موضوعات داغ

ماشین سهند

(2.9/5) 164 رای

سایپا در طول دو دهه اخیر، تولیدکننده اصلی خودروهای اقتصادی در بازار ایران بوده است. پراید، تیبا، ساینا و اکنون سهند، خانواده خودروهای اقتصادی این شرکت را تشکیل می‌دهند. سایپا سهند جدیدترین عضو این خانواده است که در واقع نسخه فیس‌لیفت شده و بهبود یافته ساینا محسوب می‌شود. تصاویر رونمایی شده از سایپا سهند، این خودرو را با نشان پارس خودرو به تصویر می‌کشند. بنابراین سهند توسط زیرمجموعه سایپا تولید خواهد شد، در حالی که تولید ساینا S با استانداردهای جدید در سایپا برای مدتی ادامه خواهد یافت. به نظر می‌رسد سایپا تصمیم دارد در نبود خودروهایی همچون سمند و پژو 405، جای خالی آن‌ها را با محصولات کوچک و اقتصادی خود پر کند.

0 km/h
حداکثر سرعت
7 liter/100km
مصرف سوخت
1503 cc
حجم موتور

مشخصات سهند

کلاس بدنه
سدان
انتقال نیرو
دیفرانسیل جلو
نوع جعبه دنده
6 سرعته اتوماتیک - 5 سرعته دستی
حداکثر توان
90 اسب بخار
تنفس موتور
تنفس طبیعی
تعداد سیلندر
4 سیلندر

فیلم بررسی سهند

مزایا و معایب سهند

مزایا

طراحی بروزتر نسبت به رقبای داخلی، مصرف سوخت کم، خدمات پس از فروش گسترده

معایب

موتور ضعیف 8 سوپاپ، پلتفرم قدیمی

بررسی سهند

به جرات می‌توان گفت که تمامی مصرف‌کنندگان خودرو در بازار ایران، آشنایی نسبی با خودروهای اقتصادی سایپا دارند. این خودروها در واقع نسخه‌های بهینه شده‌ای از پراید هستند و حتی براساس پلتفرم این خودرو شکل گرفته‌اند. پیشرانه این خودروها نیز نسخه بهینه شده موتور پراید است که با حدود 200 سی سی افزایش حجم، قدرت و گشتاور بیشتری تولید می‌کند. بنابراین در واقع با نسخه‌های پلاس پراید روبرو هستیم که با نام‌های متفاوت توسط سایپا عرضه شده‌اند. سایپا سهند در واقع نسخه فیس‌لیفت ساینا محسوب می‌شود، خودرویی که با عنوان فیس‌لیفت تیبا به بازار عرضه شد. بنابراین با یک فیس‌لیفت روی فیس‌لیفت دیگر روبرو هستیم. به عبارت دیگر نیز می‌توان سهند را نسل سوم تیبا قلمداد کرد، خودرویی که نسبت به نسخه اصلی اکنون زیباتر و کارآمدتر شده است.

سهند

تغییرات ظاهری در بخش داخلی و خارجی سهند چشم‌گیر هستند. این خودرو به همراه سایپا اطلس که نسخه جدید کوییک محسوب می‌شود، نسل سوم خودروهای اقتصادی سایپا را شکل می‌دهند. این خودروها همچنان به پیشرانه 1.5 لیتری هشت سوپاپ M15 مجهز هستند. البته این پیشرانه اکنون بهینه شده است و راندمان بالاتری را در اختیار راننده قرار می‌دهد.

داخل سهند

سایپا برای بخش داخلی سهند، از کابین اطلس استفاده کرده است. بنابراین کابین این دو خودرو اقتصادی به یکدیگر شبیه خواهند بود. این کابین نسخه بهبود یافته فضای داخلی ساینا و کوییک است، جایی که نقاط ضعف با استفاده از مواد بهتر و رنگ‌بندی جذاب‌تر بهبود یافته‌اند. نسخه‌های به نمایش درآمده از سایپا سهند، به کابین با تریم دو رنگ مجهز هستند. فرمان خودرو نیز از نوع دی‌کات است که مشابه آن را در تیپ‌های فول آپشن ساینا و کوییک دیده‌ایم. اهرم تعویض دنده این خودرو با نسخه نصب شده روی شاهین مشخص است. همچنین طراحی کنسول میانی نسبت به ساینا اندکی تغییر کرده است که در نتیجه آن اهرم تعویض دنده با صندلی اندکی فاصله گرفته است. با وجود تغییر در برخی قسمت‌های سهند، این خودرو همچنان براساس پلتفرم پراید شکل گرفته است و فاصله محوری مشابهی نسبت به ساینا دارد. این خودرو با فاصله بین دو محور 2.4 متر، همچنان یک سدان جمع و جور به حساب می‌آید.

سهند

علاوه بر تغییر اهرم تعویض دنده، جایگاه نمایشگر سیستم سرگرمی نیز اندکی به جلو آمده است. این نمایشگر نسبت به گذشته ابعاد کوچکتری دارد و علاوه برآن در دسترس سرنشین قرار دارد. با این حال انتظار داریم کار کردن با آن هنگام رانندگی دشوار باشد. سایپا برای آن‌که سهند را نسبت به ساینا S‌ برتر نشان دهد، از پلاستیک نرم در قسمت‌های نزدیک به سرنشینان استفاده کرده است. کیفیت سایر اجزای کابین نیز در مقایسه با نمونه‌های فعلی محصولات سایپا، ارتقا یافته‌اند. البته سهند در قالب چند تیپ به بازار عرضه می‌شود و ممکن است کابین باکیفیت تنها در تیپ‌های گران‌تر این خودرو در دسترس مشتریان باشند.

طراحی سهند

ظاهر خارجی سایپا سهند، حاصل یک فیس‌لیفت اساسی روی ساینا است. دماغه این خودرو اکنون کشیده‌تر شده است و چراغ‌های چندوجهی با چراغ‌های تیز جایگزین شده‌اند. جلوپنجره این خودرو نیز نوع متفاوتی از جلوپنجره ساینا S است که برآمدگی کمتری دارد. چراغ‌های مه شکن در قسمت‌های پایین سهند قرار گرفته‌اند و خوشخبتانه طراحی باریک و خطی دارند که با سایر اجزای ظاهر خودرو هماهنگی بیشتری دارد. نمای جانبی سهند تفاوت خاصی با ساینا و ساینا S‌ ندارد. تنها بخش متفاوت این قسمت رینگ‌های آلیاژی خودرو هستند که طرح جدیدی دارند. همچنین ممکن است سایپا در نسخه‌های پایه از طرح قالپاق جدیدی برای این خودرو استفاده کند.

سهند

در نمای عقب، چراغ‌های خودرو باز هم بیشترین حجم تغییرات را به خود اختصاص داده‌اند. چراغ‌ها دو تکه هستند و بخشی از آن‌ها به درب صندوق انتقال یافته است. طراحی چراغ‌های عقب سهند بی‌شباهت به سدان‌های متوسط فولکس واگن نیست، در حالی که سهند یک سدان جمع‌و جور محسوب می‌شود و این چراغ‌ها برای آن بزرگ به نظر می‌رسند. نام سهند به همراه لوگو پارس خودرو نیز روی درب صندوق این خودرو نقش بسته است.

مشخصات سهند

زیر کاپوت سایپا سهند، پیشرانه نام آشنای سایپا یعنی موتور M15 قرار دارد. البته این موتور اکنون بهینه شده است و سایپا آن را M15GSI می‌نامد. این پیشرانه در مقایسه با نسخه M15‌ معمولی، چند تغییر فنی را تجربه کرده است. این تغییرات شامل اضافه شدن هدرز، نصب سیستم زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌ها یا VVT، تغییر در سیستم شمع‌ها و همچنین تغییر سیستم تزریق سوخت خودرو است. بنابراین انتظار داریم تا پیشرانه M15GSI همانند پیشرانه XU7 پلاس، به شمع‌های سوزنی متکی باشد. این پیشرانه علاوه بر سهند در سایپا اطلس و برخی از تیپ‌های کوییک نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بنابراین در آینده همچنان موتور M15 به حضور در خودروهای سایپا ادامه خواهد داد. تمامی تغییرات فنی در پیشرانه M15GSI سایپا سهند، سبب شده‌اند تا این موتور هشت سوپاپ توان و گشتاور بیشتری ارائه دهد. حداکثر راندمان این خودرو به 90 اسب بخار قدرت و 137 نیوتن متر گشتاور بالغ می‌شود که تغییر مثبتی در مقایسه با نسخه اولیه این پیشرانه به حساب می‌آید. البته وزن سهند نیز در مقایسه با ساینا و تیبا بیشتر شده است و این خودرو اکنون 1.2 تن وزن دارد. در نتیجه افزایش سه اسب بخار قدرت و 7 نیوتن متر گشتاور با کاهش وزن خنثی شده است. گیربکس در نظر گرفته شده برای سایپا سهند از نوع پنج سرعته دستی است که در نسخه‌های دیگر خودروهای سایپا حضور دارد. البته این شرکت تصمیم دارد تا سهند را با گیربکس اتوماتیک CVT‌ نیز به بازار عرضه کند. این گیربکس به صورت مصنوعی شش دنده را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. حجم باک سهند همانند ساینا است و باک سوخت این خودرو همچنان 41 لیتر ظرفیت دارد. مصرف سوخت ترکیبی این خودرو نیز 7 لیتر در صد کیلومتر عنوان شده است. با این حال انتظار داریم در شرایط عادی این رقم بیشتر شود. پیشرانه سایپا سهند نیز از استاندارد عدم آلایندگی یورو 5 پیروی می‌کند، بنابراین برای پر کردن باک آن به سوخت باکیفیت نیاز خواهید داشت.

مشخصات فنی سهند

نام خودرو
سهند
کشور سازنده
پرچم کشورایران
سال (طراحی)
1402
موتور
4 سیلندر 8 سوپاپه
حجم موتور
1503 سی سی
تنفس موتور
تنفس طبیعی
انتقال نیرو
دیفرانسیل جلو
حداکثر قدرت
90 اسب بخار در 5000 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور
137 نیوتن متر در 2500 دور در دقیقه
جعبه دنده
6 سرعته اتوماتیک - 5 سرعته دستی
شتاب 0 تا 100
-
حداکثر سرعت
-
وزن
1220 کیلوگرم
اندازه (میلیمتر)
0 طول - 0 عرض - 0 ارتفاع
فاصله بین دو محور
0 میلیمتر

مصرف سوخت ماشین سهند

 • داخل شهر
 • خارج از شهر
 • ترکیبی
 • حجم باک
 • استاندارد آلایندگی
 • میزان تولید CO2
 • استاندارد امنیت
 • -
 • -
 • 7 لیتر در هر صد کیلومتر
 • 41 لیتر
 • یورو 5
 • -

امکانات و تجهیزات سهند

سایپا تصمیم دارد تا خودرو سهند را در قالب چند تیپ روانه بازار کند. نسخه‌های پایه این خودرو به حداقل امکانات رفاهی مجهز خواهند بود، در حالی که نسخه‌های فول آپشن سهند به انواع امکانات ایمنی و رفاهی مورد نیاز کاربران تجهیز خواهند شد. امکانات استاندارد سایپا سهند در بخش ایمنی شامل دو کیسه هوا، سیستم‌های ترمز ضد قفل و توزیع نیروی ترمز هستند. انتظار می‌رود تا سهند همانند ساینا به ترمزهای کاسه‌ای در چرخ‌های عقب مجهز باشد. با این حال تیپ‌های بالاتر سهند به سنسور تشخیص نقاط کور و احتمالا سامانه کنترل پایداری مجهز خواهند شد.

سهند

در بخش تجهیزات رفاهی، سایپا سهند به این امکانات مجهز است: کروز کنترل، سنسور فشار باد تایرها، سیستم تهویه مطبوع دیجیتال با کولر اتوماتیک، تنظیم صندلی راننده در شش جهت به صورت دستی، خروجی برق 12 ولت، چراغ روشنایی در روز، سنسور نور، سنسور باران، روکش پارچه‌ای صندلی‌ها، سیستم صوتی با چهار بلندگو و سنسور پارک عقب. با خرید تیپ فول آپشن سایپا سهند، صاحب تجهیزات بیشتری خواهید شد. این تجهیزات شامل نمایشگر سیستم سرگرمی، دوربین عقب، صندلی برقی راننده و روکش چرمی صندلی‌ها می‌شوند.

امکانات سهند

کیسه هوا
کیسه هوای راننده و سرنشینان جلو
سیستم صوتی
ورودی USB
ترمز و پایداری
-
دیگر امکانات
کروز کنترل، فرمان برقی، سیستم کنترل فشار باد لاستیک ها TPMS، سیستم تهویه مطبوع نیمه خودکار، تنظیم صندلی راننده در 6 جهت (2 جهت برقی با گرمکن)، روکش چرمی صندلی ها، سنسور دنده عقب، چراغ روشنایی مخصوص روز

رقبای سهند در بازار

به نظر نمی‌رسد سایپا سهند زودتر از سال 1403 به بازار عرضه شود. در این مدت تولید ساینا S‌ به عنوان نسخه جدید ساینا نیز ادامه خواهد یافت و سایپا سهند در سطحی بین ساینا S‌ و سایپا شاهین دنده‌ای بین محصولات خودروسازی سایپا قرار خواهد گرفت. انتظار می‌رود تا قیمت این خودرو نیز بین این دو محصول تعیین شود. بنابراین این خودرو ارزان‌تر از سایپا شاهین و گران‌تر از ساینا S خواهد بود. عرضه سایپا سهند در این محدوده قیمتی، آن را به رقیب جدی رانا پلاس ایران خودرو تبدیل خواهد کرد. سهند از نظر قوای فنی در مقابل رانا پلاس ضعیف ظاهر می‌شود اما امکانات رفاهی رنگارنگ و همچنین عرضه انبوه، می‌تواند رقیب ایران خودرویی را به شکست وادار کند. در شرایطی که سدان‌های اقتصادی چینی از بازار ما خارج شده‌اند، نسخه اتوماتیک سایپا سهند نیز بدون رقیب جدی به جلب نظر مشتریان ادامه خواهد داد.

قیمت و نمایندگی

 • قیمت
 • نمایندگی
 • - - بروز رسانی در شنبه 5 خرداد
 • سایپا

سوالات متداول

سهند سایپا با چه موتور عرضه می شود؟

سهند با موتور M15 سایپا عرضه شده و همان موتور همیشگی 1.5 لیتری تنفس طبیعی 8 سوپاپه روی آن نصب شده است

سهند سایپا چه امکاناتی دارد؟

این خودرو به روکش چرمی صندلی ها، فرمان برقی، کروز کنترل، سنسور دنده عقب و چراغ مخصوص روز مجهز است

نظرات کاربران

23 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1402/3/26
بین نقاط ضعفش پلتفرم قدیمی رو هم باید مینوشتین
1402/3/27
ظاهرش قشنگه. البته امیدوارم کیفیت مداد داخل کابین به خوبیه ظاهرش باشه.
امیدوارم این سایپا یه همتی به خرج بده و دست از سر این موتور ام۱۵ برداره و یه موتور قوی‌تر و جدیدتر بزاره روی ماشین هاش
1402/5/22
امیدوارم سایپا برنامه ای برای تغییر نمای جانبی و تغییر موتور یا حداقل ارتقاء اون به نسخه 16 سیلندر داشته باشه. ظاهرش که همونطور که گفتی قشنگه. انشاءالله که کیفیت و ایمنی بدنه و ... بهتر باشه وگرنه اینم میشه بلای جون مردم مثل پراید.
1402/12/6
بله ظاهرش که معرکست اصلا هم عقب مونده نی
1402/3/30
عالی عالیه اما موتور ضعیفش خیلی بده
1402/11/10
مگه فراریه که موتور 16 سیلندر داشته باشه
1402/4/1
از همین عکسش بازم معلومه کیفیت و جنس داشبورد از افتضاح به خیلی بد رسیده
1402/4/1
باز یه مدل ساینای دیگه. تا کی میخواهید روی چارتا چراغ و سپر مانور بدین و یه اسم جدید خلق کنین
1402/4/1
پراید نیو فیس
1402/4/1
از نظر امکانات تو تیپ فول آپشن به نظر مناسب میاد
ظاهرش هم نسبت به ساینا خیلی پیشرفت کرده
ولی چه موقع قراره سایپا دست از این موتور قدیمی برداره نمیدونم!!!
1402/4/2
کیفیت پایینش از عکس های داخل کابین کاملاً مشهوده
1402/5/8
این ماشین هاچپک بشه قشنگ میشه اصلا صندوقدار نزنید بنظرم
1402/5/22
توی اینترنت یک کار خوبی که انجام شده اینه که مردم مشکلات خودروشون رو در قالب ویدئو منتشر می کنن، خبرگزاری هم نشر میده، مردم بازخورد میدن و خودروساز جوابیه صادرمیکنه. کاری به جوابیه خودروساز ها ندارم ولی اگه این کار رو در رابطه با مدل های آینده انجام بدیم بیشتر به سود مردم میشه. اگه مردم در رابطه با تیپ های آینده همین خودرو مطالبه بکنن بهتر از هیچیه. حداقل میگیم زور خودمون رو زدیم. من همین الان میگم اگه قراره این خودرو با موتور 8 سوپاپ حداقل تا دو تیپ بعدیش ارزه بشه، ارزش خرید که هیچی، ارزش اسقاط کردن هم نداره. کسایی که موافقن که تغییراتی حداقل توی نسخه فول این خودرو انجام بشه بهتره که مطالبه گری کنید. به فکر اینم که کسی به حرفتون گوش میده یا نه نباشید. مهم اینه که ما حرفمون رو زدیم و امیدوارم که سایت خودرو بانک هم همراهی کنه.
1402/5/24
طراحی جلو جالب قشنگه وای طراحی عقب خودرو داغون سقف در عقب حالت تخم مرغی داره از این نظر کاملا شبیح تیبا است
اگه باهمین طراحی جلو مدل هاچ بک بیاد احتمالا جواب بده
1402/6/9
یسایپا باید یه فکری به حال ماشین های خودش بکنه با این متور ضعیف و هرچی طراحی می کنه متورme15 ضعیف و کم توان....
1402/6/9
از نظر طراحی که خوبه ولی میتونستن مثل دنا پلاس که پلتفرم سمند ایناهم یکم خطوط روی طراحی جانبی استفاده میکردن تا ناهماهنگ نباشه اما باز هم خوبه و پیشرفتی داشته
1402/6/23
بزرگترین ایراد خانواده تیبا (تیبا،تیبا2،ساینا، سهند) فاصله زیاد بین محور های عقب و جلو و همچنین فاصله کم چرخهای جلو و عقب از یکدیگر میباشد. به همین خاطر این ماشین براحتی چپ میکنه
1402/9/15
قیمتش چرا مشخص نشد
1402/12/14
نمی دونن چرا ماشینهای ایرانی شیشه بغلشان شبیه پنجره آپارتمان باید باشه ؟
1402/12/16
سانروف دارش نیست
1402/12/17
ظاهرش نسبت به ماشین های این رنج قیمتی باکلاستره...
1403/1/17
با سلام و درود خدمت شما سروران عزیز
آیا سهند تیپ 3به ترمز دیسکی عقب مجهز خواهد شد
احتمال عرضه ،زمان،قیمت تقریبی آن به بازار وپیش فروش به چه گونه خواهد بود
با سپاس
1403/1/21
با سلام . سهند یه ماشین خوشگل شده هست . موتور و گیربکس و پلتفرم مثل همان مدل های قبلی خانواده X200 سایپا ( تیبای صندوقدار و ساینا ) هست و وقتی پشت ماشین میشینید هیچ چیز جدیدی تجربه نخواهید کرد بجز چندتا آپشن که با هزینه ی خیلی کمتر میتوان روی ماشین بست . موتور ارتقا یافته ی M15GSI که بخاطر هدرز و سیستم زمانبندی متغییر سوپاپها VVT باعث شده مقداری قدرت و کشش بیشتر بشه ولی نه آنقدر که حسش کنید و با موتور تیبا مقایسش کنید چون شما همچنان با موتوری با تکنولوژی بیست سی سال پیش طرفید ( حجیم شده موتور پراید ) . من هم پشت کوییک ساده نشستم و هم کوییک GXL با موتور M15GSI و هیچ تفاوتی در قدرت و شتاب و صدای موتور احساس نکردم . حالا باید ببینید این تفاوت بالای قیمت بابت خوشگل شدن ماشین ارزش خرید دارد یا نه و یا منطقی اینه که یه ساینای ساده بخریم و با اندکی هزینه مثل سهند آپشنالش کنیم ؟ انتخاب با خودتونه ...