمریکایی امکان پذیر نخواهد بود. تویوتا برند لوکس خود به نام لکسوس را دارد و تنها با پرداخت چند هزار دلار بیشتر، مشتریان قادر هستند تا لکسوس LX570 را خریداری کنند و به همین دلیل، ارزش خرید تویوتا لندکروزر بازهم کاهش می‌یابد.
یکی از حرکت‌های هوشمندانه که ممکن است توسط تویوتا اجرا شود، جایگزینی لندکروزر سری 200 با خودروهای کوچکتر، نظیر تویوتا پرادو است که در ایالات متحده تحت برند لکسوس و با نام لکسوس GX عرضه می‌شود. برخلاف تویوتا لندکروزر، دیگر شاسی بلندهای تویوتا، نظیر تویوتا فوررانر و تویوتا تاکوما فروش مناسبی در بازار دارند و ارایه یک شاسی بلند نه چندان بلندقامت، می‌تواند برای مشتریان آمریکایی جذاب باشد.
نظرات