تویوتا CH-R، مهمان ویژه نمایشگاه سما

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
اگر به خاطر داشته باشید، ماه گذشته در رابطه با خودروی نیسان جوک R صحبت کردیم که شرکت سازنده برای تقویت نیروی تولیدی آن، از پیشرانه 600 اسب بخاری نیسان GT-R استفاده کرده بود. اما حالا در یک حرکت مشابه، کمپانی خودروسازی تویوتا وارد عمل شده و خودروی کراس اوور تویوتا CH-R را به زیر تیغ جراحی خود برده است تا یک رقیب قدرتمند در برابر نیسان جوک R قرار دهد.
اول از همه، طراحی ظاهری اتومبیل خواهد بود که توجهات را به خود جلب می‌کند. برای حمایت از پیشرانه قدرتمند اتومبیل که در بخش بعدی راجع به آن صحبت خواهیم کرد، شرکت خودروسازی تویوتا یک بسته تقویتی سنگین برای ظاهر اتومبیل ارائه کرده است که مهم‌ترین اجزاء تشکیل دهنده این بسته تقویتی می‌تواند یک باله بزرگ آیرودینامیکی در قسمت عقب اتومبیل، مجموعه سپر تقویت شده با تیغه‌های آیرودینامیکی و قالب گیری ورودی‌های بزرگ هوا، کاهش ارتفاع اتومبیل با استفاده از سیستم تعلیق اسپرت قابل تنظیم، نصب یک قفس رول محافظ در داخل کابین و... می‌شود. یک باله ی عقب نیز بر روی این خودرو نصب شده است که باعث شده در سرعت 160 کیلومتر بر ساعت، حدود 140 کیلوگرم نیروی پایین برنده (داون فورس) برای چسبندگی بهتر اتومبیل تولید شود.

تویوتا CH-R

تویوتا CH-R

با مروری کوتاه بر روی ظاهر اتومبیل، حالا به بخش فنی اتومبیل خواهیم رسید که در مدل‌های استاندارد به یک پیشرانه 2 لیتری چهار سیلندر با خروجی 144 اسب بخاری مجهز شده است، اما حالا کمپانی خودروسازی تویوتا با حذف این پیشرانه و نصب یک پیشرانه 2.4 لیتری جدید، نیروی خروجی اتومبیل را به حداکثر 600 اسب بخار افزایش داده است که با دریافت و ارسال این نیرو توسط یک جعبه دنده 5 سرعته دستی، می‌تواند به حداقل شتاب صفر تا 96 کیلومتر بر ساعت 2.9 ثانیه دست پیدا کند.

تویوتا CH-R

تویوتا CH-R

بدون شک نصب یک پیشرانه استاندارد 2.4 لیتری چهار سیلندر نمی‌تواند حداکثر 600 اسب بخار نیرو تولید کند، به همین منظور کمپانی خودروسازی تویوتا از توانایی مهندسان خود استفاده کرده و برای رسیدن به این نیروی عظیم، تقویت و تغییرات گسترده‌ای بر روی پیشرانه انجام داده است که بخشی از این تغییرات مهم شامل سیستم پاشش سوخت جدید، پیستون‌های ساخته شده از جنس تیتانیوم، تقویت میل لنگ و شاتون‌ها، استفاده از سیستم اگزوز اسپرت، بروزرسانی اطلاعات ECU و در پایان شامل یک توربوشارژر بسیار بزرگ با فیلترهای اسپرت هوا می‌شود که باعث شده حداکثر خروجی قدرت این اتومبیل به مرز 600 اسب بخار برسد. هرچند برای مهار این نیروی عظیم، بر روی چرخ‌های اتومبیل از سیستم ترمز قدرتمند "برمبو" استفاده شده است که دیسک‌های جلوی آن 14 اینچی بوده و توسط سیستم کالیبر چهار پیستون مهار می‌شود.

تویوتا CH-R

تویوتا CH-R

در پایان لازم به ذکر است که برخلاف نیسان، کمپانی خودروسازی تویوتا هیچ برنامه‌ای برای تولید و عرضه این خودرو به مشتریان ندارد، اما علاقه مندان می‌توانند این پروژه منحصربه فرد تویوتا را در نمایشگاه اتومبیل‌های تقویت شده "سما" مشاهده کنند.
نظرات